Střevní neprůchodnost u dětí

Střevní neprůchodnost u dětí

Střevní neprůchodnost u dětí je částečné nebo úplné zablokování tenkého nebo tlustého střeva. Tento stav brání průchodu potravy a stolice a může ohrozit i život dítěte. Mezi střevní neprůchodnost patří pylorostenóza, atrézie střeva, stenóza střev, střevní srůsty, nádory či zauzlení střev neboli volvulus. Střevní neprůchodnost se projeví křečemi, bolestmi břicha, nevolností a zvracením, průjmy, nechutí k jídlu a horečkou.

Streptokoková infekce u dětí

Streptokoková infekce u dětí

Streptokoková infekce u dětí je nakažlivé onemocnění způsobené streptokokovou bakterií skupiny A. Nejčastější forma této infekce je streptokoková angína, při které dítě trpí bolestmi v krku, horečkou, zduřelými a citlivými žlázami na krku, a v případě neléčení může mít streptokoková angína za následek revmatickou horečku a vážné onemocnění ledvin. Léčba streptokokové infekce spočívá v užívání antibiotik a paracetamolu na snížení horečky.

Aortální a pulmonální stenóza u dětí

Aortální a pulmonální stenóza u dětí

Aortální a pulmonální stenóza u dětí je zúžení srdeční chlopně či zúžení části aorty v blízkosti chlopně. V případě lehké stenózy mnoho dětí nemusí mít žádné příznaky nebo se příznaky objeví později. Známkami bývá dušnost, únava, slabost a bolest v hrudi. V případě těžké stenózy se u novorozence zjistí zvětšené srdce, potíže při krmení, neprospívání a někdy i promodralá kůže a takové příznaky vyžadují okamžitý lékařský zásah.

Srpkovitá anémie u dětí

Srpkovitá anémie u dětí

Srpkovitá anémie u dětí je dědičné onemocnění krve, kdy červené krvinky obsahují abnormální bílkovinu přenášející kyslík do tělesných tkání. Díky tomu mají červené krvinky tvar srpku, což způsobí jejich vzájemnou přilnavost a zablokují průtok malými krevními cévami. Dítě se srpkovitou anémií je anemické, snadno se unaví, je dušné a bledé, je více náchylné k infekcím a trpí bolestmi. Srpkovitá anémie u dětí je nevyléčitelná, avšak lze minimalizovat výskyt bolestivých krizí.

Srdeční šelest u dětí

Srdeční šelest u dětí

Srdeční šelest u dětí je zvuk zapříčiněn krví protékající abnormálními otvory v srdci nebo částečně zablokovanými cévami nebo chlopněmi. Srdce postižené šelestem vydává ještě jeden zvláštní zvuk, někdy popisovaný jako „svištění". Srdeční šelest lékař zjistí při pravidelné prohlídce poslechem srdce stetoskopem. Neškodný srdeční šelest nevyžaduje léčbu.

Vrozené srdeční onemocnění u dětí

Vrozené srdeční onemocnění u dětí

Vrozené srdeční onemocnění u dětí zahrnují vrozené vady postihující srdce novorozence nebo krevní cévy vedoucí k srdci. Nejčastějšími vrozenými srdečními vadami je koarktace aorty, syndrom hypopiastického levého srdce, otevřená tepenná dučej, defekt septa, stenóza aortální a pulmonální či Fallotova tetralogie. Dítě s vrozenou srdeční vadou musí navštěvovat kardiologa, který určí vhodnou léčbu.

Spalničky u dětí

Spalničky u dětí

Spalničky u dětí jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, proti kterému se děti očkují ve dvou dávkách. Spalničky u dětí se projevují rýmou, suchým kašlem, citlivostí na světlo, zvýšenou teplotou a rozmrzelostí. Objevují se také červené skvrny s bílým středem v ústech a charakteristická vyrážka šířící se z čela a obličeje na celé tělo. Dítě, které spalničkami jednou onemocnělo, už je nikdy znovu nedostane.

Spáleniny sluncem

Spáleniny sluncem

Spáleniny sluncem je bolestivé poškození kůže nadměrným působením slunečních paprsků nebo umělého „horského" slunce. Spáleniny sluncem se projevují zčervenáním, bolestí a otokem kůže do 4 hodin po působení slunečního záření. U závažnějších spálenin se tvoří puchýře, dítě má horečku a je dehydratované. Děti do 6 měsíců by vůbec neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření, jelikož je jejich kůže slabší a snadněji se spálí. Dále je nutné u dětí starších 6 měsíců používat ochranné krémy s minimálním ochranným faktorem 20, avšak spíše se doporučuje faktor 50.