Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna je nervová a svalová porucha způsobená poškozením motorických center v mozku. Příčinou mozkové obrny může být nedostatek kyslíku v krvi během těhotenství, infekční nemoci, otravy či předčasný porod nebo nadměrné užívání léků. Prvními příznaky dětské mozkové obrny jsou potíže se sáním. Jak dítě roste, mívá problémy se sezením, lezením, s chůzí nebo řečí. Někdy se mohou objevit nezvladatelné kroutivé pohyby, mimovolní pohyby úst a jazyka, záškuby v obličeji nebo neobvyklé držení těla způsobené ztuhnutím svalů a křečemi. Dětskou mozkovou obrnu není možné vyléčit, ale je možné zlepšit dětem jejich zručnost pomocí speciálního vzdělávání a fyzické terapie.

Moučnivka u dětí

Moučnivka u dětí

Moučnivka u dětí je kvasinková infekce způsobená plísní Candida albicans. Toto nepříjemné onemocnění postihuje hlavně novorozence kojené i krmené z lahve a děti s poruchami imunitního systému nebo užívající antibiotika. Moučnivka se projevuje bílými nebo žlutavými skvrnami připomínající sražené mléko na jazyku, patře, dásních, rtech či v krku. Léčba moučnivky spočívá hlavně v užívání antimykotik, po kterých by infekce měla během několika dnů ustoupit.

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které se šíří infikovanými slinami nebo kapénkovou nákazou. Projevuje se nejprve celkovou únavou, nechutenstvím a příznaky zánětu horních cest dýchacích. Poté se dostaví bolest v krku, horečka a zduření žláz na krku a v podpaží. Léčba infekční mononukleózy spočívá v podání léků na zmírnění teploty, na bolesti v krku a zduření žláz, v některých případech je nutné podat kortikosteroidy ke zmírnění otoků.

Moluska

Moluska

Moluska je běžné infekční kožní onemocnění způsobené poxvirem. Tato nakažlivá choroba se projevuje nebolestivými, perlově bílými nebo růžovými pupínky, které se objevují na hrudníku, břiše, končetinách a tříslech. Moluska se přenáší přímým kontaktem s infikovanou osobou, například v plaveckém bazénu nebo společným použitím ručníku. Moluska se léčí aplikací chemických látek ničících virus, odstraněním bulky nebo pupínku speciálním nástrojem nebo zmrazením tekutým dusíkem.

Migréna u dětí

Migréna u dětí

Migréna u dětí je intenzivní bolest hlavy doprovázená poruchami vidění nebo žaludeční nevolností a zvracením. Dosud nebyla zjištěna pravá příčina této nemoci, avšak jsou známy vyvolávající faktory, kterými jsou například čokoláda, kofein, alkohol, stres, únava, málo tekutin nebo menstruace. Migréna se u jednotlivých dětí liší, ale většinou před vypuknutím bolesti mívá shodná období varovných příznaků. Dítě bývá rozmrzelé, unavené, pociťuje žaludeční nevolnost, zvrací a má průjem. To může trvat několik minut až den. Po propuknutí bolesti hlavy varovné příznaky ustoupí a dítě cítí pouze tepající intenzivní bolest na jedné straně čela.

Meningitida u dětí

Meningitida u dětí

Meningitida u dětí je infekční onemocnění postihující blány pokrývající mozek a míchu, tzv. meningy. Meningitidu mohou způsobit viry či bakterie, kdy nejčastějším původcem bakteriální meningitidy je Haemophilus influenzae, dále Neisseria meningitidis či Streptococcus pneumoniae. Meningitida u dětí může následovat po zánětu horních cest dýchacích, chřipce či jiné infekci a ta se pak rozšíří do meningů krevním tokem nebo zraněním na hlavě. Mezi příznaky patří podrážděnost, teplota, citlivost na světlo, bolest hlavy, ztuhlý krk a někdy i fialovou kožní vyrážku. Pokud zpozorujete některý z příznaků, je nutné dítě okamžitě dopravit do nemocnice a zahájit léčbu. V případě bakteriální meningitidy se podávají antibiotika.

Meckelův divertikl u dětí

Meckelův divertikl u dětí

Meckelův divertikl u dětí je váček vyčnívající z posledního segmentu tenkého střeva, který obsahuje tkáň z jiných orgánů v těle. Většinou tato vrozená anomálie nepůsobí dětem potíže, avšak pokud se zanítí, zablokuje střevo a to znamená pro dítě vážné onemocnění, které se musí okamžitě léčit. Jestliže dítě krvácí z konečníku, má krvavou stolici nebo známky střevní neprůchodnosti, ihned zavolejte lékaře. Léčba Meckelova divertiklu, v případě neprůchodnosti střeva, spočívá v operačním zákroku a jeho odstranění.

Mateřská znaménka u dětí

Mateřská znaménka u dětí

Mateřská znaménka u dětí jsou ploché nebo vyvýšené tmavě hnědé skvrny na kůži, které se obvykle vytvoří v dětství a přetrvávají mnoho let. Většinou jsou mateřská znaménka neškodná, avšak z některých druhů se může vyvinout nebezpečná forma rakoviny kůže, tzv. maligní melanom. Mateřská znaménka jsou obvykle hnědá, ale mohou mít i růžovou až černou barvu, někdy se mohou i zvětšovat a mohou z nich vyrůstat chloupky. Normálně vyhlížející znaménka nemusí vzbuzovat obavu, je však doporučováno sledovat změny ve velikostech, barvě nebo tvaru a informovat o nich lékaře při preventivní prohlídce.