15Duben
2012
MUDr. Jana Nersisjanová

Význam pravidelných gynekologických prohlídek

15. Duben 2012 | MUDr. Jana Nersisjanová
Význam pravidelných gynekologických  prohlídek
Léčba

Pravidelné gynekologické prohlídky jsou důležitou součástí péče o zdraví žen. Gynekolog při pravidelném vyšetření odhaluje nejen již existující nemoci, ale také stavy, které se mohou v budoucnu vyvinout v nádorová onemocnění, tzv. prekancerózy. Jaký je průběh gynekologických prohlídek a proč je důležitý správně provedený stěr z děložního čípku se dozvíte v tomto článku.

Význam pravidelných gynekologických prohlídek

Význam pravidelných gynekologických prohlídek spočívá zejména v časném záchytu nádorů ženských pohlavních orgánů. Čím dříve je totiž nádor zachycen, tím lepší je šance na přežití. Jde o nádory zevního pohlavního ústrojí, pochvy, děložního čípku, děložního těla, vaječníků a vejcovodů. Důležitost gynekologických prohlídek potvrzuje fakt, že nádory pohlavních orgánů jsou nejčastějšími nádory u žen vůbec. Karcinom, typ zhoubného nádoru, děložního těla je na prvním místě ze všech zhoubných nádorů. Karcinom děložního čípku je také jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění u žen a nejlepší metodou, jak jej odhalit v počínajícím stádiu nebo odhalit jeho prekancerózu, neboli lézi na čípku, která má tendenci se v budoucnu vyvinout v karcinom, je speciální vyšetření zvané onkologická cytologie.

Průběh pravidelných gynekologických prohlídek

Gynekologické prohlídky patří mezi preventivní prohlídky a je třeba je absolvovat jednou ročně u svého gynekologa a to od zahájení pohlavního života. Nejpozději by to však mělo být od 20. roku. Samotnému vyšetření předchází odběr anamnézy, tedy informací ohledně menstruačního cyklu a gynekologických potíží. Při vyšetření je žena do půl těla svlečená a lehá si na speciální gynekologické křeslo. Gynekolog zrakem prohlíží zevní pohlavní orgány, mezi které patří stydké pysky, poštěváček a poševní vchod, na kterých mohou být jak prekancerózy, tak nádory. Následuje vyšetření v zrcadlech, což jsou speciální nástroje, které umožní lepší pohled do pochvy a na čípek. V této fázi se odebírá stěr z děložního čípku na onkologickou cytologii a provede se kolposkopie. Kolposkopie je metoda odhalující prekancerózy a nádory čípku, pochvy a zevních pohlavních orgánů. Provádí se speciálním mikroskopem, který v několikanásobném zvětšení lépe odhalí změny na sliznici. Poté následuje tzv. bimanuální vyšetření pohmatem, kdy lékař zavede 2 prsty jedné ruky do pochvy a druhou rukou se prohmatávají orgány pánve. Takto je možné nahmatat nádorem zvětšené vaječníky a dělohu.

Stěr z děložního čípku

Provedení stěru na onkologickou cytologii by mělo být naplánováno do půlky menstruačního cyklu. Je třeba se den předtím zdržet pohlavního styku a také je nevhodné zavádět do pochvy krémy nebo čípky, které by mohly odebraný vzorek ovlivnit. Stěr se provádí při zavedených gynekologických zrcadlech, kdy je čípek dobře přehledný. Lékař otře čípek štětičkou, aby odstranil hlen. Poté zavede speciální kartáček do kanálku děložního hrdla a protočí jej kolem, čímž se na kartáček zachytí buňky sliznice děložního čípku. Druhý vzorek se odebere vatovou štětičkou z povrchu děložního čípku. Oba vzorky se poté jemně nanesou na podložní sklíčko a fixují se roztokem, který je konzervuje. Poté se sklíčko pošle k vyhodnocení, které provádí patolog pod mikroskopem. Patolog vyhodnocuje přítomnost nádorově změněných buněk. Zhruba za 2 týdny obdrží gynekolog výsledky.

Nádory děložního čípku

Zhoubné nádory děložního čípku jsou jedním z nejčastějších nádorů u žen a cytologický stěr během pravidelných gynekologických prohlídek je zatím nejúčinnější metoda jejich včasného záchytu. Výhodou je, že oblast děložního čípku je snadno přístupná gynekologickému vyšetření a tudíž lze odhalit a zavčas léčit prekancerózy, neboli léze, ze kterých v budoucnu vznikají zhoubné nádory. Jejich léčba je mnohem účinnější a méně náročná, než léčba vzniklého nádoru. Stejně tak nádory vaječníků, které dlouho nepoznaně rostou, mohou být bimanuálním vyšetřením včas odhaleny. Vyšetření je navíc bezbolestné a časově nenáročné.

Karcinom děložního čípku

Karcinom děložního čípku je zhoubný nádor, jehož hlavním vyvolavatelem je infekce virem HPV neboli lidským papilomavirem, který se přenáší pohlavním stykem. HPV virů existuje více jak 100 typů a ty vysoce rizikové, které způsobují karcinom děložního čípku jsou typy 16,18,31 a 33. S HPV infekcí se však alespoň jednou za život setká každý z nás. U většiny naštěstí proběhne bez příznaků a virus je v těle přirozeně eliminován. Ale u části žen virus HPV v těle přetrvá a může způsobovat předrakovinné změny čípku, které pokud nejsou včas zachyceny a léčeny, se zhoršují a mění se v karcinom. Karcinom děložního čípku, ve svých časných stádiích, dlouho nezpůsobuje žádné bolesti ani potíže. Problémy se objeví až při jeho zvětšování a prorůstání do okolních orgánů. Objevuje se krvácení mimo menstruaci, zapáchající výtok z pochvy, bolesti v podbřišku či otoky dolních končetin. V pokročilých stádiích se objevují úbytky hmotnosti a celková únava. Jedině včasný záchyt díky pravidelným preventivním prohlídkám a začátek léčby zvyšuje šance na úplné uzdravení. Z léčebných metod časných stádií se provádí konizace, při které se nádor a jeho okolní tkáň klínovitě vyřízne z děložního čípku. Pokročilé karcinomy se řeší chirurgickým odstraněním dělohy, případně společně s vaječníky, vejcovody a okolními mízními uzlinami. Jestliže se karcinom rozšíří do dalších částí těla, je nemožné ženu operovat a volí se radioterapie neboli ozařování, případně s chemoterapií čili protinádorovými léky.

 

Související články

Vložit příspěvek