Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Natržení svalu
Natržení svalu vzniká po neočekávaném prudkém pohybu nebo extrémním zatížením svalu. Při natržení svalu dochází k přetržení jednotlivých svalových vláken podobně jako u natažení svalu, ale zde je poškození větší. Natržení svalu se projevuje prudkou a pálivou bolestí a je třeba ihned sval uvolnit a dále ho nenamáhat.
Natržení svalu
Toto onemocnění postihuje hlavně příčně pruhovanou svalovinu. Jedná se o svaly umožňující pohyb, které jsou ovládané naší vůlí. Pomocí svalových úponů jsou uchyceny ke kostře a složitým mechanismem dochází k jejich zkracovaní o prodlužování, které vede k pohybu. Funkční jednotkou svalu je svalové vlákno, jednotlivá svalová vlákna se skládají do snopečků a ty pak do snopců. Při natažení i natržení svalu dochází k přetržení určitého počtu svalových vláken. Při natržení je samozřejmě počet větší. Příčinou je vystavení svalu příliš velké síle, které vede k přílišnému prodloužení vláken, nárůstu napětí. Pokud je napětí příliš velké, dochází k přetržení vlákna. Příznakem obou jednotek je okamžitá pálivá bolest.
Vznik natrženého svalu
Toto onemocnění samozřejmě může vzniknout v kterémkoliv věku, ale statisticky jsou postiženi častěji muži ve středním věku. Nejčastější mechanismus vzniku tohoto úrazu je prudký neočekávaný pohyb nebo přetížení svalu. Konkrétně lze uvést například prudké došlápnutí či doskok. Typicky vzniká například při podklouznutí nohy na kluzké podlaze či náledí při snaze o vyrovnání rovnováhy. U sportovců lze vysledovat určitou závislost mezi druhem sportu a poškozeným svalem. Tak například při hodu oštěpem a vrhu koulí je nejčastěji poškozen prsní sval. Vzpěrači pak mívají natržené svaly stehenní, břišní či zádové. Rizikovým faktorem je používání anabolik. Typickým poraněním je také natržení lýtkového svalu. Projevuje se prudkou bolestí v přetíženém svalu, které vede ke znemožnění chůze. Postižený se charakteristicky nemůže postavit na špičku. Často pacienti popisují, že cítili samotné prasknutí.
Projevy natržení svalu
Charakteristickým příznakem je bolest. Bolest vzniká náhle při svalové činnosti, často je tak silná, že znemožňuje pohyb. Má pálivý charakter. Dalšími příznaky jsou otok v místě poranění a výron krve způsobující modřinu. V rámci prvního ošetření je nutné okamžitě přerušit vykonávanou činnost. Poté co nejdříve přiložit led nebo alespoň chladící sprej. Pokud je postižena končetina, je vhodné ji dát do vysoké polohy. Tak dojde ke snížení prokrvení a nevzniká žádný nebo jen malý otok. Jelikož má natažení a natržení svalu podobné příznaky a nelze je od sebe laicky rozeznat, je vhodné při každém svalovém poranění vyhledat lékaře. Ten pomocí vyšetření a za pomoci rentgenového či ultrazvukového vyšetření obě poranění rozezná a zvolí následnou léčbu.
Léčba natržení svalu
Základem léčby je stejně jako při natažení svalu klid. Ten je ale nutné dodržovat déle, alespoň tři týdny, dobu určí lékař dle stupně poškození. Dále je nutné sval ledovat. Vhodná doplňující léčba je časté nanášení protizánětlivé nebo protiotokové masti na den i noc. Pokud chcete Váš sval opravdu vyléčit, musíte dodržet stanovený klid a následně sval jen pomalu a postupně začít zatěžovat. Pokud je sval vystaven činnosti dříve, nebo pokud je míra zátěže příliš velká, vede to k přetržení dalších svalových vláken, onemocnění se obnovuje a dostáváme se opět na začátek. Jako prevenci lze uvést protažení svalů před plánovanou sportovní činností. Důležitá je také volba vhodného oblečení a nepřeceňování našich sil. Při únavě či nachlazení je nutné fyzickou zátěž snížit. Prevence typu vyhnutí se chůzi po mokré podlaze či náledí, vyhnutí se náhlým pohybům je většinou těžko proveditelná.
Diskuze