Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolesti v podbřišku
Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.
Bolesti v podbřišku
Bolesti v podbřišku mohou být často prvním projevem onemocnění orgánů umístěných v této oblasti. Jedná se o část břicha, která se nachází mezi pupkem a stydkou kostí. Nacházejí se zde ženské reprodukční orgány, orgány močového ústrojí a také tlusté střevo. Bolest může být trvalá nebo občasná a její intenzita může kolísat od mírné až po silnou nebo se projeví jako bolest křečovitá. Také zde můžou vystřelovat bolesti při postižení jiných břišních orgánů. Bolestem objevujícím se náhle z plného zdraví říkáme náhlá břišní příhoda. Může se tak projevovat řada onemocnění a také úrazy. Naproti tomu při některých zánětlivých onemocněních se může bolest rozvíjet pomalu a časem se stupňovat. Postižení konkrétních orgánů doprovázejí většinou i další příznaky, které pomohou v diagnostice onemocnění.
Bolesti v podbřišku u žen
Nejčastější je bolest v podbřišku u žen související s menstruačním cyklem. Objevuje se v období menstruace nebo těsně před ní. Menstruace se silnými bolestmi se označuje jako dysmenorea. Někdy však může tato bolest signalizovat přítomnost děložní sliznice mimo dělohu, což se označuje jako endometrióza. Jejím dalším příznakem bývá neplodnost. Jiným důvodem bolestí je mimoděložní těhotenství, které může mít závažné následky, například při prasknutí vejcovodu a v tom případě mluvíme o náhlé příhodě břišní. Další příčinou bolestí jsou cysty na vaječnících, při jejich velkém počtu se jedná o polycystické vaječníky. Záněty jsou také spjaty s bolestmi a mohou postihovat kteroukoliv část ženských pohlavních orgánů. Při jejich neléčení vznikají různé srůsty v dutině břišní, které mohou končit i neplodností. Záněty bývají někdy doprovázeny výtokem. Je proto důležité všechny tyto stavy včas léčit, aby se předešlo vážnějším komplikacím. Samozřejmě příznaky jako nepravidelné krvácení či špinění a výtoky, bolesti či zvětšování břicha třeba řešit včas, protože můžou znamenat přítomnost nádoru.
Bolesti v podbřišku u mužů
Prudká bolest vystřelující do třísel či podbřišku může být způsobena torzí varlete. Torze varlete znamená otočení varlete v šourku kolem své osy. To způsobí zaškrcení cév přívádějících krev do varlat a nástup velmi silné až šokující bolesti. Vlivem zvětšené prostaty může docházet k hromadění moči, což vyvolá bolest v podbřišku a je rizikem pro vznik infekce, která bolest dále stupňuje. Další příčinou těchto bolesti může být nádor či zánět prostaty. U mladších mužů se setkáváme spíše se záněty prostaty, akutními či chronickými. U starších mužů výrazně častěji nacházíme nezhoubné a zhoubné nádory prostaty.
Bolesti v podbřišku a jejich příčiny
Bolest lokalizovaná do pravého podbřišku, případně se šířením doleva či nahoru, nevolností, zvracením či teplotou s největší pravděpodobností signalizuje zánět slepého střeva. Bolesti v hloubce bývají charakteristické pro onemocnění konečníku. Mohou být provázeny průjmem či zácpou. Často se jedná o zánětlivá onemocnění, ulcerózní kolitídu či Crohnovu nemoc. Projevují se tak ovšem i nádory tlustého střeva a konečníku.
V případě vzniku prudké bolesti v nadbřišku a jejím následném putování do podbřišku uvažujeme o prasknutém žaludečním či dvanáctníkovém vředu. Vzniklým otvorem ve stěně orgánu vytéká žaludeční obsah a gravitací stéká do podbřišku. Další možností je divertikulitida neboli zanícení výchlipky (divertiklu) tlustého střeva. Bolest se poté nejčastěji lokalizuje do levého podbřišku, kde se nachází koncová část tlustého střeva a vyskytuje se zde nejvíce výchlipek.
Někdy sem může vyzařovat i bolest z jiných orgánu, jako například ze slinivky břišní, žlučníku či žaludku. Intenzivní bolest v pravém či levém boku bývá typická pro ledvinnou koliku při uvíznutí močového kamene v močovodu. Někdy se objevuje i krev v moči a bolesti při močení. Záněty močového měchýře - cystitída nebo močové roury - uretritída jsou také bolestivé stavy s doprovodnými příznaky jako je bolest, řezání nebo pálení při močení, případně krvavá moč. Kromě orgánových postižení bývají bolesti v podbřišku spjaty i s bolestmi páteře nebo svalů.
Bolesti v podbřišku a jejich komplikace
Potenciální komplikace bolestí v podbřišku závisí na vyvolávající příčině. Bolest způsobená vážným onemocněním může i ohrožovat život nebo mít dlouhodobé následky. Proto je třeba poranění a infekce včas léčit. Při neléčení můžou gynekologické záněty končit srůsty v břišní dutině s chronickou bolestí a často až neplodností. Může také nastat rozšíření zánětu do celého těla, či při neodhaleném nádoru jeho další zvětšování a tvorba metastáz ve vzdálených orgánech v celém těle. Bolesti je třeba věnovat dostatečnou pozornost, protože nám napovídá, že se v těle děje něco špatného a většinou bývá první známkou počínajícího onemocnění.
Diskuze