Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Lentigo
Lentigo simplex je drobná nezhoubná barevná skvrna na kůži podobná pihám, je hnědočerné barvy do velikosti čočky a je ostře ohraničené. Lentigo představuje pouze kosmetický problém a v dnešní době existují mnohé metody na jeho zesvětlení. Pouze lentigo maligna může být nebezpečné a to v případě, když se zvrtne do zhoubné formy lentigo maligna melanomu.
Lentigo
Je několik druhů lentiga lišících se jak jejich projevy, tak jejich prognózou. Dle projevů jednotlivých typů může lékař určit, zda se jedná o zhoubné či nezhoubné ložisko. Lentigo simplex je drobná sytě hnědá skvrna na kůži a je podobná pihám. Jde o nezhoubnou a ohraničenou hnědou skvrnu, která se může objevit kdekoli na kůži. Dalším typem je lentigo solaris, které vzniká vlivem poškození kůže UV zářením a to spíše u starších osob. Lentigo solaris jsou skvrny tmavě hnědé a jsou též nezhoubné. Tyto skvrny se vyskytují zejména na místech vystavovaných ve zvýšené míře slunečnímu záření. Oproti tomu lentigo maligna, které je způsobeno UV zářením, je prekanceróza, což znamená, že z tohoto stavu vzniká maligní melanom. Tento typ melanomu je však příznivější, odborně se nazývá melanom in situ, tedy že se nachází pouze v jednom místě a při včasné diagnóze se nešíří dále.
Vznik lentiga
Lentigo simplex vzniká zmnožením kožních buněk, tedy melanocytů v kůži. Naopak pihy vznikají zmnožením kožního barviva melaninu, přičemž počet melanocytů je normální. Tím, že při vzniku lentiga vzroste počet melanocytů, stoupá i množství melaninu v kůži celkově. Jedná se však o nezhoubné zmnožení. Lentigo solaris je již podníceno dlouhodobým vystavováním kůže UV záření a to jak z přírodních, tak z umělých zdrojů. Lentigo maligna je ložisko vznikající opět působením UV záření, které jeho vlivem může přejít do lentigo maligna melanom, což je již histologickým typem zhoubného nádoru kůže - melanomu.
Lentigo se někdy může objevit jako mnohočetný výsev zvaný lentiginóza. Toto lentigo bývá součástí různých syndromů, například Peutz-Jeghersova syndromu, LEOPARD syndromu či Xeroderma pigmentosum. Lentigo může také vzniknout po PUVA terapii lupénky, kdy jde o léčbu UVA zářením po následném použití psoralenů. Též může lentigo simplex vzniknout po pobytu v soláriu. Může se také vyskytnout na sliznicích v dutině ústní, na vulvě či penisu. Výskyt lentiga není symetrický, může se vyskytnout pouze na jedné polovině těla či v určitém okrsku kůže.
Typy lentiga a jeho projevy
Lentigo simplex
Lentigo simplex bývá hnědočerné barvy a jeho velikost dosahuje přibližně do velikosti čočky. Lentigo simplex může být přítomno kdekoliv na těle. Obvykle jsou tyto skrvnky mnohočetné a mají ostře ohraničené okraje obklopené zdravou kůží. Mohou být přítomny již při narození, většinou se však tvoří až v dětství nebo v období puberty. Intenzita zabarvení lentiga není závislá na slunečním záření jako je tomu například u pih a na rozdíl od nich také v zimě nevymizí. Jedná se o nezhoubné zmnožení a tento druh skvrn v zásadě nikdy nebývá východiskem pro vznik melanomu.
Lentigo solaris
Lentigo solaris jsou tmavě hnědé skvrny, které vznikají u lidí starších 40 let na částech těla vystavovaných slunci. Nazývá se též lentigo senilis a lidově se těmto skvrnám říká stařecké skvrny. Tyto skvrny jsou důsledkem nahromadění voskovitě hnědého barviva, tzv. pigmentu z opotřebení, který se jmenuje lipofuscin. Jejich barva kolísá od světle hnědé, přes červenou až tmavě hnědou barvu a nejčastěji se nacházejí na těch částech těla, které jsou nejvíce vystavovány slunečnímu záření. Bývá to obličej, ruce, ramena, ale také pleš. Nahnědlé skrvny mohou být velké až několik centimetrů. Tyto změny jsou však také nezhoubné a představují pouze kosmetický problém.
Lentigo maligna a lentigo maligna melanom
Lentigo maligna je pomalu rostoucí skrvrna, která může být předstupněm pro vznik maligního melanomu, neboli lentigo maligna melanom. Vzniká obvykle na obličeji a častěji u žen nad 60 let věku. Vzniká jako nepravidelně zabarvená hnědá až hnědočerná, nepřesně ohraničená skvrna, která se pomalu zvětšuje do plochy. Pokud po několika letech skrvna ztmavne a začne růst nad povrch kůže,je to známka růstu do hloubky a jedná se již o přechod do zhoubné formy. Tento přechod nastává asi u třetiny postižených.
Léčba lentiga
Lentigo simplex je nezhoubná záležitost a je pouze kosmetickým problémem stejně jako pihy. V tomto případě je možné je řešit pomocí laseru. Na pozoru se však třeba mít před skvrnami, které mají neostré ohraničení a zvětšují se. V tom případě by se mohlo jednat již o zhoubný proces, proto je lepší s podezřelým útvarem zajít rovnou za odborníkem, tedy za kožním lékařem. Lentigo solaris se dá zesvětlit za pomoci různých bělících krémů nebo krémů, která obsahují léčiva odvozená od vitaminu A, jedná se o retinoidy. Dále se používá chemický peeling ovocnými kyselinami nebo odstranění zmražením či laserem. Doporučuje se také ochrana před sluncem a vhodné je sledování pro možnost zvratu v lentigo maligna. Léčba lentigo maligna spočívá v chirurgickém odstranění, kdy se následně odesílá vzorek na histologické vyšetření pro potvrzení diagnózy. Pokud je léčba zahájena ještě před vznikem lentigo maligna melanomu, je vyhlídka dobrá. Je však nutné pravidelné sledování v kožní ambulanci.
Prevence vzniku lentiga
Prevence je nejdůležitější zejména ohledně lentigo maligna, protože právě z něho může po letech vzniknout lentigo maligna melanom. Prevencí vzniku lentiga je ochrana pokožky před UV zářením. Mezi tyto zásady patří ochrana stíněním, ochrannými opalovacími krémy a oděvem. Důležité je nevystavování pokožky UV záření v době, kdy jsou sluneční paprsky nejagresivnější, tedy mezi 11. a 15.hodinou a raději se zdržovat ve stínu. Opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem neboli SPF, je nutno nanášet před sluněním a hlavně v dostatečném množství. Právě špatná aplikace bývá častou příčinou neefektivity opalovacích krémů. Ochrana oděvem je též důležitá, zabrání tak průniku UV záření na místa, která jsou těžko dosažitelná pro aplikaci ochranných krémů, například záda. Za zvážení stojí i masové návštěvy solárií, ty byly dokonce v nedávné době určeny za karcinogen první třídy, což znamená, že jsou velmi rizikovým faktorem ve vzniku zhoubných nádorů kůže. Další a neméně podstatnou součástí prevence jsou pravidelné kontroly u kožního lékaře a to ideálně po letní sezóně. Při sebemenším podezření kožních pigmentových změn proto neváhejte navštívit kožní ambulanci, je totiž mnohem lepší přijít několikrát zbytečně, než jednou pozdě.
Diskuze