14Duben
2012
MDDr. Jakub Šulta
Diskuze

Ptačí chřipka

14. Duben 2012 | MDDr. Jakub Šulta
Ptačí chřipka
Nemoci

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které napadá zejména ptáky. Je způsobeno chřipkovým virem typu A. Přenos ptačí chřipky je možný při kontaktu s ptačím trusem či peřím. Projevy ptačí chřipky jsou obdobné jako u klasické chřipky a je možno se jí vyhnout omezením kontaktu s ptačím trusem a dodržováním běžných hygienických zásad.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka je původně virové onemocnění ptáků, které je přenosné i na člověka. První zmínka o této nemoci byla zaznamenána v Itálii v roce 1961. V osmdesátých letech minulého století propukla v USA první epidemie a bylo při ní zlikvidováno přes 17 milionů ptáků. V roce 1997 v Hong-Kongu v Číně došlo poprvé k přenosu z ptáka na člověka, kdy u osmnácti osob vyvolal těžké onemocnění dýchacích cest a 6 z nich zemřelo. O 8 let později, v říjnu roku 2005, byl virus ptačí chřipky poprvé potvrzen v Rumunsku, Turecku a v evropské části Ruska. Během února 2006 se nákaza rychle rozšířila do dalších evropských států. V České republice byl první případ zaznamenán 27. března 2006 u labutě nedaleko Hluboké nad Vltavou.

Vznik ptačí chřipky

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění vyvolané chřipkovým virem typu A, který infikuje zejména ptáky. Vyskytují se dvě formy – nízce patogenní a vysoce patogenní. Patogenní znamená choroboplodný neboli způsobující chorobu. Současné problémy jsou spojené s výskytem vysoce patogenní formy H5N1, tzn. takové formy, která je pro člověka nebezpečná. Mezi ptáky se nákaza přenáší slinami, nosními sekrety a trusem. Jakmile se v určitém chovu či na určitém místě zjistí výskyt viru H5N1, jsou přijata ochranná opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření této nákazy. Celý chov je většinou zlikvidován a celé ohnisko nákazy, tedy místo, kde se daný virus vyskytl, je důkladně dezinfikováno. Další šíření ptačí chřipky na tomto místě, popřípadě z tohoto místa dále, je poté velice málo pravděpodobné.

Přenos ptačí chřipky

V případě, že vlastníte velký chov ptactva, či se jen rádi procházíte lesem nebo po loukách, jistě Vás zajímá, jak se ptačí chřipka u ptáků projevuje. Zvířata nakažená ptačí chřipkou jsou otupělá, netečná, mají načechrané peří, snáší méně vajec. Objevuje se u nich ztráta chuti k jídlu, dýchací potíže. Smrt poté přichází rychle, a to do druhého dne. Velmi rychle se nákaza šíří právě mezi domácími ptáky, ke kterým patří slepice, kachny, husy apod. V případě, že na své drůbeži tyto znaky pozorujete, je nutné, aby byl co nejrychleji obeznámen epidemiolog. Riziko pro člověka představuje možná změna chřipkového viru, který nejen že nakazí člověka, ale snáze se poté přenáší na člověka dalšího.

Léčba ptačí chřipky

Když už se ptačí chřipkou nakazíte, příznaky jsou obdobné, jako když onemocníte klasickou chřipkou - horečka, kašel, škrábání v krku, bolesti svalů, kloubů, zánět spojivek. Virus však může vyvolat i těžká onemocnění dýchacích cest a průjmová onemocnění. Inkubační doba, tedy doba od nákazy do objevení se prvních příznaků, je u ptačí chřipky několik dní až jeden týden. Při návštěvě lékaře je důležité se zmínit, zda jste v posledních dnech pobývali v postižených oblastech, popřípadě jestli jste byli v kontaktu s domácími či divokými ptáky a jejich výkaly. K tomu, abyste se nakazili, je někdy plně dostačující, když jste kontaminovaný výkal jen odstraňovali z kapoty svého auta.

Prevence ptačí chřipky

Před ptačí chřipkou se můžete chránit dodržováním základních hygienických zásad, jedná se převážně o pravidelné mytí rukou mýdlem, hlavně před jídlem či před jakoukoliv manipulací s potravinami. Vyvarujte se také zbytečných kontaktů s podezřelými zvířaty, jejich trusem či peřím a se všemi povrchy znečištěnými ptačím trusem. Nakazit se z ptačího trusu je nejjednodušší cesta nákazy. K běžným preventivním opatřením patří tytéž, jako jsou u chřipky klasické. Mezi ně patří pravidelná a vyvážená strava, dostatek spánku,  vyhýbat se stresovým situacím a lidem, kteří jsou již nakažení.

Riziko pandemie ptačí chřipky

Pandemie je rozsáhlá epidemie. Abychom mohli jakoukoliv nemoc označit za pandemickou, musí postihovat velké skupiny lidí na rozsáhlém území v řadě zemí, případně i na různých kontinentech. WHO (Světová zdravotnická organizace) roku 2005 varovala před možným rizikem epidemie ptačí chřipky. Jednotlivé země se začaly připravovat na blížící se hrozbu zásobením antivirotik. Antivirotika jsou látky, které používáme k léčbě virových onemocnění. Hromadný nákup očkovacích vakcín a léků výrazně obohatil farmaceutické firmy, které dodávály lékové přípravky v milionech kusů. 

Související články

Diskuze

Naštvaný těšce !!!!: Zdravé chovy se vybíjejí a nákaza plave po řece !!!!!! co budete budeme jíst????? lide Přemýšlej !!!!!

11. Leden 2017 01:12

Vložit příspěvek