Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Glykovaný hemoglobin
Hemoglobin je součást červených krvinek, v kterých přenáší kyslík. Glykovaný hemoglobin je takový hemoglobin, který má na sobě navázaný krevní cukr, glukózu. Čím více glykovaného hemoglobinu máme, tím více jsme měli v krvi glukózy. Je to složité? Čtěte dál a přijděte glykovanému hemoglobinu na kloub...
Glykovaný hemoglobin
Každá buňka lidského těla potřebuje nezbytně ke svému životu kyslík. Ten je buňkou odebírán z krve. Protože je však kyslík málo rozpustný v tekutině, vytvořila příroda mechanismus, který zvyšuje množství kyslíku v krvi. Tímto mechanismem je přítomnost molekuly hemoglobinu v červených krvinkách. Hemoglobin je červený pigment schopný vázat čtyři atomy kyslíku a poskytovat je tkáním. Červené krvinky přijdou v krvi do kontaktu s hormony, živinami, minerály, jinými buňkami a dalšími částicemi, což může mít na červené krvinky a hemoglobin velký vliv.
Glykovaný hemoglobin a jeho vznik
Hlavní živinou, která slouží buňkám jako palivo, je glukóza. Množství glukózy v krvi je přesně regulováno hormony inzulinem a glukagonem. Jestliže se glukóza nachází v krvi ve zvýšeném množství, může se bez pomoci enzymů a složitých chemických reakcí vázat na bílkoviny, které jsou součástí některých důležitých látek, například právě hemoglobinu. Hemoglobin se skládá z bílkovinné a nebílkovinné části. Glukóza se naváže na bílkovinnou část. Tím dochází ke změně tvaru hemoglobinu, jehož schopnost vázat kyslík se tím snižuje. Navíc se zvyšuje velikost tohoto hemoglobinu, který může způsobovat uzávěry drobných cév nebo poškozovat funkci ledvin. Hodnota glykovaného hemoglobinu (hemoglobinu s navázanou glukózou) je výborným kontrolním ukazatelem léčby diabetu.
Glykovaný hemoglobin a kontrola léčby diabetu
Zastoupení glykovaného hemoglobinu v krvi neodpovídá koncentraci glukózy. Jestliže se množství glukózy v krvi zvýší, naváže se glukóza na hemoglobin a v červené krvince zůstává po celý její život, což je přibližně 120 dní. Při léčbě diabetu je hlavním cílem udržet hladinu glukózy v úzkém fyziologickém rozmezí. Podávání inzulinu sníží množství glukózy v krvi tím, že usnadní její přestup do buněk. Zanedbává-li pacient léčbu, stoupne mu množství glukózy a vzniká glykovaný hemoglobin, který je zjistitelný po dobu života červené krvinky, tedy přibližně 3 měsíce. Ani dodatečný rychlý příjem inzulinu ze strachu před kontrolou tedy nezakryje předchozí ignoraci léčby. Toto vyšetření je vyžadováno u nových pacientů s diabetem pro stanovení nejlepšího léčebného postupu a dále kontrolně několikrát do roka u již léčených pacientů. Falešně nízké množství hemoglobinu se může vyskytovat u osob, které trpí některou nemocí, která má za následek poruchy ve tvorbě nebo funkci hemoglobinu, jako je thalasémie, srpkovitá anémie a další.
Glykovaný hemoglobin a vyšetření
K vyšetření potřebuje lékař pouze vzorek Vaší krve, která se odebírá nejčastěji z pažní žíly tenkým vpichem. Jedná se téměř bezbolestné, naprosto rutinní vyšetření, které většinou nevyžaduje speciální přípravu. Někdy však může být vykovaný hemoglobin stanovován spolu s dalšími parametry, které vyžadují odběr na lačno. I když jde o jednoduché vyšetření, je velice užitečné. Při diagnóze diabetes mellitus 1. typu se provádí 4x do roka, u 2.typu 1x ročně.Dokáže totiž informovat o průměrné hladině glykémie za určité období a tím buď odhalit diabetes, nebo monitorovat jeho léčbu a tím zamezit závažným potížím, které jsou s diabetem spojena.
Glykovaný hemoglobin | Do 5% |