Marfanův syndrom

Marfanův syndrom

Marfanův syndrom je dědičná porucha postihující pojivové tkáně dítěte. S tímto onemocněním se dětem netvoří důležitá látka fibrilin, spojující buňky pojivové tkáně dohromady. Nedostatek fibrilinu v těle dítěte způsobí napínání tkání. Dítě je vysoké, hubené a má volné klouby s abnormálním rozsahem pohybu. Většina dětí s Marfanovým syndromem má atypické srdeční chlopně, které způsobují srdeční šelest nebo nepravidelný srdeční tep. Jak se Marfanův syndrom diagnostikuje a léčí najdete zde.

Malabsorpce u dětí

Malabsorpce u dětí

Malabsorpce u dětí je porucha trávení způsobující neschopnost tenkého střeva vstřebávat základní živiny. Malabsorpce u dětí se projevuje říháním po jídle, plynatostí, nafouknutým břichem či bolestmi v břiše a průjmem. Příznaky trvají hodiny až týdny, v závislosti na příčině. Malabsorpce u dětí se léčí podle vyvolávající příčiny, avšak v mnoha případech léčba zahrnuje změnu stravy s vyřazením potravin, které vyvolávají trávicí potíže.

Lymfom u dětí

Lymfom u dětí

Lymfom u dětí je druh rakoviny, která vzniká v lymfatickém systému. Jeho příčina není známa, ale zdá se, že některé druhy souvisejí s virovými infekcemi. První známkou lymfomu jsou otoky lymfatických žláz na krku, v podpaží nebo tříslech, které nebolí. Dítě má horečku, noční pocení, úbytek na váze nebo je unavené. Lymfom u dětí se léčí obvykle chemoterapií kombinovanou s nízkými dávkami ozařování.

Lymská borelióza u dětí

Lymská borelióza u dětí

Lymská borelióza u dětí je infekční onemocnění způsobené mikroorganismy, které přenášejí klíšťata. Typickým příznakem lymské boreliózy je červená vyrážka pomalu se šířící kolem malé červené skvrny, která se vytvoří v místě kousnutí klíštětem. Během několika týdnů se pak vyrážka může rozšířit na různá místa na těle. Dítě může mít horečku a příznaky podobné chřipce. Lymská borelióza u dětí se léčí antibiotiky užívané ústy nebo nitrožilně.

Lupus u dětí

Lupus u dětí

Lupus u dětí je autoimunitní porucha postihující spojovací tkáně nebo krevní cévy na těle včetně pokožky, srdce, ledvin nebo mozku. Lupus u dětí se vyskytuje ve dvou formách a bývá dědičný. Imunitní systém takto nemocného dítěte napadá vlastní tkáně a cévy, což se projevuje bolestí a otoky. Lupus u dětí způsobuje červenou šupinatou kožní vyrážku, která zanechává jizvy. Tvoří se také charakteristická motýlovitá vyrážka z plochých skvrn na obličeji. Lehké formy lupusu obvykle nevyžadují žádnou léčbu, u těžších forem se předepisují kortikosteroidy nebo léky na potlačení imunitního systému.

Lišej kroužkový

Lišej kroužkový

Lišej kroužkový je infekce postihující kštici nebo kůži, která se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou či zvířetem, sdílením pokrývek hlavy nebo kartáčů a hřebenů s nakaženým dítětem. Toto plísňové onemocnění napadá kořínky vlasů na hlavě a na těle a způsobuje vypadávání vlasů. Na kůži v postižených místech se tvoří kulaté červené skvrny a objevuje se také svědění. Lišej kroužkový je nutné léčit okamžitě, než se vyrážka rozšíří po celém těle a dítě jím nakazí druhé. Používá se protiplísňový lék griseofulvin po dobu 6 až 8 týdnů.

Leukémie u dětí

Leukémie u dětí

Leukémie u dětí je nádorové onemocnění postihující bílé krvinky. Při leukémii tělo produkuje velké množství atypických bílých krvinek, které špatně plní svoji funkci, ale žijí déle než normální bílé krvinky. Tyto postižené krvinky pak narušují schopnost těla bránit se infekci. Leukémie se dělí na akutní a chronickou a každá má své specifické příznaky. Leukémie se projevuje anémií, bledou kůží, slabostí, únavou, snadným krvácením a modřinami, dále úbytkem na váze, zduřením lymfatických uzlin, bolestmi hlavy či bolestmi kostí a kloubů. Dítě s leukémií musí pravidelně docházet do nemocnice na chemoterapii a užívat léky proti infekčním nemocem.

Leggova nemoc

Leggova nemoc

Leggova nemoc je onemocnění, při kterém dochází k odumírání stehenní kosti z důvodu přerušení zásobování krví. Projevuje se trvalou bolestí ve stehnu nebo v koleni, která nutí ke kulhání. Stehenní svaly bývají citlivé nebo zesláblé. Leggova nemoc obvykle nepotřebuje žádnou léčbu, jelikož si tělo s ní samo poradí. Je nutné pouze chránit končetinu před zraněním, stresem a zátěží.