Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Sodík - natrium
Sodík - natrium je zřejmě tím nejdůležitějším iontem, který koluje naším organismem. Sodík má mnoho funkcí - udržuje osmolaritu krevní plazmy, podílí se na vedení elektrického impulsu po membránách buněk, je důležitý pro hospodaření s vodou. Vysoké i nízké hladiny sodíku nás mohou přímo ohrožovat na životě...
Sodík neboli natrium
Každá tkáň lidského těla se skládá z buněk a mezibuněčného prostředí, které dané buňky obklopuje. V těchto obou částech se nachází velké množství chemických látek. Může se jednat o bílkoviny, cukry, tuky, hormony, vitamíny, minerály a mnohé jiné látky. Důležité je, že stejná látka se nachází v různém množství uvnitř buňky a vně buňky. Nejpočetněji zastoupeným minerálem v mimobuněčném prostředí je kationt sodíku (sodík s kladným nábojem). Minerály hrají velice důležité role v základních pochodech lidského těla, jako je například uskutečnění svalového stahu nebo přenos informace mezi nervovými buňkami. Proto je vyšetření sodíku spolu s draslíkem a chlórem základním vyšetřením, které se provádí běžně k posouzení stavu nemocného.
Sodík a jeho koloběh
Jak jsme řekli, nejvíce sodíku se nachází v tekutinách vyplňujících prostor mezi jednotlivými buňkami a v sekretech (pot). Objem a složení těchto tekutin je určováno ledvinami. Ledviny jsou totiž řízené pomocí hormonů tak, aby udržovali pokud možno stále stejné složení krve. Jinými slovy, při nadbytku některé látky ji ledviny vyloučí a při nedostatku zadrží. Sodík v těle zadržují hormony aldosteron a antidiuretický hormon (ADH), který současně zadržuje v těle vodu. Množství sodíku snižuje natriuretický hormon. Jestliže dojde k nadměrné ztrátě sodíku (porucha ledvin, nadměrné pocení, krvácení, zvracení) je třeba sodík doplnit. Zdrojem sodíku jsou především solené pokrmy, neboť sodík je součástí soli kuchyňské. V běžné stravě je množství sodíku přinejmenším dostatečné.
Sodík a změny jeho koncentrace
Množství sodíku může být v rozmezí, které odpovídá zdravému člověku, nebo může být zmenšené nebo zvýšené. Snížená hladina sodíku se může vyskytnout u onemocnění ledvin, kdy dochází k poruše jejich filtrační funkce. Sodík se může nadměrně vylučovat v moči, nebo naopak dochází k nadměrnému zadržování vody, což vede ke zředění krve a relativnímu snížení koncentrace sodíku a jiných minerálů. Koncentrace sodíku je také snižována ději, při kterých dochází ke ztrátám tekutin. Mezi tyto děje patří krvácení, zvracení, pocení a průjmy. Další příčinou snížení hladiny sodíku může být porucha tvorby hormonů, které vedou k zadržení sodíku v ledvinách. Ten je potom nadměrně vylučován močí. Nachází-li se v krvi vyšší hladina sodíku, je zpravidla doprovázena zvýšeným zadržením vody. Tím dojde ke zředění a zachování rovnováhy. V důsledku zvýšeného zadržování vody však vznikají otoky, nejčastěji na dolních končetinách. Neléčená porušená hladina sodíku může vést k závažným stavům, kterými jsou závratě, točení hlavy, únava a svalové křeče.
Sodík a jeho vyšetření
Rozvrat rovnováhy minerálů v mimobuněčném prostředí doprovází řadu akutních i chronických stavů. Vyšetření minerálů a krevních plynů je tedy základním vyšetřením, které je prováděno nejen jako součást běžného vyšetření, ale i při akutním nemocničním příjmu. K vyšetření je potřeba vzorek žilní krve, který je odebírán z některé z pažních žil. Jedná se o takřka bezbolestný a naprosto rutinní zákrok, jehož výsledky však mají zásadní význam pro posouzení a hlavně vývoj zdravotního stavu nemocného. Výrazné poruchy množství minerálů v organismu můžou mít smrtelné následky!
Sodík extracelulárně (vně buněk) | 137–146mmol/L |
Sodík intracelulárně (uvnitř buněk) | 12 mmol/L |
Diskuze