Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Nemoci žaludku jsou velmi časté a trápí široké spektrum populace. Vysoký výskyt nemocí žaludku je dán zejména nezdravým životním stylem. V rámci nemocí žaludku se můžeme setkat se záněty, vředy, ale i nádorovým onemocněním. S některými onemocněními žaludku si náš organismus umí poradit sám, ovšem většina z nich vyžaduje lékařskou péči.
S onemocněním žaludku se setkáváme poměrně často. To je dáno tím, že je žaludek prostřednictvím úst a jícnu v kontaktu s vnějším okolím. Na stavu žaludku se také podílí lidská psychika. Onemocnění žaludku je celá řada. Mezi ty nejčastější řadíme zánětlivé choroby, žaludeční vředy, žaludeční polypy a bohužel i nádorová onemocnění, tedy rakovinu žaludku.
Zánět žaludku neboli gastritida je časté onemocnění postihující mladistvé a dospělé jedince. Zánět je přirozenou obrannou reakcí organismu. Zánět žaludku můžeme dělit na několik typů v závislosti na délce trvání, příčinách vzniku a dalších vlastnostech. Rozeznáváme akutní a chronickou gastritidu.
Dále se mezi nemoci žaludku řadí žaludeční vředy. Jde o ostře ohraničená místa porušené sliznice, podslizničního vaziva a svalové vrstvy žaludku. Pokud svalová vrstva porušena není, pak mluvíme pouze o žaludeční erozi. Vředová choroba je časté onemocnění postihující spíše muže a má dlouhodobý charakter. Dominantním příznakem vředové choroby je bolest v oblasti nadbřišku. V případě žaludečních vředu se bolest objevuje do 2 hodin po jídle. Dalšími příznaky jsou nechutenství, říhání, úbytek váhy či zvracení. Léčba spočívá ve farmakoterapii, kdy se využívá blokátorů protonové pumpy, antacid snižující kyselost žaludku a antibiotik. Rozlišujeme akutní a chronické vředy.
Žaludku se bohužel nevyhýbá ani rakovina. Není tak častým onemocněním, zato však nejzávažnějším. Místem rakovinného bujení jsou buňky sliznice. Příčinou vzniku je dlouhotrvající zánět, helicobacterová infekce nebo rakovinotvorné látky obsažené v potravě, jako jsou nitrosaminy, či ftaláty. Léčba spočívá v chirurgickém zákroku, konkrétně jde o odstranění části žaludku, a chemoterapii. Značným nebezpečím je metastázování nádoru, tedy tvorba druhotných nádorových ložisek. U nádoru žaludku se metastázy tvoří v játrech, slezině nebo duodenu. Úspěch léčby a šance na vyléčení závisí na tom, v jakém stádiu nemoci je zahájena léčba.
Určení diagnózy většiny žaludečních onemocnění vyžaduje vyšetření odborníkem. Jsou vesměs dobře léčitelná. Značným rizikem zvyšujícím šanci na onemocnění je kouření, pití alkoholu, konzumace kořeněných jídel nebo špatná skladba stravy a užívání velkého množství léků.
Diskuze