10Červenec
2012
MDDr. Jakub Šulta
Diskuze

Autoimunitní záněty štítné žlázy

10. Červenec 2012 | MDDr. Jakub Šulta
Autoimunitní záněty štítné žlázy
Nemoci

Autoimunitní záněty štítné žlázy jsou choroby, které se vyznačují tím, že protilátky či buňky našeho imunitního systému útočí proti buňkám štítné žlázy. Dvě základní onemocnění z této skupiny jsou Graves-Basedowa nemoc a tzv. Hashimotova tyreoiditida. Oba tyto autoimunitní záněty štítné žlázy mohou mít opravdu nepříjemné a nebezpečné projevy.

Autoimunitní záněty štítné žlázy

V dnešní době roste počet onemocnění štítné žlázy. Nejčastěji se objevují u žen, ale nevyhýbají se ani mužům a dětem. Štítná žláza je orgán specializovaný na tvorbu hormonů trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4) a kalcitonin. První dva hormony ovlivňují chod prakticky všech částí lidského těla od hospodaření s kyslíkem, přes tvorbu bílkovin až po odbourávání tuků. Jakékoliv onemocnění štítné žlázy se projeví buď zvýšenou tvorbou hormonů (hypertyreóza), anebo sníženou tvorbou (hypotyreóza). Hypotyreóza i hypertyreóza jsou stavy, které mají velmi mnoho nepříjemných příznaků snižujících kvalitu života. Tyto nemoci mají mnoho příčin, mezi nimi mají své místo autoimunitní záněty.

Autoimunitní zánět

Každý člověk má imunitní systém, který nás chrání před vším, co poškozuje rovnováhu v našem organismu. Bojuje například proti virům, bakteriím, dokonce i rakovinným buňkám. Ačkoli bez milosti zlikviduje vše cizí nebo poškozené, zdravé buňky vlastního těla nechává bez povšimnutí. Pokud je funkce imunitního systému narušena, může se stát, že některé vlastní buňky lidského těla (či orgány) nepozná a začne je ničit. V důsledku těchto změn dochází ke vzniku zánětu v napadené tkáni, kterou nemusí být jen štítná žláza, ale velmi často střeva nebo játra. Ačkoliv není přesný mechanismus vzniku autoimunitních onemocnění znám, předpokládá se porucha v řízení imunitního systému či vliv některých virů.

Graves-Basedowova nemoc

Graves-Basedowova nemoc je autoimunitní zánět štítné žlázy, který je nejčastější příčinou hypertyreózy neboli zvýšené tvorby hormonů. Dle statistiky se podílí až na 60-80 % případů. Graves-Basedowova nemoc je silně geneticky podmíněna a ovlivňuje až 2 % ženské populace. Nejčastěji postihuje ženy ve středním věku, které jsou ohroženy pětkrát více než muži.

Příznaky

Příznaky Graves-Basedowovy nemoci odpovídají projevům hypertyreózy. Hypertyreóza je charakteristická zrychlením metabolismu, nemocný je unavený, hyperaktivní, nadměrně se potí, má časté nutkání na stolici, průjembušení srdce. Z příznaků, které můžeme dále pozorovat, se tento autoimunitní zánět štítné žlázy projevuje jejím zvětšením, tzv. strumou, a pro běžnou hypertyreózu neobvyklým příznakem Basedowovou oftalmopatií, což jsou charakteristicky vypoulené oči, které jakoby vylézají nemocnému z očnice.

Vznik

Příčina vzniku tohoto autoimunitního zánětu štítné žlázy není objasněna, avšak existuje několik teorií, které jsou více či méně pravděpodobné. Nejčastěji se vědci přiklánějí k názoru, že příčinou jsou bakterie či viry, které nastartují autoimunitu. Posléze buňky imunitního systému začnou tvořit protilátky proti buňkám štítné žlázy, kde začne probíhat zánět, což orgán poškozuje a způsobuje specifické příznaky.

Léčba

Jelikož neznáme pravou příčinu autoimunitních zánětů, nemůže nasadit přesnou léčbu. Štítnou žlázu při Graves-Basedowově nemoci léčíme pomocí tyreostatik, radiojódu a chirurgického zákroku. Tyreostatika jsou léky, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy a normalizují tak zvýšenou funkci. Částečné nebo úplné zničení štítné žlázy můžeme provést radiojódem. Poslední možností bývá chirurgické odstranění štítné žlázy nebo její části. Žádný typ léčby není preferovaný a při výběru záleží na aktuálním stavu nemocného, rozsahu choroby, státu či kontinentu. Zatímco v USA je nejpopulárnější léčba radiojódem, naopak v Evropě častěji volíme podání tyreostatik a následné chirurgické odstranění žlázy.

Hashimotův zánět štítné žlázy

Hashimotův zánět štítné žlázy (Hashimotova tyreoiditida) je nejčastějším příčinou snížené funkce štítné žlázy, tzv. hypotyreózy. Jde o chronický autoimunitní zánět, který byl jako první uznán za autoimunitní nemoc.

Příznaky

Hashimotova tyreoiditida velmi často vede k hypotyreóze. Příznaky této choroby jsou proto velmi podobné snížené funkci štítné žlázy. U nemocných se může objevit přírůstek hmotnosti, deprese, citlivost na teplo a chlad, únava, záchvaty paniky, vysoký cholesterol, zácpa, svalová slabost a řada dalších projevů, které se liší především intenzitou dle rozsahu onemocnění. Dále se může přechodně objevit struma, která je však přítomna obzvláště v počátečních stádiích onemocnění.

Vznik

Podobně jako Graves-Basedowova nemoc je i Hashimotova tyreoiditida autoimunitní zánět štítné žlázy, u něhož neznáme přesný mechanismus vzniku. Opět dochází nejspíše k poruše v imunitním systému, která může být podmíněna geneticky nebo spuštěna bakteriálním či virovým onemocněním. Posléze začnou buňky imunitního systému produkovat protilátky, jež poškozují buňky štítné žlázy.

Léčba

Léčba tohoto autoimunitního zánětu štítné žlázy je zaměřena hlavně na doplnění chybějících hormonů, které štítná žláza nedokáže sama vyrobit. Hormony se berou v tabletách. Prognóza je obvykle příznivá v případě včasné diagnózy a správné léčby.

Léčba autoimunitních zánětů štítné žlázy

Při léčbě závisí na druhu zánětu a jeho projevech na celkový stav organismu. Nemoci štítné žlázy léčí endokrinolog. Velmi důležité jsou pravidelné prohlídky u lékaře, který kontroluje hladiny hormonů v krvi a na základě toho určuje dávkování léků. Pravidelné lékařské prohlídky jsou velmi důležité také z jednoho velmi závažného důvodu. Pacienti, u nichž byl zjištěn autoimunitní zánět štítné žlázy, mají vyšší riziko propuknutí dalších autoimunitních chorob. Může se přidat například cukrovka 1. typu, celiakie, cirhóza jater, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc a další choroby. Proto je potřeba velmi pečlivě hlídat svůj zdravotní stav a být pod trvalým dohledem nejen endokrinologa, ale i imunologa.

Související články

Diskuze

Viv: Alex, já mám autoimunitní zánět ŠŽ a sestavu Dinah, tedy hormonální jógovou terapii cvičím, byla jsem na kurzu a je to báječná věc. Nejsem lékař, ale naši lékaři s HJT nemají zkušenosti, takže ti na to asi nikdo neodpoví. V Brazílii je to oficiální léčba ŠŽ. Já se při pravidelném cvičení cítím líp ;)

04. Srpen 2017 08:29

Alex: Dobrý den, kamarádce zjistili hashimotuv autoimunitní zánět, samozřejmě bere pravidelně medikaci, mě by ale zajímalo zda by pomohlo, či není úplně kontraindikací začít cvičit sestavu hormonální jógové terapie, kterou se stimulují endokrinní orgány včetně štítné žlázy sestavou cviků dle Dinah Rodriguez. Děkuji za odpověď, s úctou Alex

10. Červenec 2017 07:40

Vložit příspěvek