31Březen
2012
MUDr. Jiří Dyntr

Padaní vlasů u žen

31. Březen 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Padaní vlasů u žen
Příznaky

Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.

Padaní vlasů u žen

Padání vlasů je velmi nepříjemným jevem, který postihuje častěji muže, nevyhýbá se však ani některým ženám. Zatímco u mužů je hlavní příčinou vrozená dispozice k předčasné ztrátě vlasů, u žen se vliv dědičnosti uplatňuje o něco méně. To je možné vysvětlit tím, že vypadávání vlasů je způsobeno zvýšením aktivity mužských pohlavních hormonů (androgenů), kterých se v ženském organismu tvoří zcela nepatrné množství.

Příčiny padání vlasů u žen

Zatímco u mužů je typické vypadávání vlasů v malých okrscích (lysinách), u žen se častěji setkáváme s vypadáváním vlasů na celé ploše hlavy a spíše než tvorba lysin je proto pro ženy typické prořídnutí kštice a zeslabování jednotlivých vlasů. Příčin vypadávání vlasů u žen je celá řada, obecně se jedná především o špatnou životosprávu a nedostatečnou nebo nevhodně prováděnou péči o vlasy. Při nešetrném zacházení nebo příliš častým barvením vlasů totiž dochází k jejich ztenčování a předčasnému vypadávání. Další příčinou mohou být některá onemocnění štítné žlázy, které vedou ke zvýšení nebo snížení tvorby a uvolňování jejích hormonů. Pokud je činnost žlázy snížená a produkuje se méně hormonů, vlasy vypadávají, při zvýšené funkci vlasy rovněž vypadávají, ale zároveň jsou jemné a slábnou. K obdobným změnám vlasového porostu dochází také v průběhu těhotenství a v období přechodu (menopauzy), kdy se významně mění hladiny ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Právě v období menopauzy se produkce estrogenů snižuje a začíná převažovat vliv mužských hormonů. U některých pacientek byl také vypozorován vliv stresu a celkového tělesného vyčerpání. Kromě toho je vypadávání vlasů typickým projevem poruch příjmu potravy u mladých dívek, jako je mentální anorexie nebo bulimie.

Léčba padání vlasů u žen

Hlavním opatřením zabraňujícím předčasnému vypadávání vlasů, je dodržování zásad zdravé životosprávy. Především vyvážená strava, dostatek tekutin a vyhýbání se nadměrnému stresu jsou považovány za významné faktory přímo ovlivňující kvalitu vlasů. Doporučuje se vlasy co nejméně ničit častým barvením, fénováním a žehlením; rozpuštěné vlasy bývají mnohem zdravější a jsou předčasným vypadáváním postiženy pouze zřídka. Blahodárně na vlasy a pokožku hlavy působí různé přírodní tonika a výtažky z bylin, často se používají také přípravky s obsahem kofeinu, který působí proti účinkům mužských pohlavních orgánů.

Přestože vypadávání vlasů je u žen méně časté než u mužů, jsou to právě ženy, které se tímto problémem často zabývají. Správná strava a přiměřená péče o vlasy je však v mnoha případech dostačujícím faktorem, který vede k výraznému zlepšení stavu vlasové pokrývky a tím i ke zlepšení psychického stavu postižených žen, které mohou kvůli potížím s vlasy trpět sníženým sebevědomím a dalšími nepříjemnými problémy.

Související články

Vložit příspěvek