Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Anémie z nedostatku železa
Anémie z nedostatku železa, neboli chudokrevnost, je onemocnění, které způsobuje nedostatek bílkoviny v červených krvinkách přenášející kyslík, kvůli nedostatečnému množství železa v těle. Tento typ anémie zprvu nemusí mít žádné příznaky, ale později se mohou projevit například dušnost, bledost, mdloby či změna chování dítěte. Jak se dá anémii předejít či jak se léčí najdete v tomto článku.
Anémie z nedostatku železa
Pro anémii z nedostatku železa je charakteristické nedostatečné množství hemoglobinu (bílkoviny v červených krvinkách, která přenáší kyslík v těle) způsobené nedostatkem železa v těle dítěte. Železo je nutné pro výrobu hemoglobinu v kostní dřeni, tkáni uvnitř kosti, kde se tvoří červené krvinky. Nedostatek železa je nejčastější příčinou chudokrevnosti u dětí.
Příčin nedostatku železa v krvi dítěte je mnoho. U dětí a dospívající mládeže, zejména u dívek, je to nejčastěji strava postrádající železo jako základní minerál. Nedostatkem železa často trpí děti do tří let věku, které pijí velké množství mléka nebo šťáv a nemají vyváženou stravu. Děti do 1 roku věku, které pijí kravské mléko, mívají nedostatek železa, neboť jednak u nich mléko často vyvolává střevní krvácení a jednak se železo z kravského mléka nevstřebává přímo. Děti by měly začít dostávat kravské mléko až po prvním roce života. Nedonošené děti mohou trpět nedostatkem železa, protože během posledních týdnů těhotenství se jim ho příliš mnoho nedostávalo.
Těhotná nebo kojící dospívající dívka bude mít snadno nedostatek železa, protože dítě od ní získává veškeré živiny včetně železa. Střevní krvácení z vředů, nemoci způsobující malabsorpci a zánětlivé onemocnění střev mají rovněž za následkem anémii z nedostatku železa.
Příznaky anémie z nedostatku železa
Zpočátku nemá tento typ anémie žádné příznaky. Později se projeví bledou kůží (zejména na rukou), únavou a slabostí. K dalším, méně častým příznakům patří dušnost při hraní nebo cvičení, nezvykle rychlý srdeční tep, mdloby, ztráta chuti k jídlu, mírná bolest žaludku a bolavá ústa nebo jazyk. Nápadná bývá také změna v chování dítěte, které je náhle náladové, nepřátelské a nedokáže se soustředit.
Jak zvýšit dítěti obsah železa ve stravě?
Červené krvinky potřebují železo k přenosu kyslíku do celého těla. Donošené děti se rodí se zásobou železa až na 6 měsíců. Mateřské mléko obsahuje jen malé množství ihned vstřebatelného železa. Proto v 6 měsících věku je potřeba železa u dítěte vyšší než množství, které dostává v mateřském nebo umělém mléce. Musíte mu začít dávat cereálie obohacené železem a později, až bude starší, by mělo neustále dostávat stravu bohatou na železo. Dospívající potřebují zvýšené množství železa, neboť během dospívání se tvoří velké množství svalové hmoty a k tomu je železo rovněž zapotřebí. Dospívající dívky potřebují dokonce ještě více železa než chlapci vzhledem ke ztrátě krve, ke které dochází každý měsíc při menstruaci. Nejlepší zdroje železa jsou:
- Hovězí, vepřové a jehněčí maso, tmavé drůbeží maso a vnitřnosti.
- Sušené fazole a hrách.
- Železem obohacené cereálie a chléb.
- Listová zelenina, například špenát.
Železo je nejhojněji obsaženo v živočišných bílkovinách, například v červeném mase. Železo z živočišných bílkovin tělo hůře vstřebává. Jestliže je vaše dítě vegetarián nebo nechce jíst červené maso, může získat potřebné množství železa z jiných potravin, které jsou dobrým zdrojem tohoto minerálu. Potraviny bohaté na vitamin C - citrusové plody, listová zelenina, zelené a červené papriky, rajčata - a potravinové doplňky s vitaminem C umožňují lepší vstřebávání železa v těle.
Diagnóza anémie z nedostatku železa
Má-li lékař podezření na anémii z nedostatku železa, nechá dítěti udělat krevní obraz včetně hladiny železa, aby mohl vyhodnotit schopnost krve vázat železo. Lékař také vyšetří dítěti stolici, zda neobsahuje krev. Pokud ano, nechá provést další testy, například rentgenové nebo mikroskopické vyšetření střev, aby vyloučil střevní krvácení, popřípadě zjistil jeho příčinu.
Léčba anémie z nedostatku železa
Lékař předepíše dítěti železo v tabletách nebo ve formě sirupu, které bude denně užívat. Pokud bude užívat železo ústy, mělo by ho brát vždy po jídle, aby mu nedráždilo žaludek. Nedávejte dítěti volně prodejné tablety se železem bez předchozí konzultace s lékařem, neboť nadměrný přísun železa může ztížit lékaři stanovení diagnózy a mohl by také zakrýt příčinu anémie.
Stav dítěte by se měl zlepšit do 2 až 4 týdnů po zahájení léčby. K obnovení zásob železa v těle je nutné, aby jej dítě užívalo alespoň 2 měsíce a dostávalo stravu s dostatečným obsahem železa. Anémie z nedostatku železa způsobená vnitřním krvácením bude vyžadovat další léčbu, která bude záviset na místě krvácení. Zjistí-li lékař příčinu anémie a začne ji ihned léčit, má dítě dobré vyhlídky na úplné uzdravení.
Z čeho se skládá krev?
Krev tvoří tekutina zvaná plazma, která obsahuje vodu, minerály, cukr, tuky a bílkoviny. Uvnitř plazmy jsou tři různé typy krvinek: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Všechny tři typy krvinek se tvoří v kostní dřeni, což je tkáň uvnitř kosti, a mají velmi odlišné funkce:
- Červené krvinky jsou nejpočetnějším typem krvinek. Jejich hlavním účelem je dopravovat kyslík z plic do všech buněk v těle. Rovněž dopravují oxid uhličitý, odpadní produkt z buněk, zpět do plic, kde je likvidován. Zásadní význam pro přepravu kyslíku v těle má hemoglobin, bílkovina v červených krvinkách obsahující železo. Nemoci, které snižují množství železa v krvi, například anémie, snižují také množství kyslíku v těle. Kostní dřeň okamžitě zvýší produkci červených krvinek.
- Bílé krvinky jsou součástí imunitního systému, který představuje hlavní obranu těla proti infekci. Existuje šest různých typů bílých krvinek, každý z nich má v boji proti infekci konkrétní úkol. Některé se specializují na ničení cizích organismů, jiné potlačují zánět, další se podílejí na alergických reakcích.
- Krevní destičky jsou buňky, které se shlukují v místech poranění, kde ucpávají otvory v poraněných krevních cévách a tím zastavují krvácení. Napomáhají rovněž koagulaci (srážení) krve.
Diskuze