15Duben
2012
MUDr. Kamila Burdová

Gynekomastie

15. Duben 2012 | MUDr. Kamila Burdová
Gynekomastie
Nemoci

Gynekomastie je odborný název pro zvětšení prsní žlázy u mužů a chlapců. Gynekomastie se může vyskytnout zcela bezdůvodně, může být však příznakem určitých onemocnění, jako je například rakovina prsu u mužů. Často bývá gynekomastie způsobena nerovnováhou mezi ženskými hormony estrogeny a mužskými hormony androgeny. Léčba gynekomastie je závislá na její příčině, většinou však není třeba žádné léčby.

Gynekomastie

Gynekomastie je odborný název pro zvětšení prsní žlázy u mužů a chlapců. U mnoha mužů se objevuje, aniž by měla chorobný důvod a je zcela nevýznamná, ve stáří je častější. Může se vyskytnout i v pubertě a u novorozenců vlivem hormonální nerovnováhy, nevyžaduje žádnou léčbu a sama odezní. Mnohdy ovšem bývá gynekomastie příznakem nemoci. Růst prsní žlázy způsobuje změna poměru mužských pohlavních hormonů, testosteron, a ženských pohlavních hormonů, estrogenů, ve prospěch estrogenů. Může jít o příznak mnoha vážných chorob, a proto je třeba pátrat po příčině, i když zhruba u poloviny případů se ji zjistit nepodaří.

Projevy gynekomastie

Gynekomastie může postihnout jeden nebo oba prsy. Zvětšení prsní žlázy může být symetrické nebo nesymetrické, různé velikosti od patrného zduření až po klasický ženský prs střední velikosti. Většinou je však zvětšení mírné, nebolestivé nebo na pohmat mírně citlivé a žláza je měkká nebo tuhá. Nepravidelná a tvrdá tkáň může být příznakem rakoviny prsu, která postihuje může vzácněji než ženy, avšak má horší prognózu. Ta je způsobena hlavně tím, že se muži dostavují k lékaři pozdě. Na kůži prsu dochází k tvorbě šupinek a stroupků, začervenání a mokvání s příměsí krve, která mohou znečišťují oblečení či lůžkovin. Společně dochází k postižení mízních uzlin v podpaží, které jsou hmatné a nebolestivé.  

Příčiny gynekomastie

Nejčastěji je gynekomastie způsobována užívanými léky a jde tedy o vedlejší účinek léčby jiného onemocnění. Dále drogy mohou také způsobit gynekomastii, například konopí nebo amfetaminy. Z vážných příčin lékař pátrá po nádorech varlat a nadledvin, které produkují estrogeny. Zvýšený podíl estrogenů je v těle také při dlouhodobém onemocnění ledvin a při poškození jater. Pokud nejsou estrogeny v těle zvýšeny jejich nadměrnou produkcí, může být problém v nízké produkci androgenů, neboli mužských pohlavních hormonů, při postižení varlat, genetických poruchách, zvýšené funkci štítné žlázy nebo nádorech, které tvoří látky tlumící činnost varlat, a tím pádem snižují produkci androgenů.

Diagnostika gynekomastie

Diagnostika gynekomastie se opírá o anamnézu, fyzikální, ultrazvukové, rentgenologické a laboratorní vyšetření. V anamnéze se endokrinolog zaměří na otázky týkající se prodělaných onemocnění v dětství, vývoj v pubertě, užívání léků, stravovacích návyků, přirůstek na váze nebo naopak hubnutí, užívání anabolik, drog a alkoholu. Při fyzikálním vyšetření zhodnotí podkožní vrstvu tuku, velikost a ciltivost prsu, uzliny v podpaží a vyšetří se i varlata. Dále se při diagnostice gynekomastie provádí ultrazvukové vyšetření prsu a varlat, mamografie, vyšetřuje se také břicho pro vyloučení změn ledvin a jater, provádí se i rentgenové vyšetření lebky nebo také CT čili počítačová tomografie nebo MRI neboli magnetická rezonance mozku, při podezření na nádor. Při laboratorním vyšetření se z odběru krve zkoumají hladiny hormonů, funkce ledvin, jater a hladiny cukru neboli glykemie.

Léčba gynekomastie

Gynekomastie z nezjištěné příčiny, která nepůsobí žádné obtíže, nevyžaduje urgentní léčbu. Žlázu je možné vždy chirurgicky odstranit i z kosmetických důvodů. Při zjištění nádoru, je nutné chirurgicky zakročit. Provádí se odstranění prsu spolu s postiženými uzlinami v podpaží. Doléčování se provádí ozařováním a doplňkovou léčbou hormony nebo cytostatiky. Pokud je gynekomastie způsobena léky, které se dají nahradit, vysadí se. Při zjištěném onemocnění, kde je gynekomastie doprovodným příznakem, se postupuje léčbou dané nemoci s cílem odstranit základní příčinu. Rizikové faktory jsou spojené s určitými chorobami, u kterých se gynekomastie objevuje. U rakoviny prsu u mužů jsou to dlouhodobá proti-androgenní terapie při nádorech prostaty a užívání hormonálních preparátů. Rizikovými faktory onemocnění jater a ledvin jsou opakované infekce a toxické vlivy alkoholu, obezita, cukrovka, zneužívání léků, vysoký krevní tlak a poškození tepen.

Prevence gynekomastie

K prevenci gynekomastie patří vyvarovat se přípravků, které ji mohou vyvolat a prevence nádorových onemocnění, kterou je především zdravý životní styl, dostatek pohybu a spánku, zdravá skladba jídelníčku, omezit kouření a alkohol, vyhýbat se škodlivému záření a stresu. Prevence je dřina, ale základ zdravého života. Pokud máte dojem, že vás gynekomastie obtěžuje nebo pozorujete změny, které vás znepokojují, poraďte se s svým obvodním lékařem.

 

Související články

Vložit příspěvek