Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zlomeniny obratlů
Zlomeniny obratlů vznikají nejčastěji ze dvou příčin – osteoporóza nebo poranění velkou silou, nejčastěji u autonehod, pádů z výšky apod. Zlomeniny obratlů mohou být velice nebezpečné, pokud se úlomek obratle dostane do kontaktu s míchou, kterou může utlačit nebo přímo poškodit. Zlomeniny obratlů potom mohou mít následky na celý život.
Zlomeniny obratlů
Páteř si lze představit jako sloup skládající se z 32–34 obratlů, mezi které jsou vloženy meziobratlové ploténky, aby chránily jednotlivé obratle před vzájemnými nárazy. Obratle jsou rozděleny do skupin podle části páteře, kterou tvoří na krční, hrudní, bederní, křížové a kostrční. Páteř nás nejen udržuje ve vzpřímené poloze, ale svou ohebností nám dovoluje vykonávat spoustu pohybů. Působí také jako pružina, což je velmi důležité – tlumí nárazy, které by se jinak převedly na hlavu. V lebce by pak mozek narážel do kostí, což by ho mohlo poškodit. Další důležitou funkcí je funkce ochranná – vnitřkem páteře totiž prostupuje mícha. Je to součást centrálního nervového systému, tvořící jakousi spojovatelku mezi nervy všude v těle a mozkem. Pokud je mícha porušena, není mozek schopen komunikovat s nervy rozesetými v těle a naopak. Dochází k ochrnutí, či poruchám funkcí řízených danými nervy. Z tohoto všeho lze usoudit, že páteř je pro fungování našeho těla velmi důležitou součástí, své funkce může však plnit pouze jako neporušená.
Vznik zlomenin obratlů
Ke zlomeninám obratlů může v podstatě dojít 2 různými způsoby. Buďto dojde ke zlomenině v terénu již oslabeném, přičemž nejčastější příčinou oslabení je osteoporóza. V tomto případě vystačí i malá síla, anebo dlouhodobé přetěžování páteře. Druhou možností je poranění velkou silou a poškození i předtím zdravé páteře. Typicky jde o autonehody, nehody na sjezdovkách, na kole, či pády z velké výšky. Zlámaný obratel představuje vždy riziko. V nejméně závažných případech dochází jen k bolestem. Zlomenina je neměnná, takže se jako léčbu volí pouze zpevnění a znehybnění v přirozené poloze do zhojení zlomeniny (většinou několik týdnů). Po zhojení přichází na řadu rehabilitace a cvičení, protože vždy při dlouhodobém znehybnění dochází k oslabení svalů i kostí. Vzhledem k tomu, že páteří probíhá mícha, může však dojít k mnohem vážnějším situacím. Úlomek obratle může totiž utlačovat míchu, může ji i přímo poškodit. Pokud je mícha utlačována, některé či všechny nervy tudy probíhající nejsou schopny převádět informace buďto do mozku, nebo od mozku k cílovým tkáním. Tyto zlomeniny se projeví nejen bolestí v postižené oblasti, ale především poruchou buď čití, anebo pohybu určitých svalů v závislosti na místě poškození páteře. Poraněním vzniká také otok, který může způsobit stejné problémy i bez přítomnosti přímo poškozujícího úlomku kosti (mícha je tak či tak utlačená).
Zlomeniny obratlů a jejich rizikové faktory
K rizikovým faktorům patří rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Díky nim je totiž páteř jako i ostatní kosti slabá a více náchylná ke vzniku zlomenin. Co se týče úrazů, tam je rizikové zvláště chování daných osob, někdy však úrazy ovlivnit nelze. Následky zlomenin jsou různé. Od žádných při zhojení a rehabilitaci, přes další sklony ke zlomeninám – především při osteoporóze, až po závažné vyplývající z porušení funkce míchy. Tyto pak závisí na místě poškození míchy. Tu si totiž lze představit jako dálnici, po které jezdí tam a zpátky informace a po celé délce páteře jsou z této dálnice sjezdy. Informace se vydávají tím sjezdem, který je dostane do cíle nejrychleji. Dojde-li např. k poškození v půlce páteře, informace opouštějící míchu nad poškozením se k cíli dostanou, a tudíž funkce cílových tkání zůstane zachována. Informace, které potřebují doputovat až na „konec dálnice" se tam však nedostanou, tím se nedostanou k cíli a cílové struktury neodpovídají, jsou nefunkční. Při poškození v oblasti krční páteře může dojít k okamžité smrti přetětím míchy, anebo k poškození vedoucímu k doživotní nutnosti napojení na dýchací přístroje. Poškození o něco níže bývá doprovázeno ztrátou hybnosti a čití ve všech končetinách i trupu „od krku dolů", v oblasti bederní páteře jde o ztrátu čití a hybnosti v dolních končetinách včetně pánve „od pasu dolů" atd. Je třeba podotknout, že zlomenina páteře nemusí vést k postižení a ochrnutí! Hranice poranění a z toho vedoucího postižení jsou zde uvedeny pouze orientačně.
Zlomeniny obratlů a jejich prevence
Velkým plusem je, že se častokrát těmto zraněním můžeme vyhnout. Dodržujte proto prosím bezpečnostní pokyny a doporučení ať už v horách, na kole a na lyžích (noste přilbu), v autě (dodržujte prosím povolenou rychlost a poutejte se), nikde zbytečně neriskujte. V případě osteoporózy dodržujte doporučení lékaře, více o tomto onemocnění v článku Osteoporóza.
Diskuze