Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Těhotenství
Těhotenství vzniká splynutím spermie a vajíčka ve vejcovodu a odtud oplozené vajíčko putuje do dělohy, kde se uhnízdí. Implantace vajíčka do stěny dělohy je provázena produkcí choriového gonadotropinu, který je od 7.dne těhotenství zjistitelný z krve a moči ženy. Důležitá je včasná diagnostika těhotenství, jelikož během prvních 12 týdnů může dojít k poškození plodu vlivem některých léků, infekčními nemoci nebo jinými faktory, na které může lékař upozornit.
Těhotenství
Hlavním biologickým posláním ženy je narození dítěte. Těhotenstvím naplňuje svůj životní osud. Po psychické stránce u ní dochází k určitému vyrovnání, které vrcholí toužebně očekávaným narozením potomka. Čeká ji období plné změn, radostí i starostí. Součástí této proměny by měl být i otec dítěte, jenž by měl sdílet spoluzodpovědnost za těhotnou ženu a za budoucí život svého potomka.
Početí
Těhotenství (odkaz na www.supermamina.cz) neboli gravidita vzniká početím (koncepcí), tedy splynutím spermie a vajíčka, k němuž dochází zpravidla ve vejcovodu. Odtud oplozené vajíčko putuje během prvních 3 až 5 dnů do místa svého uhnízdění - implantace - na přední nebo zadní stěnu dělohy. Implantace trvá asi 9 až 10 dní a je provázena produkcí tzv. choriového gonadotropinu, což je hormon, jenž je již od 7. dne těhotenství zjistitelný jak v krvi, tak v moči gravidní ženy.
Implantované vajíčko prochází vývojem přes stadium tzv. blastocysty do stadia embrya,
Vývoj embrya
Embryo postupně roste, lze jej rozpoznat již 10 dní po oplození. Velmi brzy se v něm tvoří základy pro budoucí nervový systém, kolem 16. až 17. dne pro srdce a velké cévy. Srdce začíná pumpovat plazmu kolem 20. dne, kdy vznikají červené krvinky, ostatní cévy a všechny orgány, takže jejich vývoj je ukončen 70 dnů po oplodnění - resp. ve 12. týdnu těhotenství. Pouze vývoj centrálního nervového systému probíhá po celou dobu těhotenství.
Zevní faktory a diagnostika
Během prvních 12 týdnů může proto dojít k poškození embrya vlivem různých zevních faktorů: genetických, toxických (např. užíváním tzv. teratogenních léků - léků poškozujících plod) nebo infekčních (např. akutní virová onemocnění, zejména zarděnky apod.)
Z tohoto pohledu je důležitá včasná diagnostika těhotenství (jeho včasné odhalení) - žena pak může konzultovat veškeré změny zdravotního stavu se svým lékařem, který jí případnou léčbu (medikaci) upraví, a upozorní na negativní vlivy v těhotenství. Stává se pro ni i poradcem v otázkách výživy a pohybových aktivit, zajistí prenatální diagnostiku a v nutných případech doporučí, aby byla těhotná žena vyšetřena pro event, upřesnění některých patologických stavů v těhotenství.
Placenta
S růstem embrya dochází v děloze k vývoji placenty, jejímž prostřednictvím je plod vyživován. Placenta se tedy stává orgánem výživy plodu a orgánem vylučování zplodin, je důležitou bariérou mezi krevním oběhem matky a plodu, umožňuje přívod kyslíku k plodu a odvod oxidu uhličitého. Plod je s placentou spojen pupečníkem protkaným pupečníkovými cévami, které přivádějí krev do placenty a z ní ven. V době porodu dosahuje placenta hmotnosti kolem 500 g.
Diskuze