Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nejčastější mýty a polopravdy o chřipce
Chřipka je nepříjemným onemocněním, které nás postihne během života mnohokrát. Právě díky její četnosti, panují o chřipce různé mýty a polopravdy. Říká se, že neléčená chřipka trvá týden, léčená sedm dní. Nejlepší prevencí je pravidelný přísun vitaminu C a nejhorší zdržovat se v kolektivech během chřipkových období. Pokud chcete poznat pravdu a chřipce se vyhnout obloukem, čtěte následující článek.
Lež: Chřipka se šíří prostřednictvím kontaktu zdravých lidí s nakaženou osobou.
Pravda: Chřipka je přenášena viry, které se šíří nejčastěji prostřednictvím kašlání či kýchání nemocné osoby. Nakazit se také můžete, pokud sáhnete na předmět, na kterém ulpěly chřipkové viry, a pak si sáhnete na ústa nebo nos. U většiny dospělých lidí se první příznaky objeví jeden den po nákaze a během dalších pěti dnů se nemoc rozvine. Chřipku však nemůžete chytit tím, že se dotknete nemocného člověka, jak se mnozí domnívají.
Lež: Jedním z druhů chřipky je střevní chřipka.
Pravda: Přibližně u jednoho ze tří lidí nemocných chřipkou se objeví také podrážděný žaludek, ale většinou se nejedná o hlavní symptom chřipky. Nevolnost, zvracení a průjem jsou obvykle způsobeny jinými viry a bakteriemi, případně otravou z jídla.
Lež: Pokud máte chřipku, nemůžete udělat nic jiného než zůstat doma v posteli.
Pravda: Antivirotika, které začnete užívat poté, co se objeví chřipkové příznaky, mohou redukovat sílu choroby a závažnost symptomů. Vhodné léky také mohou tlumit symptomy spojené s chřipkou.
Lež: Chřipku chytíte, když se budete pohybovat venku v chladném počasí.
Pravda: Chřipka a nachlazení jsou běžnější v zimních měsících, protože se virus snáze šíří. Ale procházka v chladném počasí vám sama o sobě chřipku nepřivodí.
Lež: Velké dávky vitaminu C jsou účinnou prevencí proti chřipce a navíc urychlují její vyléčení.
Pravda: Toto tvrzení nebylo nikdy dokázáno. Pravidelný příjem vitaminu C je samozřejmě zdraví prospěšný, ale jeho vliv na prevenci či léčbu chřipky nebyl prokázán.
Lež: Na chřipku byste měli brát antibiotika.
Pravda: Jde o rozšířenou pověru, která však jen podporuje bezmyšlenkovité užívání antibiotik. Ta jsou proti viru způsobujícímu chřipku zcela neúčinná. Antibiotika navíc, oproti rozšířenému názoru, nechrání ani před rozvinutím zápalu plic, naopak se v organismu může objevit rezistence proti určitým lékům.
Lež: Rostlinné přípravky jsou v léčbě chřipky a nachlazení mimořádně účinné.
Pravda: Echinacea a další přípravky na rostlinné bázi jsou v léčbě nachlazení a chřipky velmi populární. Nicméně jejich účinek nebyl nikdy prokázán seriózními vědeckými studiemi.
Lež: Chřipku můžete chytit po očkování .
Pravda: Očkování proti chřipce se provádí neaktivním virem, takže z něho chřipku nemůžete dostat. Citlivějším osobám se může po očkování objevit v místě vpichu bolestivé zarudnutí a ve zcela výjimečných případech se může rozvinout horečka, bolest svalů a několikadenní slabost. Okamžitá reakce se po očkování proti chřipce objevuje jen u vzácných případů alergie na vakcínu.
Lež: Očkování proti chřipce je určené spíš pro starší ročníky.
Pravda: Očkování proti chřipce je vhodné pro každého, kdo chce snížit riziko onemocnění. Zvážit by jej měly především těhotné ženy v druhém a třetím trimestru, rodiče dětí ve věku 6–23 měsíců a senioři.
Lež: Pokud chodíte na očkování proti chřipce každý rok, oslabujete tak svůj imunitní systém.
Pravda: Vakcína naopak připravuje váš imunitní systém na boj s virem. Lidé, kteří docházejí pravidelně na očkování proti chřipce, jsou před touto chorobou mnohem lépe chráněni.
Lež: Nežádoucí účinky očkování proti chřipce jsou horší než samotná chřipka.
Pravda: Většina lidí nemá žádnou nebo téměř žádnou zkušenost s nežádoucími účinky vakcíny proti chřipce. Pokud se nějaké vedlejší efekty objeví, připomínají jen velmi slabou chřipku a netrvají obvykle déle než 48 hodin. Oproti tomu průměrná doba léčby chřipky je deset dní a příznaky jsou mnohem vážnější.
Lež: Těhotné ženy se nesmějí nechat očkovat proti chřipce.
Pravda: Nikdy nebyl prokázán negativní efekt či závažné komplikace těhotenství po očkování proti chřipce. Budoucím matkám se nedoporučuje nechat se očkovat v prvním trimestru, ale v pozdějších stádiích nemá očkování na plod žádný vliv.
Lež: Kuřecí polévka a horký grog jsou na chřipku nejlepší.
Pravda: Někteří lidé při léčbě chřipky nedají dopustit na horký kuřecí vývar. Škrábání v krku nebo kašel zmírní jakákoli horká tekutina a nemusí jít zrovna o kuřecí polévku, která nemá při léčbě chřipky či nachlazení žádnou zvláštní sílu či bonus navíc. Co se týká grogu, svařáku a podobných nápojů, konzumaci čehokoli a obsahem alkoholu byste se měli při nemoci striktně vyhýbat.
Lež: Antibakteriální mýdla jsou účinnou prevencí proti chřipce.
Pravda: Používání antibakteriálních mýdel vás před chřipkou rozhodně neochrání. Mnohem účinnější prevencí je pravidelné mytí rukou, které brání přenosu nakažlivých nemocí včetně chřipky.