Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Plynatost
Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.
Plynatost
Nadýmání či plynatost je spolu s říháním přirozenou záležitostí. V některých případech však může být zvýšená a působit obtíže nebo také může být příznakem jiného onemocnění. Plynatost znamená tvorbu plynů ve střevě a jejich následný odchod konečníkem.
Neohrožuje sice na životě, ale může jej pořádně znepříjemnit, hlavně ve společnosti. Někdy bývá spojena i s nepříjemnými či bolestivými křečemi nebo jinými doprovodnými příznaky, jako nevolnost či zvracení a průjem. Může být tak i prvním projevem některých chorob trávicího traktu. U dospělého člověka se ve střevech tvoří denně asi 1 až 2 litry plynu. Větší část se vstřebává, zbytek odchází konečníkem v průměru asi 15 krát denně. Typický zvuk odcházejícího plynu je vyvolán vibrací análního svěrače. O nadměrné plynatosti můžeme hovořit, pokud se v těle tvoří větší množství plynu, když se tento stav často opakuje nebo trvá dlouhodobě a působí bolesti či komplikuje život.
Vznik plynatosti
Vylučovaný plyn se skládá z plynu endogenního – vznikajícího činností střevních bakterií a plynu exogenního – z vnějšího prostředí. Obsahuje dusík, vodík, oxid uhličitý, kyslík a metan. Velmi častou příčinou nadýmání a plynatosti jsou dietní chyby a některé těžce stravitelné potraviny. Patří sem hlavně luštěniny (hrách, fazole, čočka), zelí, brokolice, ale i některé druhy ovoce či mléčné výrobky. Při konzumaci těchto jídel dochází k jejich nedokonalému strávení v žaludku a tenkém střevě. Zbytky jsou pak štěpeny bakteriemi v tlustém střevě a vedlejším produktem trávení je právě plyn. Další typ plynatosti vzniká při pití sycených nápojů, či při hltavém jezení a mluvení při jídle, kdy dochází k spolykání vzduchu.
Plynatost jako příznak
Mnoho různých onemocnění trávicího traktu se projevuje kromě typických příznaků plynatostí. Charakteristický je pocit plnosti, napětí a bolesti břicha kvůli nahromadění plynu ve střevech. Tato onemocnění zahrnují stavy, kdy je normální pohyb střev zpomalený nebo jinak omezený. Objevuje se také při refluxní chorobě jícnu, zánětech žaludku či vředové chorobě, také při onemocněních slinivky břišní, žlučníku či jater. Další častou příčinou plynatosti jsou potravinové alergie, celiakie či nesnášenlivost laktózy. Jinou příčinou je tzv. dráždivý tračník, což je porucha nervového řízení střeva. Při tomto onemocnění je zvýšené napětí střeva a i normální střevní obsah je vnímán jako nadměrný. Patologická plynatost může být také přítomna při nádorech trávicího traktu. Při rakovině konečníku je typický příznak tzv. falešného přítele, kdy spolu s plynem neočekávaně odchází také stolice.
Plynatost a léčba
Plynatost je ve všeobecnosti neškodným příznakem. V některých případech však může souviset s onemocněním trávicího ústrojí. Obecně by po uvolnění plynu měla nastat úleva, avšak někdy může plynatost způsobovat větší potíže, hlavně když se často opakuje nebo trvá dlouho, případně když je spojena s bolestmi břicha a křečemi. K uvolnění slouží některé bylinné čaje, například fenyklový, či přípravky s obsahem simeticonu. Také je vhodné omezit příjem nestravitelných potravin, jako jsou luštěniny. Pokud je plynatost spojena s určitým typem potravin, jako například mléko a mléčné výrobky, je nutno vyloučit potravinové alergie či intoleranci laktózy. Při přetrvávající plynatosti a dalších příznacích je možná souvislost s některou chorobou trávicího systému. Proto při vyčerpání všech možností domácí léčby je vhodná konzultace s lékařem.
Diskuze