Rozštěp páteře

Rozštěp páteře

Rozštěp páteře je skupina defektů neurální trubice, způsobující deformaci nebo nedostatečné vyvinutí obratlů. Obratle nemusí být plně uzavřené a mícha, která je uvnitř páteřního sloupce, může dítěti vyhřeznout ven, což je patrné na jeho zádech. Dítě s rozštěpem páteře bude muset krátce po narození podstoupit operaci, při které se zakryje mícha a uzavřou se otvory v obratlích.

Roupi

Roupi

Roupi jsou drobní červi, kteří žijí ve střevech dítěte. Vajíčka roupů se šíří kontaminovanými prsty, hračkami nebo jiným přímým kontaktem a do těla se dostávají nosem nebo ústy a putují do střeva, kde se z nich vylíhnou červi. Dítě má zarudlou podrážděnou kůži kolem řitního otvoru, která svědí, což často děti budí ze spaní. Roupi je většinou nutné léčit lékem užívaným ve dvoutýdenních dávkách, koupelemi a uklidňující mastí.

Reyeův syndrom u dětí

Reyeův syndrom u dětí

Reyeův syndrom u dětí je vážné a život ohrožující onemocnění projevující se otokem mozku a jater po virové infekci. Asi 3 až 7 dní poté, co u dítěte propukne chřipka nebo jiná virová infekce, začne dítě silně zvracet, bolí ho hlava, je zmatené, neklidné a může trpět halucinacemi. V pozdějším stadiu nemoci se dostaví epileptické záchvaty, koma nebo zástava dechu vyvolaná nadměrným otokem a poškozením mozku. Dítě s příznaky Reyeova syndromu musí okamžitě do nemocnice. V některých případech se příznaky Reyeova syndromu zastaví a dítě se plně uzdraví během 10 dní, avšak někdy těžký záchvat nemoci vyvolá poškození mozku.

Revmatická horečka

Revmatická horečka

Revmatická horečka je ojediněle se vyskytující komplikace krčních infekcí vyvolaných streptokoky. Způsobuje zarudnutí a otok kloubů především na zápěstích, kotnících či kolenou. Zánět se stěhuje z kloubu na kloub a je často doprovázen krutou bolestí. Léčba revmatické horečky spočívá v užívání protizánětlivých léků, antibiotik či léků na srdce.

Retinopatie nedonošených

Retinopatie nedonošených

Retinopatie nedonošených je porucha očí u předčasně narozených dětí, u kterých během porodu došlo k poškození krevních cév v sítnici. Krevní cévy v sítnici mohou prorůstat do ostatních částí oka, což způsobí prosakování krve do bulvy, zjizvení sítnice a její oddělení od zadní části oka. To pak může, v případě neléčení, způsobit částečnou nebo úplnou slepotu.

Retinoblastom u dětí

Retinoblastom u dětí

Retinoblastom u dětí je vzácný nádor oka vznikající na sítnici. Projevuje se postupnou ztrátou zraku až úplným oslepnutím postiženého oka, které navíc obvykle bolí. Retinoblastom, pokud je zjištěn dříve než se stačí zvětšit a rozšířit, je možné léčit ozařováním a chemoterapií. Pokud je nádor velký, je nutné odstranit celé oko, které se pak nahradí okem umělým. Jak se retinoblastom u dětí diagnostikuje a jaké jsou další možné metody léčby najdete v tomto článku.

Rektální prolaps u dětí

Rektální prolaps u dětí

Rektální prolaps u dětí je nepříjemný stav, kdy konečník vyhřezl z řitního otvoru vlivem namáhavého vyprazdňování stolice. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců a dětí do 3 let věku. Rektální prolaps u dětí je obvykle přechodný stav, který časem zmizí. Pokud je příčinou porucha trávicího ústrojí, je třeba vyléčit primární nemoc a v některých případech rektálního prolapsu bývá nutná operace.

Reaktivní onemocnění dýchacích cest

Reaktivní onemocnění dýchacích cest

Reaktivní onemocnění dýchacích cest je skupina poruch, pro které je typické sípání dítěte z důvodu zduření a zúžení dýchacích cest a jejich ucpání hlenem, což výrazně ztěžuje dýchání. Příčinou tohoto onemocnění může být astma, zánětlivé onemocnění dýchacích cest nebo například nádor. Léčba se pak od těchto příčin odvíjí. Lékař předepíše bronchodilatátory na uvolnění zúžených dýchacích cest, kortikosteroidy na zmírnění otoků a pokud má dítě vážné dýchací potíže, je nutná hospitalizace s kyslíkovou a nitrožilní terapií.