Impetigo u dětí

Impetigo u dětí

Impetigo u dětí je velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené streptokokovou nebo stafylokokovou infekcí. Projevuje se jako červená vyrážka s malými puchýři, které se mění ve vřídky a boláky, vyskytující se na obličeji v okolí nosu a úst a na končetinách. Impetigo u dětí se léčí mastmi s antibiotiky nebo antibiotiky v tabletách, v případě těžší formy nemoci. Jelikož je snadné si boláky přenést z jednoho místa na jiné či je šířit mezi členy rodiny, je nutné zabránit škrábání vyrážky, používat antibakteriální mýdla, vlastní ložní prádlo a ručník a zakrývat boláky obvazem.

Chrápání u dětí

Chrápání u dětí

Chrápání u dětí je hlučné dýchání nosem nebo ústy během spánku. Příčinou může být zánět krčních mandlí či horních cest dýchacích, zvětšené nosní mandle, senná rýma nebo spánkové apnoe. Léčba chrápání u dětí závisí na jeho příčině. Lehké případy chrápání lze zlepšit změnou polohy při spaní, chirurgickým odstraněním krčních nebo nosních mandlí či jiných překážek, které mohou být v nose nebo v krku.

Chlamydie u dětí

Chlamydie u dětí

Chlamydie u dětí je infekční onemocnění, které se přenáší vaginálním nebo análním sexuálním stykem. Tato nemoc je hlavní příčinou zánětlivého onemocnění pánve. K projevům chlamydií u dětí patří výtok z vaginy či penisu, bolest nebo pálení při močení, bolest nebo tlak v podbřišku a bolestivá varlata. Léčba chlamydií spočívá v podávání antibiotik po dobu jednoho až dvou týdnů.

Hypotyreóza u dětí

Hypotyreóza u dětí

Hypotyreóza u dětí je onemocnění, při kterém štítná žláza dítěte produkuje nedostatečné množství hormonu, potřebný pro růst a metabolismus. Projevuje se nechutí k jídlu, opožděným růstem a opožděným vývojem motorických schopností. Hypotyreóza u dětí se léčí nahrazováním chybějících hormonů léky, které se denně užívají po celý život.

Hypoglykémie u dětí

Hypoglykémie u dětí

Hypoglykémie u dětí je stav, při kterém je v krvi abnormálně nízká hladina cukru. U kojenců se může projevit bledou pokožkou, zrychleným dechem, pláčem nebo zvracením. U straších dětí se hypoglykémie projevuje rozmrzelostí, apatií a častými bolestmi hlavy. Obvykle se přidá třes, slabost, ospalost a někdy i problémy s řečí. V léčbě hypoglykémie se uplatňuje ústy nebo nitrožilně podávaná glukóza či injekce hormonu glukagonu, který zvýší hladinu krevního cukru.

Hypertyreóza u dětí

Hypertyreóza u dětí

Hypertyreóza u dětí je onemocnění štítné žlázy, při kterém štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonu tyroxinu. Nejčastější příčinou hypertyreózy je Gravesova nemoc, autoimunitní porucha podporující růst štítné žlázy a nadprodukci hormonu. U dětí s lehkou hypertyreózou se neprojeví žádné příznaky. U těžších případů se mohou objevit neklid, třes rukou, změny v chování, zvětšení štítné žlázy viditelné na krku, silné pocení či časté nucení na stolici. Hypertyreóza u dětí se léčí pomocí léků, které snižují nadprodukci tyroxinu na normální hladinu a je nutné je užívat 3 až 5 let.

Hydrocefalus

Hydrocefalus

Hydrocefalus vzniká nahromaděním mozkomíšního moku uvnitř mozku, který nemůže být vstřebáván. Hydrocefalus může být vrozený nebo vzniká následkem poranění hlavy, krvácení do mozku, infekce nebo mozkového nádoru. Dítě s vrozeným hydrocefalem se obvykle narodí s hlavou normální velikosti, která se však hromaděním mozkomíšního moku rychle zvětšuje. Neléčený hydrocefalus může být příčinou poškození mozku, křečí nebo opožděného vývoje a může mít i smrtelné následky.

Horečka Skalistých hor

Horečka Skalistých hor

Horečka Skalistých hor je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie rickettsie přežívající právě v klíšťatech. Příznaky horečky Skalistých hor zahrnují horečku, která může být až 42°C, bolest svalů a krutou bolest hlavy. Objevuje se také vyrážka na rukou a nohou, která se šíří po celém těle, kromě obličeje. Horečka Skalistých hor se diagnostikuje na základě krevních testů a lumbální punkce. Léčba tohoto onemocnění pak spočívá v podávání antibiotik.