15Duben
2012
MUDr. Michaela Knollová
Diskuze

Spermatogeneze

15. Duben 2012 | MUDr. Michaela Knollová
Spermatogeneze
Nemoci

Spermatogeneze je proces, při kterém vznikají spermie ve varleti za současné podpory speciálních buněk a za účasti hormonu testosteronu. Proces spermatogeneze vyžaduje určité teplotní podmínky, okolo32°C, aby mohl správně fungovat. Proto může přehřívání varlat, například častými teplými koupelemi, vést až k narušení spermatogeneze a tím k neplodnosti.

Spermatogeneze

Spermatogeneze je složitý proces, při kterém ze zárodečných buněk vznikají spermie. Zárodečné buňky jsou uloženy ve stěnách speciálních kanálků. Tyto kanálky si můžeme představit jako velmi dlouhé stočené trubičky, které dohromady tvoří varle. Prostory mezi stočenými kanálky jsou vyplněny dalšími specializovanými buňkami, které mají za úkol tvořit testosteron, mužský pohlavní hormon nutný ke vzniku spermií. Ve stěnách těchto kanálků se nenacházejí jen zárodečné buňky, ze kterých vznikají spermie, ale i podpůrné buňky, jejichž funkcí je starat se o zárodečné buňky i o vznikající spermie. Podpůrné buňky také produkují látku, která k sobě poutá testosteron a tím zvyšuje jeho množství ve varleti, tedy tam kde je nejvíc zapotřebí. Je ho tu až 200 krát víc oproti množství v krvi.

Mužský pohlavní systém

Mužský pohlavní systém se skládá z varlat, nadvarlat a vývodných cest. Ve varlatech, jak bylo popsáno v úvodu, vznikají spermie, které se skladují v nadvarleti. Během vyvrcholení, kdy dochází k ejakulaci, prochází spermie vývodnými cestami, označovanými jako chámovody, až k semenným váčkům a prostatě. Prostata a semenné váčky produkují tekutinu, která má zásaditý charakter, obsahuje minerály, vitamin C a fruktózu a všechny tyto látky slouží k výživě spermií a jejich ochraně. Z prostaty pak putuje sperma dál močovou trubicí z těla ven.

Průběh spermatogeneze

Spermatogeneze začíná dělením zárodečné buňky. Je to velmi dlouhý a složitý proces zvaným meioza, během kterého se zmenšuje množství genetické informace v buňce na polovinu. Jen polovinu proto, protože druhou polovinu své genetické informace získá dítě od matky. V této fázi již buňka prošla několika děleními a oproti původní zárodečné buňce je velmi malá. Poté přichází na řadu proces zrání této malé buňky. Během něj změní definitivně buňka svoji velikost a tvar. Ještě se zmenší a protáhne, čímž vytvoří hlavičku spermie. Poté buňka vytvoří ještě bičík, který jí bude umožňovat pohyb. Nová pohlavní buňka je takto dokončena a nazýváme ji spermie. Proces spermatogeneze trvá asi 74 dní. Hotové spermie jsou skladovány ve varleti a nadvarleti. V době kdy jsou spermie skladovány, jsou ještě málo pohyblivé. Pohyblivost spermií je důležitým faktorem plodnosti muže. Pokud se spermie k vajíčku nedostane, nemůže ho oplodnit. Během pobytu spermií v nadvarleti se jejich pohyblivost postupně zvyšuje a jejich pohyb je odstartován v okamžiku, kdy se dostanou do kyselého prostředí v pohlavním ústrojí ženy. Všechny tyto procesy mohou probíhat jen za teploty, která nižší než je teplota těla. Ideálně okolo 32°C. Proto jsou varlata umístěna v šourku, v kožovitém vaku pod penisem, tedy mimo tělo, aby se zbytečně nepřehřívala. Je prokázáno, že pokud varlata nesestoupí do šourku, nebo pokud jsou zahřívána, například každodenní horkou koupelí, snižuje se schopnost spermatogeneze čili tvorby spermií.

Poruchy spermatogeneze

V dnešní době nejsou výjimkou páry, které mají problém s početím. Jednou z příčin může být i neplodnost muže, tedy špatně probíhající, nebo vůbec neprobíhající spermatogeneze. Příčinou neplodnosti mohou být i různé nemoci, hormonální poruchy nebo třeba i jen příliš těsné či teplé spodní prádlo. Pokud máte pochybnosti o své plodnosti, je dobré navštívit svého lékaře a nechat si udělat vyšetření, tzv. spermiogram. Při spermiogramu muž odevzdá masturbací vzorek spermatu, který se poté pod mikroskopem vyšetří. Při spermiogramu se hodnotí kvalita, počet, rychlost a směr pohybu spermií a přítomnost protilátek. Na základě výsledků pak lékař určí možnosti dalšího postupu. Jednou z možností, jak léčit poruchy plodnosti, je hormonální léčba. Při ní jsou muži podávány vyšší dávky hormonů, které pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu a tím pozitivně indukují ke spermatogenezi. Je to však léčba dlouhodobá, při které lze očekávat výsledky v horizontu 3 až 6 měsíců.

 

Související články

Diskuze

Aleš Jurosz: Chtěl jsem se zeptat ve které nemocnici se dá udělat chirurgický zákrok na ucpaném chamovodu

22. Leden 2016 01:22

Vložit příspěvek