Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Lupénka
Trápí vás potíže s lupénkou? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách lupénky. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou nemoci kůže. A příznaky lupénky, kam patří svědění kůže, suchá kůže nebo lámavé nehty.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Život s lupénkou
Život s lupénkou je komplikovaný hlavně díky své úpornosti a nemožnosti se lupénky zbavit, což může v pacientovi vyvolávat pocit marnosti. Život s lupénkou je charakteristický i tlakem na pacientovu psychiku, a to především v dětských obdobích, kdy se děti nacházejí v kolektivu a mohou se setkat s posměchem svých spolužáků.
Příčiny lupénky
Příčina vzniku lupénky je značně nejednotná. Podílí se na ní jak dědičná informace, tak i tzv. spouštěcí faktory, mezi které patří různé mikroorganismy i další látky, kterým je velmi těžké se vyhnout. Prevence lupénky je proto velmi komplikovaná a lékaři se zaměřují především na její dlouhodobou léčbu a především zmírnění příznaků.
Lupénka
Lupénka je neinfekční dlouhodobé nevyléčitelné onemocnění kůže. Je způsobena poruchou rohovatění kůže a dává za vznik kožním šupinám. Přestože se lupénka nejčastěji vyskytuje na místech s velkým mechanickým napětím kůže, zejména na loktech a kolenou, může se vzácněji vyskytnout i na jiných místech těla. V dnešní době se používají metody ozařování a užívání různých mastí, avšak žádná z těchto metod nedokáže prozatím pacienta lupénky kompletně zbavit.
Nemoci kůže
Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.
Lidská kůže
Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.
Příznaky
Lámavé nehty
Lámavé nehty je nepěkný a nepříjemný problém, který, jak se dočtete níže v článku, má více příčin. Nehty jako kožní deriváty jsou jednou z částí lidského těla, která je po narození kompletní a jsou tedy známkou donošenosti dítěte. Mimo ochrannou funkci konců prstů, slouží v diagnostice chorob různých orgánových soustav těla. Nehty mohou mít svůj význam i v historické antropologii a archeologii, jako otisky nehtů či nehtové vrypy. Je proto důležité jakýkoliv problém s nehty nepodceňovat a vždy se raději poradit s lékařem.
Suchá kůže
Suchá kůže je problém, kterým trpí značné množství lidí především pod 10 a nad 60 let. Je to díky nedostatečnému obsahu hydratačního faktoru zvaném urea, který na sebe váže vodu a úbytku kožních lipidů. V některých případech je těžké odlišit pouhou suchou kůži od skutečného kožního onemocnění, proto hraje důležitou roli zkušené oko dermatologa a jeho vědomosti.
Svědění kůže
Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.
Bolest kloubů
Bolesti kloubů patří mezi zdravotní obtíže, které trápí obrovské množství lidí, kterým zásadním způsobem snižují kvalitu života. Bolesti kloubů mohou být způsobeny celou řadou příčin - může se jedna o dnu, infekční i neinfekční záněty, autoimunitní choroby a řadu dalších nemocí...
Lupénka a její příznaky
Poznávacím příznakem lupénky jsou kožní šupiny, které se tvoří nejčastěji na kolenou a loktech. Méně často, avšak o to závažnější příznaky, mají inverzní a pustulózní lupénka, při jejichž průběhu se vytvářejí mokvající ložiska nebo dokonce puchýře doprovázené horečkou a zimnicí. Mezi další závažné příznaky lupénky může také patřit kloubní poškození při tzv. kloubní psoriáze. Všechny příznaky lupénky, ať jsou jakkoliv závažné, nejsou nakažlivé pro ostatní jedince.
Léčba
Nové objevy v léčbě lupénky
Medicína jde neustále kupředu a to se projevuje i v terapii onemocnění známého jako lupénka neboli psoriáza. Mezi nejvýznamnější metody léčby patří biologická metoda vyvinutá za pomoci genetiky a molekulární biologie. Další rozvíjející se metodou je fototerapie, která využívá vlivu UV záření. Vyvíjí se i řada alternativních metod, jejichž funkčnost je značně individuální, např. rostlinné oleje a výtažky z bylin nebo používání rybek okusujících loupající se kůži.
Lupénka - léčba
Léčba lupénky je proces, který pouze tlumí příznaky tohoto onemocnění, samotné vyléčení bohužel není doposud zcela možné. Při léčbě lupénky se nejčastěji užívá lokální léčba (masti, koupele apod) nebo fototerapie využívající vliv UV záření. U komplikovaných případů se užívá celková léčba, která je velkou zátěží pro organismus, ani ta však nedokáže lupénku kompletně vyléčit.