Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Myokarditida
Myokarditida je zánětlivé onemocnění postihující svalovinu našeho srdce. Způsobují ji viry, bakterie nebo autoimunitní reakce. Myokarditidu přitom nelze brát na lehkou váhu – jejími následky může být srdeční selhání, srdeční arytmie a v některých případech může být myokarditida smrtelná.
Myokarditida
Myokarditida je zánětlivé onemocnění srdce, které vzniká z různých příčin, nejčastěji však infekčních. Lidské srdce je orgán mající pro tělo zcela zásadní význam, proto by se žádné onemocnění, které jej postihuje, nemělo brát na lehkou váhu. Myokarditida postihuje jedince jakéhokoliv věku a může vést k srdečnímu selhání a ke smrti pacienta.
Vznik myokarditidy
Nejčastější příčinou vzniku myokarditidy je infekce. Infekcí může být napaden jakýkoliv orgán těla a srdce není žádnou výjimkou. Z bakterií lze jako původce myokarditidy jmenovat například bakterii, která mimo jiné způsobuje i lymeskou boreliózu, což je onemocnění přenášené klíštětem. Dále mohou myokarditidu vyvolat Coxsackie viry, polio viry, echo viry či chřipkové viry. Myokarditida může vznikat i v důsledku autoimunitního onemocnění, při kterém jsou buňky imunitního systému namířeny proti vlastním tkáním. Dochází k poškození vlastních orgánů, srdeční sval nevyjímaje. Tyto případy ale nejsou příliš časté.
Příznaky myokarditidy
Příznaky myokarditidy nemusí být vždy přítomny. Pokud přítomny jsou, jde o nespecifické projevy, které se vyskytují i jiných onemocnění, a proto je obtížné toto onemocnění diagnostikovat. Příznaky myokarditidy zahrnují dušnost, bolest na hrudi, bušení srdce, únavu a slabost. Rovněž se objevují i chřipkové příznaky jako bolest v krku, bolest hlavy a svalů. Vzácností není ani zvracení a průjmy. Příznaky jsou někdy podobné srdečnímu infarktu. U kojenců se myokarditida projevuje teplotami, dušností, srdečním selhávání a cyanózou, tedy promodráním.
Diagnostika myokarditidy
Diagnostika myokarditidy není nikterak jednoduchá, ale zvláště pro děti má zásadní význam. Vycházíme z vlastního fyzikálního vyšetření, při kterém pozorujeme zrychlenou srdeční činnost, trojdobý rytmus, špatně hmatný puls či zvětšená játra. Jedinou spolehlivou metodou k průkazu myokarditidy je vyšetření vzorku srdce, tzv. biopsie. Ta je ovšem vyhrazena pouze pro speciální a nejzávažnější případy. Využívají se výsledky jiných vyšetření, která mohou pro myokarditidu svědčit nebo mohou vyloučit jiná onemocnění a učinit tak diagnózu myokarditidy více pravděpodobnou. Využívá se elektrokardiogram (EKG) nebo ultrazvuk, vyšetření krve a jiné.
Léčba myokarditidy
Léčba myokarditidy spočívá v klidu na lůžku, dietním režimu a farmakoterapii. Jde o léčiva užívaná pro prevenci srdečního selhání. Podávají se tzv. ACE-inhibitory, které snižují postižení srdce, dále tzv. inotropní látky, které posilují stah srdečních komor a tím zlepšují pumpování krve do těla. V neposlední řadě se užívají léčiva ze skupiny diuretik, tedy těch, které způsobují vylučování tekutin z těla. Podávání kortikoidů je sporné a nedoporučuje se jejich podávání v akutních fázích onemocnění.
Následky myokarditidy
Ve většině případů nezůstávají po prodělání myokarditidy žádné trvalé následky. Můžeme se ovšem setkat s nadměrnou dilatací, roztažením, stěn srdce po prodělané myokarditidě. Tím se zhoršuje schopnost srdce pumpovat krev do těla. Spolu s dalšími poruchami může dojít až ke stavu, který nazýváme selhání srdce. Jedním z dalších následků prodělané myokarditidy může být výskyt poruch srdečního rytmu, tzv. arytmií. V závažných případech může být myokarditida příčinou náhlé smrti.