18Březen
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Ledvinová kolika

18. Březen 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Ledvinová kolika
Nemoci

Ledvinová kolika je velmi nepříjemná náhlá kolísavá bolest břicha. Tato bolest vystřeluje směrem do boku či do oblasti třísla, varlat a stydkých pysků. Nejčastější příčinou této bolesti je ucpání močových cest ledvinovým kamenem. Při této bolesti není výjimkou nevolnost ani zvracení. Jak můžeme bolest nejlépe ztišit?

Ledvinová kolika

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů. Jde o párový orgán uložený podél páteře v břišní dutině. Dvacet procent z celého objemu krve protéká právě ledvinami, souvisí to z jejich hlavní funkcí, a to filtrací krve. Prostřednictvím filtrace krve vzniká primární moč, která je následně v systému tubulů upravována do definitivní moči, které se denně tvoří asi dva litry. Tato definitivní moč obsahuje celou řadu látek, mimo jiné zplodiny metabolismu, škodliviny a léky. Moč vzniká v ledvinách, vstupuje do vývodných cest močových (ledvinová pánvička, močovody, močový měchýř a močová trubice) a následně je odváděna ven z těla. Pokud se ve vývodných cestách vyskytne překážka v odtoku moči, nejčastěji močový kámen, reaguje na ni svalovina ve stěně orgánů a rozvíjí se ledvinová kolika.

Šokující bolest, to je ledvinová kolika

Ledvinová kolika je definována jako náhlá akutní bolest, která je až šokující. Řada pacientů udává, že takovou bolest nikdy nezažilo. Základní charakteristikou je, že bolest má stoupající a klesají intenzitu. Je pociťována v bederní oblasti, odkud vystřeluje podél močovodů do oblasti podbřišku, šourku či stydkých pysků a vnitřní strany stehna. Bolest trvá několik minut až hodin. Může trvat celou dobu nebo s přestávkami. Ledvinová kolika vzniká zpravidla náhle, může ji vyprovokovat podchlazení, stres či dietní chyba. Doprovodné příznaky jsou často nevolnost a zvracení. Někdy dochází také k zástavě pohybu střev, jde o reflexní děj. Doprovodné příznaky ledvinové koliky v oblasti zažívacího traktu souvisejí se společném vývojem. Další doprovodné příznaky jsou zvýšená srdeční frekvence, zrychlené dýchání a pokles krevního tlaku. V moči bývá přítomna krev. Pacient je neklidný, neustále se pohybuje, hledá úlevovou polohu.

Příčina ledvinové koliky

Příčinou rozvoje ledvinové koliky je uzávěr močových cest, na který reaguje svalovina ve stěně orgánů močových cest stahy se snahou překážku odstranit. Svalovina se opakovaně křečovitě stahuje a uvolňuje. Nejčastější příčinou rozvoje ledvinové koliky jsou ledvinové kameny. K jejich rozvoji přispívá zvýšená koncentrace kamenotvorných látek v moči, zvýšená kyselost moči, nedostatek ochranných látek, nedostatečný příjem tekutin atd. Kameny nejčastěji ucpou vývodný systém v oblasti přechodu pánvička–močovod, v močovodu a v oblasti přechodu močovod–močový měchýř. Další příčinou je vznik krevní sraženiny při přítomnosti krve v moči a jeho následný posun vývodnými cestami. Dále je to posun nádorových hmot, hnisu nebo přítomnost cizího tělesa. Diagnózu usnadňuje poměrně klasický průběh záchvatu. Diagnózu ledvinové koliky potvrdí následné vyšetření zobrazovacími technikami ultrazvukovými a radiologickými. Důležité je především odlišit, zda nejde o náhlou příhodu břišní. Náhlé příhody břišní jsou závažným onemocněním, jež vzniká náhle, z plného zdraví a mají velice rychlý průběh. Bez včasné léčby může člověka ohrozit na životě.

Ledvinová kolika a její terapie

Léčba ledvinové koliky probíhá v několika bodech. Základem je podání analgetik, tedy látek tlumících bolest, a především spasmolytik. Spasmolytika jsou látky, které tlumí a uvolňují křeče svaloviny, tedy působí přímo vyvolávající příčině. Dále se klasicky doplňují tekutiny infuzí. Pokud je vyvolávající příčinou ledvinový kámen, tak se odstraňuje zpravidla neinvazivní cestou, mimotělní litotrypsí – rázovou vlnou, kdy dochází k rozdrcení kamene na menší části, které odcházejí močí. Pokud ledvinovou koliku doprovází horečky, hrozí rozvoj močové infekce. V této situaci se provádí drenáž moči z močového měchýře. Preventivní opatření rozvoje ledvinové koliky je založeno především na opatřeních, která snižují rozvoj ledvinových kamenů – dostatečný příjem vody, dietní opatření snižující příjem potravin se šťavelany (čokoláda, ořechy, špenát), dieta s nižším příjmem proteinů, sodíku a dusíku.

Související články

Diskuze

Miloslav Misot: Chtěl bych se zeptat do kolika minut (hodin) nejdéle by měla bolest při kolice pominout při podání analgetik(spasmolytik)..Děkuji

16. Červenec 2019 07:46

Vložit příspěvek