10Červenec
2012
MUDr. Ondřej Komín
Diskuze

Nemoci žaludku

10. Červenec 2012 | MUDr. Ondřej Komín
Nemoci žaludku
Nemoci

Nemoci žaludku jsou velmi časté a trápí široké spektrum populace. Vysoký výskyt nemocí žaludku je dán zejména nezdravým životním stylem. V rámci nemocí žaludku se můžeme setkat se záněty, vředy, ale i nádorovým onemocněním. S některými onemocněními žaludku si náš organismus umí poradit sám, ovšem většina z nich vyžaduje lékařskou péči.

Nemoci žaludku

S onemocněním žaludku se setkáváme poměrně často. To je dáno tím, že je žaludek  prostřednictvím úst a jícnu v kontaktu s vnějším okolím. Na stavu žaludku se také podílí  lidská psychika. Onemocnění žaludku je celá řada. Mezi ty nejčastější řadíme zánětlivé choroby, žaludeční vředy, žaludeční polypy a bohužel i nádorová onemocnění, tedy rakovinu žaludku.

Zánět žaludku 

Zánět žaludku neboli gastritida je časté onemocnění postihující mladistvé a dospělé jedince. Zánět je přirozenou obrannou reakcí organismu. Zánět žaludku můžeme dělit na několik typů v závislosti na délce trvání, příčinách vzniku a dalších vlastnostech. Rozeznáváme akutní a chronickou gastritidu.

  • Akutní zánět žaludku je náhle vzniklé onemocnění projevující se pálivou bolestí v oblasti nadbřišku, nechutenstvím, nevolností a někdy mohou být přítomny i bolesti hlavy či průjmy. Příčiny vzniku jsou různé. Mezi ty nejčastější patří alkohol, pálivá či kořeněná strava, kouření či bakterie. Hlavním viníkem z řad mikroorganismů je bakterie Helicobacter pylori. Zánět může být způsoben i některými léky, zvláště těmi, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou jako například Aspirin, Acylpyrin, ale i Ibalgin.  Většinou se hojí spontánně během 1–2 dnů, doporučuje se dietní opatření a klid na lůžku. V prvních dnech je vhodné konzumovat nejlépe pouze čaj, po 2–3 dnech suchary a až pak se vracet k netučným pokrmům.
  • Chronický zánět žaludku je onemocnění dlouhotrvajícího charakteru. Příčinou chronické gastritidy je v drtivé většině případů bakterie Helicobacter pylori. Nemoc nemá tak rychlý průběh jako u akutního zánětu. Vyvíjí se zvolna a často bez příznaků. Chronický zánět žaludku se projevuje tupou bolestí v oblasti nadbřišku, nechutenstvím či pocitem sytosti.  Jestliže nemoc trvá delší dobu, dochází k porušení žaludeční sliznice, snížení produkce kyseliny chlorovodíkové a schopnosti vstřebat určité látky, především pak vitamín B12. To má za následek vznik perniciózní anémie, tedy chudokrevnosti z nedostatku vitamínu B12. Chronická gastritida je předstupněm vzniku vředů, v některých případech dokonce karcinomu žaludku, tedy zhoubného nádoru.
  •  

Žaludeční vředy 

Dále se mezi nemoci žaludku řadí žaludeční vředy. Jde o ostře ohraničená místa porušené sliznice, podslizničního vaziva a svalové vrstvy žaludku. Pokud svalová vrstva porušena není, pak mluvíme pouze o žaludeční erozi. Vředová choroba je časté onemocnění postihující spíše muže a má dlouhodobý charakter. Dominantním příznakem vředové choroby je bolest v oblasti nadbřišku. V případě žaludečních vředu se bolest objevuje do 2 hodin po jídle. Dalšími příznaky jsou nechutenství, říhání, úbytek váhy či zvracení. Léčba spočívá ve farmakoterapii, kdy se využívá blokátorů protonové pumpy, antacid snižující kyselost žaludku a antibiotik. Rozlišujeme akutní a chronické vředy.

  • Akutní vřed, probíhá-li bez komplikací, nemusí mít žádné příznaky, hojí se poměrně rychle rozmnožením zdravých buněk sliznice.
  • Chronický vřed má souvislost s chronickou gastritidou a infekcí Helicobacter pylori. Dochází totiž k narušení ochranného hlenu a natrávení stěny žaludku kyselinou chlorovodíkovou. Komplikace představuje proniknutí vředu skrz stěnu na ostatní přilehlé orgány, hlavně játra a slezinu nebo krvácení do dutiny břišní v důsledku poškození velkých artérií. Jde o stavy ohrožující život! Vřed se vyskytuje pouze jeden nebo dva, výjimečně ve větším počtu. Negativní vliv na vznik vředů má kouření, nadměrné pití alkoholu, častá konzumace kořeněného jídla a také psychické vlivy jako únava, deprese a stres.

 

Rakovina žaludku

Žaludku se bohužel nevyhýbá ani rakovina. Není tak častým onemocněním, zato však nejzávažnějším. Místem rakovinného bujení jsou buňky sliznice. Příčinou vzniku je dlouhotrvající zánět, helicobacterová infekce nebo rakovinotvorné látky obsažené v potravě, jako jsou nitrosaminy, či ftaláty. Léčba spočívá v chirurgickém zákroku, konkrétně jde o odstranění části žaludku, a chemoterapii. Značným nebezpečím je metastázování nádoru, tedy tvorba druhotných nádorových ložisek. U nádoru žaludku se metastázy tvoří v játrech, slezině nebo duodenu. Úspěch léčby a šance na vyléčení závisí na tom, v jakém stádiu nemoci je zahájena léčba.

Rizikové faktory nemocí žaludku

Určení diagnózy většiny žaludečních onemocnění vyžaduje vyšetření odborníkem. Jsou vesměs dobře léčitelná. Značným rizikem zvyšujícím šanci na onemocnění je kouření, pití alkoholu, konzumace kořeněných jídel nebo špatná skladba stravy a užívání velkého množství léků.

Související články

Diskuze

Anonym: Je mi 19 let, poslední 2 měsíce mě trápí stolice, neustále střídání průjmu a normálu, po jídle se mi udělá těžko od žaludku, často kyselo mám v krku, v posledních hodinách a dnů mám křeče a ne jen žaludku ale i střev. Děkují

16. Prosinec 2018 12:39

Tt44: Ahoj, mám stále plný žaludek, často mě trápí pálení žáhy téměř po jakémkoliv jídle mám časté průjmy, jinak na záchod nechodím vůbec normální stolici mám zřídka, nemám chuť k jídlu a když něco sním okamžitě je mi zle až na zvracení. Nevím co mám dělat.... Tento problém mám už přes 4 měsíce, lékaři mě odmítají vyšetřit jelikož mi ještě nebylo 18.

12. Září 2018 09:14

Pejjtulle: Ahoj, trápí mě asi 5 dní obrovský tlak v žaludku, je neustálý a nemohu se normálně najíst, protože pak je tlak opravdu šílený a bolesti se logický stupńují. Prosím o radu.

12. Květen 2015 05:52

Pejjtulle: Ahoj, trápí mě asi 5 dní obrovský tlak v žaludku, je neustálý a nemohu se normálně najíst, protože pak je tlak opravdu šílený a bolesti se logický stupńují. Prosím o radu.

12. Květen 2015 05:50

linda: Dobrý den, byl mi diagnostikován vřed v malé kurvatuře žaludku Forrest III. Co toto označení prosím znamená ? Děkuji za odpověď.

20. Září 2014 09:12

Vložit příspěvek