Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Deformace hrudníku u dětí
Deformace hrudníku, postihující více chlapce nežli dívky, obvykle nepředstavují pro dítě zdravotní problém. Jsou způsobeny abnormálním tvarem hrudní kosti a hrudního koše. Z deformit hrudníku se uvádějí vpadlý a ptačí hrudník, jejichž léčba není nutná, pokud však dítěti nevadí vzhled či mu nezpůsobují zdravotní problémy.
Deformace hrudníku u dětí
V dětství se vyskytují dvě běžné deformace hrudníku - vpadlý hrudník neboli pectus excavatum a ptačí hrudník neboli pectus carinatum. Obě jsou způsobeny abnormálním tvarem sterna (hrudní kosti) a hrudního koše. Postihují více chlapce než dívky a bývají dědičné. Ve většině případů představují kosmetický problém a nemají žádný vážný vliv na zdraví dítěte. S přibývajícím věkem se chlapcům vyvíjejí svaly na hrudníku a dívkám prsa, což pomůže deformace zakrýt. Těžké deformace ovlivňují sebeobraz dítěte a ve vzácných případech mohou být rovněž příčinou vážných zdravotních problémů.
Druhy deformace hrudníku
U dětí se běžně vyskytují dva druhy deformací hrudníku vpadlý hrudník a ptačí hrudník.
Vpadlý hrudník
Dítě má vpadlý nebo propadlý hrudník. Příčinou je abnormálně krátká vzdálenost mezi hrudní kostí a páteří. Vpadlý hrudník je obvykle vrozený a pravděpodobně se u plodu vyvine v děloze. Je spojován s chromozomální abnormalitou známou jako turnerův syndrom. Vpadlý hrudník může rovněž vzniknout po porodu u dětí s genetickou poruchou zvanou marfanův syndrom. Zřídka vyvolává další zdravotní problémy, ale vážné postižení hrudníku u kojence bývá příčinou častých zánětů horních cest dýchacích nebo zápalu plic. Děti a adolescenti s takovým postižením mívají potíže s dýcháním, trpí bolestí v hrudi a častými hrudními infekcemi nebo infekcemi dýchacích cest. Mívají rovněž kulatá ramena, abnormálně zakřivenou nebo abnormálně rovnou páteř a vystouplé břicho.
Ptačí hrudník
Hrudní kost dítěte s ptačím hrudníkem vypadá, jako kdyby byla vysunutá. Příčinou je abnormálně velká vzdálenost mezi hrudní kostí a páteří. U chlapců se ptačí hrudník obvykle vyvine na počátku dospívání (mezi 11. a 14. rokem), u dívek o něco dříve. Tato deformace může mít za následek občasnou citlivost a bolest v hrudníku, někdy je příčinou rozedmy plic - onemocnění, které se projevuje dušností a vede k selhání dýchacího systému nebo k selhání srdce.
Diagnóza a léčba deformace hrudníku
Lékař zjistí u dítěte deformaci hrudníku při preventivní lékařské prohlídce. Jestliže má dítě bolesti v hrudníku, dýchací potíže nebo má problémy s tělesným pohybem, bude nutný rentgen hrudníku, elektrokardiogram a echokardiogram, které pomohou zjistit, jak vážným problémem deformace je. Léčba není nutná, pokud dítěti nevadí jeho vzhled nebo mu deformace nepůsobí vážné zdravotní problémy. Takové případy se řeší kosmetickou operací, kdy se přemístěním hrudní kosti napraví deformace a upraví zdravotní problémy.
Operace vyžaduje hospitalizaci, dítě po ní bude muset nosit 6 až 8 týdnů korzet.
Diskuze