Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Cysty
Cysty jsou dutiny vyplněné tekutinou nebo hutnou hmotou a mohou se tvořit kdekoliv v těle. Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou se projeví jako zduření nebo hrbol, u vaječníků může cysta vyvolat pocit napětí v břiše.
Cysta je jakákoliv abnormální dutina obsahující tekutinu nebo i hutnou hmotu. Tyto dutiny se mohou vytvořit v jakémkoli orgánu nebo tkáni lidského těla a mohou mít různou velikost - od zcela maličkých až po rozsáhlé útvary obsahující i litry tekutiny.
Většina cyst je benigní (nezhoubná); mohou se zvětšovat, ale nešíří se nikam ani nenapadají okolní tkáň. Některé jsou maligní (zhoubné) a mohou se šířit a napadat jiné tkáně.
Cysty není možné léčit svépomocí. Prakticky ve všech případech musí útvar vyšetřit lékař, aby zjistil, o jaký druh cysty se jedná, jaké má vlastnosti a zda není zhoubná. Obvykle se cysta chirurgicky odstraní a pošle se na podrobné vyšetření.
Cysty se často vyskytují v kůži, kostech, prsou, očních víčkách, ledvinách, játrech a u žen ve vaječnících. Jejich struktura bývá různá.
Příčiny cyst
Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příčinou některých cyst jsou vývojové defekty.
Dermoidní cysta se vytvoří proto, že některé kožní buňky jsou uvězněny během vývoje v hloubce kůže a nevycestují normálně na povrch. V podkoží vytvářejí tekutinu a výsledkem je cystický útvar.
V případě polycystických ledvin nejsou všechny ledvinné kanálky připojeny k sběracím kanálkům ledvin. Tak jak se v nich hromadí moč bez možnosti odtoku, zvětšují se a vytvářejí cysty.
Ucpané žlázové vývody
Z důvodů, které nejsou úplně jasné, mají některé žlázy ucpané své vlastní vývody a v důsledku hromadění výměšků žláza posléze oteče a vytvoří cystu. Běžným příkladem mohou být podkožní mazové cysty, které vznikly blokádou vývodů mazových žláz.
Cysty mohou také vzniknout nahromaděním tekutiny jako odpověď na přítomnost parazita. V zemích s rozvinutým hygienickým a veterinárním dozorem jsou naštěstí tyto případy poměrně vzácné.
Velmi zřídka může vzniknout cysta ve svalu následkem silného úderu. Po nárazu popraskají cévy, vytvoří se krevní sraženina a ta do sebe během rozpouštění natáhne z okolí tekutinu. Vznikne tak cysta.
Příznaky cyst
Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou pacient zjistí zduření nebo hrbol. Když postihuje některý z vnitřních orgánů, například vaječník, může to vyvolat pocit napětí v břiše nebo i zvětšení břicha. S růstem cysty je stále méně místa pro ostatní orgány.
Ve většině případů je lékař schopen cystu nahmatat nebo zjistit její přítomnost pomocí ultrazvukového, rentgenového nebo radioizotopového vyšetření. Některé cysty bývají bolestivé na tlak, zejména jsou-li více naplněné. Ty cysty, které leží blízko kožního povrchu, se někdy dají zmáčknout a pruží, podobně jako měkký míč.
Některé cysty v šourku jsou naplněné čirou tekutinou (hydrokéla) a snadno jimi prochází světlo, ve srovnání s druhostranným varletem. Tímto způsobem, prosvícením, lze přesně zjistit rozsah a umístění cysty.
Komplikace cyst
Jakékoliv nově vzniklé zduření v lidském těle může být cystou. Pokud nejde o zhoubný útvar, pak jsou cysty nebezpečné jen málokdy. Měl by je však vždy vyšetřit lékař. Pokud jsou o povaze útvaru pochyby, je lepší je odstranit a poslat na vyšetření.
Určité nebezpečí představuje infekce. Mazové cysty se mohou snadno infikovat. Změní se v podkožní abscesy a musí se rozříznout a vyprázdnit. Infikovaná cysta vaječníku může vést k zánětu pobřišnice (zánět slizniční blány, která povléká povrch nitrobřišních orgánů). Toto onemocnění je velmi vážné. Podobně jako jiné velké nitrobřišní cysty může se i vaječníková cysta otočit a zaškrtit tak stopku. Znemožní se tak přívod krve a cysta odumře. Podobný výsledek může mít krvácení do cysty. V těchto případech pacient pociťuje silnou bolest a napětí v oblasti cysty. Je nezbytná okamžitá operace a odstranění postižené tkáně.
Výhled do budoucna
Benigní cysta po odstranění nerecidivuje. Pokud se vyvine v téže oblasti nová cysta, jako tomu bývá v prsou, musí se opět vyšetřit a sledovat její chování.
V případech zhoubných cyst je předpověď závislá na stupni zhoubnosti a na tom, zda se nádorové bujení již rozšířilo. Z tohoto důvodu odstraňují chirurgové cysty podezřelé z nádorové povahy i s okolní tkání, aby zabránili rozšíření nádorových buněk do okolí a recidivě onemocnění.
Diskuze