Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Příčin nízkého krevního tlaku je mnoho. U některých lidí není příčinou nízkého krevního tlaku žádná nemoc, tito lidé tak mají nízký krevní tlak zcela přirozeně. Příčinou nízkého krevního tlaku může být také onemocnění některého ze systému našeho těla. Nebezpečí představuje nízký tlak provázející závažné stavy, který vede k rozvoji šoku.
Krevní tlak je takový tlak, který vyvíjí proudící krev na stěnu cévy. Hodnoty krevního tlaku jsou dané na základě dlouholetých zkušeností řady odborníků a jsou to tedy uměle stanovená čísla. Proto vždy musíme nahlížet na každého pacienta individuálně. Běžný krevní tlak se pohybuje v rozmezí hodnot 110/65 mmHg při dolní hranici a 140/90 mmHg při hranici horní. Hodnoty krevního tlaku vyjadřujeme v milimetrech rtuti nebo v torrech. Pokud krevní tlak poklesne pod dolní hranici normálního krevního tlaku, tedy pod 110/65 mmHg, mluvíme o nízkém krevním tlaku.
Nízký krevní tlak,odborně hypotenze, je opakovaně naměřená hodnota tlaku nižší než 110/65 mmHg. Podle příčin nízkého krevního tlaku rozlišujeme dva typy hypotenze, primární a sekundární nízký krevní tlak.
Primární nízký krevní tlak je takový, u kterého není jasná příčina vzniku. Tento typ nízkého tlaku nemusí své nositele nikterak obtěžovat a může být ochranným faktorem řady nebezpečných chorob, které jsou spojeny s vysokým krevním tlakem. Nízký krevní tlak bývá dán také stavbou těla. Typicky se objevuje u mladých zdravých žen, což může být dáno jistými odchylkami nervového a hormonálního řízení krevního tlaku. Rovněž může nízký krevní tlak být získaný, například u sportovců vlivem tělesného tréninku a přizpůsobení se zátěži.
Sekundární nízký tlak je takový, který má známé příčiny. Za sekundárně nízký krevní tlak se považuje stav nazývaný ortostatická hypotenze.
Projevy nízkého krevního tlaku jsou v zásadě nespecifické, což znamená, že se mohou vyskytovat i u řady dalších onemocnění. Mezi projevy nízkého krevního tlaku patří únava, spavost, bolest hlavy, bledost, zhoršené soustředění, zimomřivost a studené končetiny. V těžších případech se nízký krevní tlak může projevit i závratěmi, mžitky před očima, studeným potem, celkovou nevolností a krátkodobou ztrátou vědomí.
V důsledku nízkého krevního tlaku dochází rovněž k nižšímu prokrvení orgánů. Některé z nich jsou na tento stav velice citlivé a proto může dojít například až ke krátkodobé ztrátě vědomí. To může vést k různým pádům a úrazům. Rovněž významné kolísání krevního tlaku, tedy s výkyvy normálního a nízkého krevního tlaku, vedou častěji k cévní mozkové příhodě, demenci a dalším poruchám mozku. Dlouhodobě neléčený nízký krevní tlak může vést k selhání některých orgánů, jako je srdce, ledviny, nebo mozek.
Diagnostika nízkého krevního tlaku spočívá především v podrobné a pečlivé anamnéze. V rámci rodinné anamnézy je třeba zjistit možný výskyt nízkého krevního tlaku v rodině, stejně tak jako nynější pacientem pozorované projevy stavu. Velice důležité je opakované změření tlaku pomocí tonometru, tedy tlakoměru. Krevní tlak se měří vleže, vsedě a ve stoje. Tak je možné zaznamenat vliv gravitace na krevní tlak. Rovněž je možné pacienta indikovat k tzv. Holterovské monitoraci. Jedná se o připevnění monitoru k tělu pacienta, který zaznamenává a měří krevní tlak v průběhu 24h. Pacient si současně zapisuje veškeré aktivity, které v průběhu tohoto dne podstupoval a údaje doplní časem. Lékař tak může záznam z Holterovského měření porovnat s případnými aktivitami pacienta a posoudit vzájemnou souvislost.
Léčba nízkého krevního tlaku připadá v úvahu v případech, kdy pacient pociťuje některé z tprojevů. U zdravých lidí bez příznaků nemá smysl nízký krevní tlak léčit. Pokud nízký krevní tlak provázejí některé nepříjemné příznaky, doporučujeme solit více stravu, pít kávu, bandážovat dolní končetiny a zvýšit příjem tekutin. U sekundární hypotenze léčíme především hlavní onemocnění, tzn. že léčíme příčinu nízkého krevního tlaku. V případě, že je nutné užítí farmakoterapie, používají se léčiva, která ovlivňují napětí stěn v cévách.
Prevence nízkého krevního tlaku spočívá ve vyhýbání se faktorů, které mohou vést k tomuto stavu. Jedná se například o pomalé vstávání z lehu či sedu, doporučuje se dostatek pohybové aktivity či dostatečný příjem tekutin. Prevencí nízkého krevního tlaku může být i pití kávy a černého čaje, není však vhodné tyto nápoje pít velice často, jelikož by mohly mít opačný účinek.
Diskuze