Tetanus u dětí

Tetanus u dětí

Tetanus u dětí je život ohrožující bakteriální infekce postihující centrální nervový systém. Dnes se vyskytuje v našich podmínkách jen vzácně, jelikož je většina dětí proti němu očkována. Příznaky tetanu zahrnují ztuhnutí krčních a čelistních svalů, ztuhlost šíje, svalové křeče, dýchací problémy, potíže s polykáním a může způsobit až v 50% smrt dítěte. Léčba tetanu vyžaduje obvykle hospitalizaci, injekci proti tetanu, penicilin a posilující vakcínu.

Teratom u dětí

Teratom u dětí

Teratom u dětí je nádor tvořený z různých typů buněk. Nejčastěji se vyskytuje u dívek ve vaječnících a u chlapců ve varlatech. Teratom se projevuje jako viditelná bulka na varlatech nebo v podbřišku, někdy však nemusí mít příznaky žádné. Dívky mohou mít časté nucení na močení nebo potíže s močením či bolesti břicha. Teratom v hrudníku může vyvolat místní bolesti nebo potíže s dýcháním. Většinou se teratom chirurgicky odstraní a podle jeho stádia se rozhodne o nutnosti ozařování nebo chemoterapie.

Tayova-Sachsova nemoc u dětí

Tayova-Sachsova nemoc u dětí

Tayova-Sachsova nemoc u dětí je vrozená porucha metabolismu postihující centrální nervový systém, způsobuje ochrnutí a předčasnou smrt dítěte. Při této nemoci dětem chybí bílkovina umožňující rozklad některých tuků v mozku a nervových buňkách, tuky se pak hromadí a ničí nervový systém. Dětem kolem třetího měsíce začnou ochabovat svaly, vykazují známky opožděného vývoje, začínají být slepé a hluché a nakonec ochrnou. Tayova-Sachsova nemoc způsobuje smrt dětí ve věku 4 až 5 let.

Talasémie u dětí

Talasémie u dětí

Talasémie u dětí je skupina vrozených poruch krve s abnormálně nízkou tvorbou bílkoviny přenášející kyslík v červených krvinkách. To má za následek anémii různého stupně. Děti s talasémií jsou bledé, unavené, rozmrzelé a špatně jedí. Neléčená talasémie může být příčinou zvětšené sleziny, jater a srdce a může způsobit srdeční selhání.

Škumpa jedovatá

Škumpa jedovatá

Škumpa jedovatá je rostlina vyvolávající silnou kožní reakci v podobě svědivé vyrážky, kterou tvoří červené čáry nebo skvrny a puchýře, které praskají, pokrývají se strupy a tvoří šupiny. Vyrážku od škumpy jedovaté je možné ošetřit koupelemi z ovsa, antihistaminiky, kortizonovou mastí a je doporučováno vyprat oblečení, které dítě mělo na sobě.

Škrkavky u dětí

Škrkavky u dětí

Škrkavky u dětí jsou paraziti žijící ve střevech, plicích a játrech. Škrkavky se do těla dostávají fekáliemi kontaminovanou vodou či potravou. Tito parazité vypadají jako žížaly a jsou někdy viditelné ve stolici nebo lůžku dítěte. Dítě se škrkavkami nemusí mít žádné příznaky či může ubývat na váze, mít teplotu, průjem a nepříjemné pocity v břiše. Škrkavky u dětí se léčí pomocí léků proti červům, po kterých by se dítě mělo do týdne uzdravit.

Šestá nemoc

Šestá nemoc

Šestá nemoc je běžně se vyskytující virová infekce, která se projevuje červenou vyrážkou. Dítě bývá rozmrzelé a nervózní, rychle mu stoupá a klesá teplota a na celém těle se mu vytvoří vyrážka v podobě malých červených skvrn. Šestá nemoc se léčí běžně prodejnými prostředky na snížení teploty, jako jsou ibuprofen a paracetamol, podáváním dostatečného množství tekutin a klidovým režimem.

Toxická synovitida u dětí

Toxická synovitida u dětí

Toxická synovitida u dětí je zánětlivé onemocnění kyčelního kloubu, jehož příčinou je porucha kyčlí. Děti s toxickou synovitidou pociťují bolest v jedné kyčli, která je nutí ke kulhání. Bolest se objevuje také ve stehně nebo koleně a mají zvýšenou tělesnou teplotu. Léčba toxické synovitidy spočívá v klidu na lůžku a nezatěžování postižené končetiny. Nemoc by měla během jednoho až čtyř týdnů ustoupit.