Oční zákaly

Trápí vás potíže s očním zákalem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách očního zákalu. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je šedý zákal či zelený zákal nebo slepota. A příznaky onemocnění oka, kam patří bolest okamžitky před očima, dvojité vidění nebo šilhání.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně

Nemoci

Prevence šedého zákalu

Prevence šedého zákalu

Šedý zákal je onemocnění, které postihuje oční čočku. Postupem času šedý zákal čočku zamlžuje a může tak způsobit i slepotu. Prevence šedého zákalu spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům. Prevencí katarakty by měly být i pravidelné kontroly u očního lékaře.

Prevence zeleného zákalu

Prevence zeleného zákalu

Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění, při kterém dochází ke zvyšování nitroočního tlaku s následným poškozením vnitřních struktur oka. Prevence zeleného zákalu spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům a při výskytu glaukomu v rodině, častými návštěvami u očního lékaře. Zelený zákal může vést až ke slepotě, a proto je důležité prevenci nepodceňovat a při známkách glaukomu ihned navštívit lékaře.

Katarakta neboli šedý zákal

Katarakta neboli šedý zákal

Katarakta neboli šedý zákal je onemocnění postihující oční čočku. Katarakta neboli šedý zákal způsobuje postupné zakalování čočky, takže postižený trpí zamlženým a neostrým viděním. Neléčená katarakta může způsobit i slepotu. Léčba katarakty neboli šedého zákalu spočívá v chirurgické úpravě čočky. Je to však operace ambulantní a pacient jde ten samý den domu.

Glaukom - zelený zákal

Glaukom - zelený zákal

Glaukom, jinak zvaný zelený zákal je oční onemocnění, které poškozuje zrakový nerv a může vést až ke slepotě. Glaukom - zelený zákal může vznikat z různých příčin a dělíme jej na glaukom otevřeného úhlu a glaukom uzavřeného úhlu. Léčba glaukomu neboli šedého zákalu závisí právě na příčině a projevech onemocnění.

Oko

Oko

Oko je smyslový orgán, který je uložen v očnici, která je tvořena lebkou. Oko se skládá z mnoha jemných struktur, které fungují jako celek. Světelné paprsky, které dopadají na rohovku, musí oko zpracovat tak, aby dopadly přímo na sítnici, kde se zpracovávají a jsou přeměňovány v nervový signál, který je následně posílán do mozku.

Slepota

Slepota

Slepota je stav, kdy je závažně poškozen zrak. Slepota může vzniknout z různých příčin, kde mezi nejčastější patří šedý a zelený zákal, ale i neléčená cukrovka. Slepota může být úplná, kdy postižený nevidí téměř nic, ale také praktická, kdy osoba vnímá alespoň některé vjemy. Při jakýchkoliv pochybnostech nebo známkách slepoty je potřeba ihned vyhledat očního lékaře.

Příznaky

Mžitky před očima

Mžitky před očima

Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?

Dvojité vidění

Dvojité vidění

Dvojité vidění je vzhledem k důležitosti zraku opravdu nepříjemný problém. Dvojité vidění je dáno buď problémem v samotném oku či okohybných svalech, nebo je dvojité vidění dáno problémem v centrálním nervovém systému - například po otřesu mozku či cévní mozkové příhodě...

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Slepota

Slepota

Slepota je kompletní ztráta zraku. Mnohem častěji se však vyskytuje tzv. praktická slepota, kdy je zachována zbytková činnost oka. Nejčastější příčinou slepoty jsou onemocnění jako zelený a šedý zákal, cukrovka, úrazy nebo virové infekce. V rozvojových zemích pak může u dětí slepota vznikat i z nedostatku vitamínů. Při každé změně v našem zraku bychom měli navštívit lékaře a nechat se vyšetřit a tím předejít případným komplikacím.

Šilhání

Šilhání

Šilhání je stav nesouběžného postavení očních os. U dětí je šilhání rizikové, protože může vést k chronickému poškození zraku. Šilhání, které se nově objeví u dospělých, je zase vždy důvodem k vyšetření, zejména neurologickému, protože může být symptomem vážných onemocnění...

Závratě

Závratě

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...

Léčba

Operace očí

Operace očí

Operace očí mohou být prováděny z mnoha důvodu. Nejčastěji prováděné operace očí jsou zaměřeny na korekci refrakčních vad. Tyto operace očí upravují rohovku a čočku tak, aby měly pravidelné zakřivení a správnou optickou mohutnost. Operace očí mohou být prováděny různými metodami a největší rozmach oboru nastal v 80. letech 20. století s nástupem laseru.