Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kandidóza
Kandidóza je jedna z nejčastějších mykóz a může mít celou řadu příznaků. Kandidóza se nejčastěji projevuje postižením genitálu, kde působí hustý výtok, bolestivost při sexuálním styku a nepříjemné svědění. Léčba kandidózy je poměrně snadná a velmi účinná, avšak kandidóza se přesto často navrací. Je proto důležité věnovat pozornost její prevenci a vyhýbat se určitým rizikovým faktorům.
Kandidóza
Kandidóza patří mezi nejčastější mykózy neboli kvasinky, která se vyznačuje řadou klinických příznaků různé závažnosti. Hlavním původcem je kvasinka Candida albicans. Kandidy jsou všudypřítomné organismy. V našem těle osidlují kůži, sliznici dutiny ústní, střevo či vagínu. Za normálních okolností žijí spořádaně pod přísnou kontrolou našeho imunitního systému a v rovnováze s jinými mikroorganizmy obývajícími naše tělo. Pokud dojde z nějakých příčin k porušení této rovnováhy, kandida neváhá a nadměrně se pomnoží. Pak vyvolává různé chorobné stavy. Ty se mohou projevit v dutině ústní jako tzv. soor, na pohlavních orgánech jako vaginální kandidóza, na kůži, ale taky může dojít k život ohrožujícímu systémovému postižení, kdy se kandidy roznesou krví do celého těla a mohou napadnout různé orgány.
Kandidóza a její příznaky
S kandidózou se kromě vážných imunitu oslabujících onemocnění, jako např. AIDS nebo onkologické stavy, může potýkat i běžná populace, zejména zástupkyně něžného pohlaví. Jedná se o vaginální kandidózu. Setká se s ní až 75% žen aspoň jednou za život. Je to nepříjemný stav, který se vyznačuje charakteristickým hustým, bílým, tvarohovitým výtokem a silným svěděním vnějšího genitálu. Mezi další příznaky patří pálení pochvy, nepříjemně pocity při pohlavním styku či bolest při močení. U mužů se kandidóza projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, bolestivostí, hromaděním bělavé hmoty pod předkožkou a často se objevuje suchá a loupající se kůže. Kromě močopohlavního ústrojí postihuje kandidóza taky jiné části těla. Na kůži se kandidóza projevuje jako malé červené flíčky např. v koutcích úst, podpaží, za ušima či v tříslech, které svědí. Dalším místem jsou nehty, a to především na nohou, které jsou ztluštělé, deformované, nažloutlé až bílé barvy, snadno se drolí a lámou. Kandidóza v ústech se projevuje bílými splývavými povlaky na zarudlé sliznici.
Vyšetření kandidózy
K vyšetření na přítomnost kandidózy se používají krevní rozbory, odběr vzorku kůže, stěry z ústní dutiny, pochvy, penisu či vyšetření sekretů, moči a stolice. Provádí se také kultivace, při které se za určitých podmínek nechají v laboratoři vypěstovat bakterie získané ze stěru. Takto je také možné určit citlivost kandid na antimykotika.
Přenos a léčba kandidózy
Pokud máte podezření, že se u Vás vyskytla kandidóza, vyhledejte co nejdříve kožního lékaře neboli dermatologa. V případě, že se jedná o postižení ženského pohlavního ústrojí, je nutné navštívit gynekologa, u mužů se jedná o urologii nebo dermatovenerologii. Na léčbu akutních vaginálních kandidóz jsou běžně používány lokální nebo systémová antimykotika. Lokální antimykotika se aplikují ve formě vaginálních tablet, čípků nebo krémů. Používají se zejména nystatin, natamycin a amphotericin B. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Ze systémových antimykotik se užívá flukonazol, který se podává ve formě tobolek perorálně čili ústy obvykle v jednorázové dávce. Je také důležité léčit i sexuálního partnera, u kterého se kandidóza projevit nemusí, aby se zamezilo opětovnému přenosu infekce. U mužů se kandidóza léčí aplikací lokálních antimykotik několik dnů. Délku užívaní a konkrétní lék určuje vždy lékař. V průběhu léčby se doporučuje úprava jídelníčku, ze kterého by se měly vyloučit potraviny bohaté na cukry, protože kandidy si libují v sladkém prostředí. Dalším vhodným opatřením je vynechání sexuální aktivity v průběhu celé léčby, hlavně z důvodů možného přenosu infekce na partnera. Mnohým ženám se vaginální kandidóza neustále vrací i navzdory úspěšné předchozí léčbě. V některých případech se jedná právě o opětovné nakažení sexuálním partnerem, které získal při sexuálním styku v době, kdy žena vaginální kandidózou trpěla.
Rizikové faktory kandidózy
K rizikovým faktorům, které podporují rozvoj vaginální kandidózy, patří například užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, některé typy hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby, neboli náhradní léčba ženskými pohlavními hormony v menopauze, jídlo bohaté na cukry nebo stres. Příčinou může být i nesprávná hygiena, a to především nadměrné mytí intimních partií a používání parfémovaných mýdel a vložek. K přemnožení kvasinek přispívá teplé a vlhké prostředí, zejména nošení nevhodného prádla, upnutých neprodyšných kalhot, v nichž se intimní oblasti snadno zapaří. Proto by se ženy měly zaměřit na odstranění některých faktorů, jako nevhodný jídelníček, stres, hygiena, a tím aktivně přispět na ochranu svého zdraví. Pokud se kandidóza opakovaně vrací, je na místě pátrat i po jiných možných příčinách, jelikož může být projevem nějakého jiného závažnějšího onemocnění, např. cukrovky nebo nádorového onemocnění.
Diskuze