Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Menstruační a ovariální cyklus
Menstruační a ovariální cyklus probíhá v pohlavním ústrojí každé ženy a jde o cyklické změny ve vaječnících a v děložní sliznici. Svůj menstruační a ovariální cyklus by měla znát každá žena, protože může nastat vynechání menstruace, což může mít různé příčiny. Vynechání menstruace může znamenat těhotenství, ale i chorobné procesy.
Menstruační a ovariální cyklus
U každé ženy probíhají v pohlavním ústrojí cyklické změny způsobené kolísáním hladiny pohlavních hormonů FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon). Tyto změny se týkají vaječníků a sliznice dělohy a jsou označovány jako ovariální a menstruační cyklus. Opakují se přibližně každých 28 dní. Tyto cykly spolu úzce souvisejí, protože hormony produkované vaječníky přímo ovlivňují sliznici dělohy.
Vaječníky a děloha
Vaječníky jsou párový ženský pohlavní orgán uložený v pánvi po obou stranách dělohy. Jde o pohlavní žlázy, které produkují ženské pohlavní buňky, vajíčka a pohlavní hormony, estrogeny a gestageny. Stejně jako děloha jsou vaječníky nezbytným orgánem potřebným pro zachování rodu. Děloha také patří mezi pohlavní orgány ženy. Nachází se mezi vaječníky v pánvi, kde je fixována silnými děložními vazy. Uvnitř je děloha vystlána sliznicí, která podléhá změnám důležitým pro správné uhnízdění oplodněného vajíčka, jeho vývoj a růst. Dělohu s vaječníky spojují vejcovody, kterými vajíčka putují do dělohy a ve kterých dochází k případnému oplodnění vajíčka spermií muže.
Ovariální cyklus
Při ovariálním cyklu jde o změny probíhající ve vaječnících. Každá žena se narodí s určitým počtem vajíček. Tento počet se věkem zmenšuje a v plnohodnotné zralé vajíčko, které nazýváme Graafův folikul, se jich vyvine asi 400–450. Během první fáze ovariálního cyklu, kterou nazýváme folikulární, dochází vlivem FSH neboli folikuly stimulujícího hormonu k růstu náhodně vybraného vajíčka a k vysoké produkci ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Ke konci této fáze roste i hladina LH neboli luteinizačního hormonu, který napomáhá dozrání vajíčka a jeho uvolnění z vaječníku, které nazýváme ovulace. Ovulace nastává přibližně 14. den ovariálního cyklu. Uvolněné vajíčko putuje vejcovodem do dělohy, kde může být oplodněno. Po ovulaci nastává druhá fáze ovariálního cyklu, a to fáze luteální, kdy se ze zbytků uvolněného vajíčka stává tzv. žluté tělísko. Žluté tělísko začne produkovat velké množství ženských pohlavních hormonů, tentokrát progesteronu, který připraví dělohu na případné těhotenství. Jestli nedojde k oplodnění vajíčka, hladina hormonů prudce poklesne a vajíčko je vyloučeno spolu s menstruační krví z těla.
Menstruační cyklus
V průběhu menstruačního cyklu se mění tloušťka děložní sliznice v závislosti na hladině hormonů a ovarialním cyklu. Menstruační fáze, tedy menstruační krvácení, trvá průměrně 5 dní. Dochází při ní k odlučování děložní sliznice a vyplavení neoplodněného vajíčka spolu s asi 30–80 ml krve. V další fázi tzv. proliferační, trvajá přibližně od 5. do 14. dne menstruačního cyklu, dochází pod vlivem estrogenů k obnovení děložní sliznice a jejímu růstu po předchozím krvácení. Po ní následuje sekreční fáze, při které se působením progesteronu produkovaného žlutým tělískem děloha připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Jestli vajíčko oplodněno není, klesá hladina hormonů a nastává další menstruační krvácení.
Vynechání menstruace
První menstruace neboli menarché se obvykle dostavuje mezi 11. – 14. rokem života a končí kolem 50. roku, kdy se žena dostane do přechodu neboli klimakteria. Za normální se považuje 25–35 dnů trvající menstruační cyklus. Chybění nebo vynechání menstruace se označuje jako amenorea a může mít řadu příčin. Jestli do 16. roku nenastala menstruace, může jít o vývojovou vadu v oblasti pohlavních orgánů nebo o vadu genetickou. Pokud už menstruace nastala, ale objevuje se nepravidelně nebo vůbec, může jít o poruchy hormonálního řízení. Ty bývají zapříčiněny psychickými podněty jako nadměrné duševní vypětí, nepříznivé životní události nebo změna prostředí. Rovněž se na vynechání menstruace podílí extrémní úbytek na váze nebo nadměrná sportovní zátěž. Menstruační cyklus samozřejmě ovlivňují i chorobné změny na pohlavních orgánech, jako jsou záněty, nádory, ale i úrazy. Častou příčinou bývá syndrom polycystických vaječníků. Syndrom polycystických vaječníků je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Vyznačuje se chyběním ovulace. Z folikulů ve vaječníku se neuvolňují vajíčka, shlukují se a vytvářejí cysty neboli dutinky naplněné tekutinou. Výsledkem toho je chybění či velké nepravidelnosti menstruačního cyklu, spolu s dalšími obtížemi, jako jsou cukrovka, obezita, zvýšené ochlupení či akné.
Další příčinou vynechání menstruace jsou hormonální poruchy, kde to může být vysoká hladina mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu, který bývá zvýšen také u kojících matek. Ženy užívající hormonální antikoncepci si také cíleně mohou oddalovat menstruaci při vynechání přestávky v užívání pilulek. Samozřejmě vynechání menstruace je normální při těhotenství. Také některé léky působící na psychiku nebo snižování krevního tlaku mohou způsobovat amenoreu.
Premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom neboli PMS je soubor příznaků, které postihují část ženské populace několik dní před menstruací. Premenstruační syndrom je vázán na hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu. Nedostatek vitaminu B6, vápníku, hořčíku, stres, nedostatek pohybu a příliš mnoho kofeinu mohou PMS zhoršovat. Premenstruační syndrom se vyznačuje těmito příznaky: nadýmání, citlivá prsa, pobolívání, křeče a bolesti břicha, bolesti zad, bolesti hlavy, akné, nedostatek energie, únava a zvýšené chutě k jídlu. PMS může ovlivnit i vaši náladu. Může se objevit smutek, zlost, podrážděnost, úzkost, porucha soustředění či změny sexuální touhy. Léčba premenstruačního syndromu spočívá v klidovém režimu a ve zmírnění vedoucích příznaků, např. léky na bolest. Je důležité se zdravě a vyváženě stravovat, každý den dodržovat dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybu a vyvarovat se alkoholu a kouření.
Závěr
Znát svůj menstruační a ovariální cyklus je důležité pro každou ženu z důvodu zjišťování plodných a neplodných dní ať už plánuje těhotenství, nebo se mu snaží vyhnout. Rovněž je důležité znát délku svého cyklu, v případě delšího vynechání menstruace navštívit lékaře, který jako jediný může určit příčinu problému a navrhnout další postup pro úpravu menstruačního cyklu.