1Srpen
2013

Toxická synovitida u dětí

1. Srpen 2013 |
Toxická synovitida u dětí
Děti

Toxická synovitida u dětí je zánětlivé onemocnění kyčelního kloubu, jehož příčinou je porucha kyčlí. Děti s toxickou synovitidou pociťují bolest v jedné kyčli, která je nutí ke kulhání. Bolest se objevuje také ve stehně nebo koleně a mají zvýšenou tělesnou teplotu. Léčba toxické synovitidy spočívá v klidu na lůžku a nezatěžování postižené končetiny. Nemoc by měla během jednoho až čtyř týdnů ustoupit.

Toxická synovitida u dětí

Toxická synovitida je porucha kyčlí, která je příčinou zánětu v kyčelním kloubu. Nemoc postihuje nejčastěji děti ve věku 3 až 6 let, ale objevuje se i u kojenců a dětí na počátku dospívání. Vyskytuje se více u chlapců než u dívek. Nemoc zmizí sama od sebe bez nutnosti léčby během jednoho až čtyř týdnů. Příčina není známa, ale pravděpodobně existuje souvislost s virovou infekcí.

Příznaky toxické synovitidy

Děti s toxickou synovitidou pociťují bolest v jedné kyčli, která je nutí ke kulhání. Často je také bolí stehno nebo koleno na postižené dolní končetině a mají zvýšenou teplotu do 38 °C. Dítě má obvykle nějaké virové onemocnění - například zánět horních cest dýchacích nebo chřipku. Asi v 70% případů příznaky během týdne zmizí. V 90 % případů zmizí během 4 týdnů.

Diagnóza a léčba toxické synovitidy

Lékař si ověří bolestivost a snížený rozsah pohybu kyčelního kloubu a kulhání dítěte při chůzi. Má-li podezření na toxickou synovitidu, nechá dítěti udělat ultrazvukové vyšetření, aby rozlišil tuto nemoc od jiných možných onemocnění. Ke stanovení diagnózy jsou nutné také výsledky radionuklidového vyšetření, magnetické rezonance nebo rentgenu. Dítěti je rovněž odebrán pomocí jehly zavedené do kyčelního kloubu vzorek tekutiny z kloubu k laboratornímu rozboru.

Léčba spočívá v klidu na lůžku. Jen ve velmi vážných případech bývá nutná hospitalizace a použití trakce. Dokud neustoupí bolest a kloub není pohyblivý v plném rozsahu, nesmí dítě končetinu zatěžovat. Na potlačení zánětu předepíše lékař obvykle nesteroidní léky.

Související články

Vložit příspěvek