Laryngitida u dětí

Laryngitida u dětí

Laryngitida u dětí je zánětlivé onemocnění hlasivek způsobené virovou infekcí. Může být způsobená i bakteriální infekcí, alergiemi nebo podrážděním kouřením. Hlavním příznakem laryngitidy je chrapot, šepot nebo ztráta hlasu. Bývá často doprovázena suchým dráždivým kašlem, teplotou a únavou. Léčba laryngitidy není nikterak složitá. Doporučuje se podávat dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu a sirup proti kašli. Pokud se však stav dítěte zhorší či má dýchací potíže a horečku, je nutné navštívit lékaře.

Lamblióza (giardióza) u dětí

Lamblióza (giardióza) u dětí

Lamblióza (giardióza) u dětí je onemocnění střev způsobené parazity, které se přenáší stolicí infikovaných osob, domácích zvířat či zvířat divokých. Lamblióza u dětí představuje stále větší problém v mateřských školkách a jeslích, kde si děti nemyjí ruce po použití toalety či pracovníci zařízení, kteří si nemyjí ruce po přebalování. Hlavním příznakem lambliózy je lehký nebo těžký průjem, plynatostí, žaludeční křeče a špatné zažívání. K léčbě tohoto onemocnění se používá metronidazol, který dítě užívá 5 až 10 dní.

Kvasinkové infekce u dětí

Kvasinkové infekce u dětí

Kvasinkové infekce u dětí je nepříjemné onemocnění způsobené plísní zvanou Candida. Mezi kvasinkové infekce patří moučnivka a plenková dermatitida. Moučnivka postihuje hlavně novorozence a kojence. Moučnivka se u dětí projeví po porodu, jestliže jejich matka měla vaginální kvasinkovou infekci, dále při kojení z matčiných prsů, při léčbě antibiotiky či u dětí s poruchami imunitního systému. Plenková dermatitida se vyskytuje v místech zakrytých plenkami. Častou příčinou je nadměrná vlhkost způsobená močí a potem pod plenkami.

Křeče z horečky

Křeče z horečky

Křeče z horečky je na pohled hrozivý stav, při kterém dítě zachvátí náhlé nekontrolovatelné pohyby těla a ztráta vědomí, vyvolaný rychlým vzestupem teploty. Křeče z horečky dítě obvykle nijak nepoškodí, avšak v některých případech mohou zasáhnout dýchání. Proto pokud křeče trvají déle než 5 minut nebo má dítě promodralé rty nebo pokožku, je nutné okamžitě volat pohotovost a nechat jej odvézt do nemocnice.

Kostální chondritida

Kostální chondritida

Kostální chondritida je zánětlivé onemocnění chrupavky připojující žebra k hrudní kosti, které se objevuje po zranění hrudníku, namáhavé fyzické činnosti nebo virové infekci. Kostální chondritida je projevuje ostrou, náhlou, bodavou, krátkodobou či naopak tupou, delší dobu přetrvávající bolestí na hrudi, která je citlivá na dotyk. Pokud není bolest intenzivní a netrvá déle než několik dnů, není vždy nutné navštívit lékaře, spolehlivě zabírá paracetamol nebo ibuprofen. Pokud si však nejste jistí, navštivte dětského lékaře, který vaše dítě vyšetří a ujistí se, že bolest nemá jinou příčinu.

Kopřivka u dětí

Kopřivka u dětí

Kopřivka u dětí je nepříjemná vyrážka na kůži, která se tvoří jako reakce na látky, na něž je dítě citlivé. Příčinou kopřivky může být řada faktorů, mezi které patří potraviny, léky, počasí, silné emoce, kousnutí hmyzem a infekce. Kopřivka se projevuje růžovými pupeny na kůži, které se tvoří náhle, trvají několik hodin až dnů a pak mizí. Když se tvoří, obvyklé svědí nebo pálí. Kopřivka může někdy vést až k anafylaktickému šoku vyvolanému alergickou reakcí. Pokud se anafylaktická šok okamžitě neléčí, může vyvolat koma nebo zástavu srdce.

Koňská noha (pes equinovarus)

Koňská noha (pes equinovarus)

Koňská noha, odborně pes equinovarus, je vrozená vada projevující se chybným postavením nohy či nohou v kloubu. Noha dítěte je obvykle stočena směrem dovnitř a vzhůru. Koňská noha obvykle není bolestivá, ale ovlivňuje schopnost dítěte stát a chodit. Diagnostika koňské nohy se provádí na základě tělesné prohlídky a rentgenu postižené nohy. Ortoped pak postupně nohu srovnává pomocí sádrového obvazu, ve kterém je noha v šetrně nastavena do normální polohy.

Koarktace aorty u dětí

Koarktace aorty u dětí

Koarktace aorty je vrozená vada způsobující zúžení hlavní tepny vedoucí ze srdce. Koarktace aorty má za následek rozdíl v krevním tlaku nad a pod místem zúžení. Díky tomu dítě špatně spí, je bledé, v tříslech má slabý nebo žádný pulz, trpí závratěmi nebo bolestmi hlavy či má studené nohy. Koarktaci aorty poměrně často lékař zjistí již při první prohlídce novorozence, podle slabého pulzu v tříslech a měření krevního tlaku v různých částech těla.