Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Plicní chlamydie
Plicní chlamydie je onemocnění způsobené bakterií Chlamydiophila pneumoniae nebo Chlamydiophila psittaci. Plicní chlamydie je kapénkově přenosná a bakterie způsobující toto onemocnění jsou specifické v tom, že žijí uvnitř našich buněk, což je častější vlastnost virů. Plicní chlamydie mohou být v těle bez jediného příznaku, ale také mohou vyvolat záněty dýchacích cest nebo atypický zápal plic.
Plicní chlamydie
Chlamydie jsou bakterie, které jsou však v mnoha věcech od ostatních bakterií odlišné. Jsou to jedny z velmi mála bakterií, které žijí a množí se uvnitř buňky, jelikož si neumí samy vyprodukovat energii a tu kradou buňkám nemocného jedince. Chlamydie jsou spojovány a v podvědomí veřejnosti známy spíše jako původci pohlavně přenosných nemocí. Chlamydia trachomatis skutečně způsobuje celosvětově nejčastěji se vyskytující pohlavní chorobu. Jsou však i chlamydie, které napadají dýchací cesty.
Skupina těchto bakterií zahrnuje tedy původce sexuálně přenosné nákazy a také bakterie – Chlamydiophila pneumoniae, Chlamydiophila psittaci, které řadíme mezi tak zvané plicní chlamydie. Chlamydie se, jak již bylo řečeno, množí uvnitř buněk nemocného jedince. Specializují se na buňky močopohlavního traktu, buňky oka a buňky dýchacích cest. Samozřejmě plicní chlamydie napadají právě buňky dýchacích cest, do jejichž nitra proniknou a tam se začnou množit. Z buňky jsou buďto vyloučeny aktivně samotnou buňkou, anebo jich v buňce vznikne tolik, že buňka praská. Díky tomu se chlamydie dostávají do okolí dalších, sousedních buněk a ty napadají. Infekce se šíří nejen v sousedství, ale může být kašláním přenesena na okolní lidi.
Projevy plicní chlamydie
Onemocnění způsobené Chlamydiophila pneumoniae - obecně lze říci, že v populaci se s touto chlamydiovou infekcí setkalo hodně lidí. Většinou totiž jde o onemocnění bezpříznakové, čili nijak se neprojevující. Další na žebříčku závažnosti jsou záněty horních cest dýchacích, čili např. hrdla, chrapot apod. U některých jinak zdravých lidí a především u lidí s oslabenou imunitou, ať už dlouhým pobytem v nemocnici či jinde na lůžku, vrozeným nedostatkem obranyschopnosti či např. léčeným pro rakovinu, vyvolává (jak název říká) pneumonii – zápal plic. V případě chlamydií jde o tzv. atypickou pneumonii – to znamená, že se neprojevuje tak jako jiné zápaly plic. Při vyšetření lékař neshledá poslechově na plicích žádný závažný nález, ale při provedení rentgenového snímku je jasně vidět zápal plic (při zápalu plic způsobeném jiným mikroorganismem „jde pneumonii i slyšet" při vyšetření). Tento stav je potřeba samozřejmě léčit, užívají se antibiotika v průměru 10 dní. Po prodělané nemoci se vytvářejí protilátky, které však nevydrží dlouho, a tak je možno se touto bakterií nakazit opakovaně. U některých nemocných se antibiotiky onemocnění vyléčit nepodaří, sice se omezí projevy, ale chlamydie zůstávají v těle. Předpokládá se, že jde o lidi s vrozeným nedostatkem v obranných mechanismech těla. Předpokládá se, že by takto dlouhodobé onemocnění chlamydiemi mohlo vést k ateroskleróze (kornatění tepen), astmatu, Alzheimerově nemoci. Tyto spojitosti jsou stále předmětem zkoumání.
Onemocnění způsobené Chlamydiophila psittaci - Psittacus znamené papoušek. Je to onemocnění postihující ptáky, které je přenosné na člověka. Ohrožení jsou především chovatelé, veterináři, zaměstnanci zverimexů. Nemocní ptáci vylučují bakterie v trusu a moči a při kontaktu s tímto se člověk nakazí. Onemocnění může probíhat opět lehce, ale i jako zápal plic, či zánět jater, mozku, poškození ledvin apod. Léčí se také antibiotiky.
Rizikové faktory plicní chlamydie
O rizikových faktorech můžeme mluvit především ve spojitosti s druhou infekcí – psitakózou, zde jsou totiž ohrožení především lidé pobývající často s ptáky anebo pracovníci např. na střechách apod., kde je mnoho ptačího trusu. Onemocnění způsobenému Chlamydiophila pneumoniae se lze těžko vyhnout, jelikož až 80% lidí jí je, nebo byla nakažená a většinou o tom neví. Následky nemusí být žádné, jsou však informace, které ukazují na zvýšené riziko vzniku aterosklerózy a s tím se vážícího infarktu či „mrtvice" u lidí po chlamydiové infekci.
Máte-li pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být tímto onemocněním ohroženi, navštivte prosím svého lékaře a požádejte ho o informace a cestu řešení. Dbejte také prosím o veterinární prohlídky doma chovaných ptáků.