Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Rohovka
Rohovka patří mezi nejvýznamnější části oka. Stejně jako každá jiná část těla, i rohovka může být postižena různými chorobnými stavy. Onemocnění rohovky může být dědičné, infekční nebo vrozené. Léčba onemocnění rohovky je různá podle onemocnění, ale není výjimkou chirurgická léčba jako například transplantace rohovky od mrtvého dárce.
Rohovka
Rohovka překlenuje jako průhledné hodinové sklíčko kruhový otvor o průměru asi 12 mm v předním okraji bělimy (bílá část oční koule). Rohovka tvoří asi 1/6 oční koule a její tloušťka kolísá kolem 1 mm. Představuje vstupní oddíl optického prostředí oka a z hlediska lomivosti, tzn. schopnosti ovlivňovat lom vstupujícího paprsku je nejvýznamnější součástí. Jen pro zajímavost – optická mohutnost zdravého oka je okolo 60 dioptrií a rohovka se podílí na 40 dioptriích. Slzy, které zvlhčují rohovku zlepšují její optické vlastnosti a zajišťují co možná nejlepší průchod paprsků světla dále do oka – vyrovnávají nerovnosti, odplavují nečistoty, chrání rohovku před vyschnutím a zakalením, obsahují i látky, které chrání oko před infekcemi, a slouží jako film pro snadné klouzání víček.
Onemocnění rohovky a jejich léčba
- Vrozená a dědičná onemocnění tzv. dystrofie, např. recidivující eroze, které se projevují prudkou řezavou až bodavou bolestí oka typicky po probuzení, která odezní během několika hodin. Terapie: laserová terapie, u závažných vrozených onemocnění transplantace rohovky
- Degenerativní změny – vznikají v souvislosti se stárnutím a vlivy zevního prostředí. Patří zde drobné nažloutlé uloženiny tuků na okraji rohovky nebo depozita vápníku.
- Ektázie (vyklenutí) rohovky – onemocnění, které postihuje obě oči, dochází k oslabení, vyklenování a ztenčování rohovky. Příznaky onemocnění vyplývají ze změny zakřivení, mění se lom paprsků a dochází k deformaci viděného obrazu. Terapie: zpočátku kontaktní čočky, které udržují tvar rohovky, později se přistupuje k operačnímu řešení a zpevňování oslabené rohovky.
Infekce rohovky
- bakteriální – k typickým příznakům patří bolest, světloplachost, červené oko a poruchy vidění. Je nutná návštěva lékaře a antibiotická terapie! Hrozí vážné poškození rohovky, její zakalení nebo dokonce perforace – proniknutí zánětu až do přední komory oka s vážnými následky.
- virové – herpetické infekce („opar na rohovce"), onemocnění trvá většinou 8 až 10 dní, podobně jako opar na rtu. Na rohovce se objevují nehojící se vřídky, oko většinou nebývá červené, typický je pocit cizího tělesa, které nejde odstranit mrkáním. Je nutná návštěva lékaře a antivirotická terapie, popřípadě i nasazení antibiotické terapie jako prevence možné bakteriální infekce na oslabené a poškozené rohovce!
- houbové – vznikají po traumatu v přírodě, typicky u jedinců s výrazně oslabenou obranyschopností.
- akantamébová – je způsobena měňavkou (prvokem), dříve se vyskytovala u nositelů kontaktních čoček. Typické pro ni jsou nesnesitelné bolesti.
- neinfekční záněty a vředy rohovky – tkáň rohovky je napadána vlastním imunitním systémem.
Chirurgická léčba onemocnění rohovky
- Transplantace rohovky – od mrtvého dárce se odebere terč o průměru 6 až 8 mm a přišije se 15 až 30 stehy na místo odstraněné rohovky
- Plastiky rohovky – nahrazení jen části rohovky.
- Protézy rohovky – nahrazení neprůhledné nebo poškozené rohovky umělým materiálem.
- Spojivkový lalok – přetažení časti spojivky na místo nehojícího se poškození rohovky.
- Operace rohovky, které upravují poruchu lomu vstupujících paprsků – tzv. refrakční operace.
Pokud Vás trápí výše uvedené příznaky nebo spadáte do rizikových skupin, nepřehlížejte je a neprodleně navštivte svého praktického nebo očního lékaře. Nepodceňujte příznaky i je nepatrného zhoršení zraku.