Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Girardiáza
Girardiáza je infekční onemocnění vyvolané prvokem jménem Girardia lamblia. Toto onemocnění způsobuje vodnaté průjmy, nevolnost, bolesti břicha a ztrátu tělesné hmotnosti. Girardiáza se léčí krátkodobým užíváním metronidazolu a přísným dodržováním osobní hygieny a pitím pouze balené nebo upravené vody.
Girardiáza je onemocnění vyvolané prvokem Girardia lamblia. Projevuje se průjmem a zhoršeným vstřebáváním živin z potravy. Onemocnění se vyskytuje ponejvíce v tropech, v Rusku a v některých částech Evropy. Prvok se dostane do organismu v podobě zárodku (cysty) a posléze osídlí tenké střevo. Zde může způsobit jednak poškození střevní sliznice, které vede k zhoršenému vstřebávání živin, navíc zde může přebývat dlouhodobě, tzn., že se nakažený člověk stane přenašečem infekce. Nosiči onemocnění jsou bez příznaků, ale mohou infekci dál šířit.
Příznaky girardiázy
Příznaky girardiázy zahrnují vodnaté průjmy, nevolnost, nechuť k jídlu, bolesti břicha a otoky. Stolice je v důsledku narušeného vstřebávání a trávení tuků světlejší. Při delším průběhu dochází k ztrátě tělesné hmotnosti.
Diagnóza girardiázy
Při mikroskopickém vyšetření stolice se mohou nalézt cysty nebo samotní paraziti. Parazity je možné objevit rovněž biopsií sliznice tenkého střeva, která se provádí endoskopickou technikou. K té slouží ohebné endoskopy, které obsahují stovky tenkých skleněných vláken sloužící jako vodiče světla a obrazu. Obraz vnitřku orgánu se dostává do hloubky skleněného vlákna, které funguje jako duté zrcadlo, a jeho prostřednictvím se obraz přenese až k očím vyšetřujícího lékaře. Díky tomu, že jsou k endoskopu připojeny chirurgické nástroje, lze rovnou odebrat vzorek tkáně, tedy provést již zmíněnou biopsii. Protože jsou skleněná vlákna velmi tenká, lze přístroj ohýbat natolik, že jím je možné proniknout do jakéhokoliv orgánu.
Léčba girardiázy
Girardiázu obvykle vyléčí krátkodobá kůra metronidazolem (Entizol). Někdy je však potřeba ji po čase opakovat. Při návštěvě endemických oblastí je nutné přísně dodržovat osobní hygienu a pít pouze upravenou nebo balenou vodu. Očkování zatím neexistuje.