Addisonova nemoc

Addisonova nemoc

Addisonova nemoc je endokrinologické onemocnění vznikající v důsledku poruchy funkce kůry nadledvin. Příčinou Addisonovy nemoci je tvorba protilátek proti buňkám kůry nadledvin a proto mluvíme o autoimunitním onemocnění. Projevuje se únavou, poklesem krevního tlaku, žízní, bolestmi břicha, nebo i průjmy. Addisonovu nemoc je zapotřebí léčit, jelikož může vést k poruchám srdečního rytmu.

Zvracení u dětí

Zvracení u dětí

Zvracení u dětí vzniká z různých příčin. Mezi ty nejzávažnější patří zánět slepého střeva, či zánět mozkových blan. Zvracení u dětí se také objevuje při infekčních onemocnění trávicího ústrojí. Je nutné zajistit přísun tekutin po malých dávkách, abychom zabránili dehydrataci organismu.

Kousnutí nebo bodnutí hmyzem

Kousnutí nebo bodnutí hmyzem

Kousnutí, nebo bodnutí hmyzem u dětí je specifické tím, že se s tím setkávají poprvé a tak to může být doprovázeno pouze nepříjemnými pocity. Některé děti však mohou být na jed hmyzu natolik citlivé, že dojde k vyvolání alergické reakce a mohou být ohroženy i na životě. Proto je vhodné dítě po kousnutí, nebo bodnutí hmyzem pečlivě sledovat a při sebemenší změně zdravotního stavu neprodleně transportovat do nemocnice.

Popáleniny u dětí

Popáleniny u dětí

Popáleniny u dětí vznikají nejčastěji působením tepla. K tomu dochází nejčastěji opařením horkou vodou, čajem, či při hře se zápalkami. Děti představují až 40% všech popálených ročně. Vzhledem k tomu, že děti mají menší tělesný povrch, považujeme již popálení 5% tělesného povrchu za závažný stav. Popálené plochy je vhodné chladit a sterilně krýt pro riziko zanesení infekce.

Průjem u dětí

Průjem u dětí

Průjem u dětí představuje zvýšenou frekvenci i změnu konzistence stolice a je virového, či bakteriálního původu. Průjem může u dětí vést velice rychle k dehydrataci organismu a proto je základním principem zvládání tohoto stavu opětovná rehydratace. Doporučuje se podávání čaje, u kojeného dítěte mrkvový , či rýžový odvar.

Zánět horních cest dýchacích u dětí

Zánět horních cest dýchacích u dětí

Zánět horních cest dýchacích je u dětí častou záležitostí, jelikož se ve většině případů pohybují ve větších kolektivech, kde se toto onemocnění velice snadno přenáší. Zánět horních cest dýchacích bývá virového původu, avšak není výjimkou ani tzv. bakteriální superinfekce, tedy nasednutí bakterií na virem oslabený terén. Zánět horních cest dýchacích se u dětí projevuje kašlem, rýmou, bolestmi v krku, či uchu. Pokud se stav dítěte nezlepší do 10 dnů, je vhodné navštívit dětského lékaře.

Horečka u dětí

Horečka u dětí

Horečka u dětí není sama o sobě onemocněním, ale příznakem, který vypovídá o obraně organismu proti cizorodým organismům. O horečce mluvíme v případě, že tělesná teplota vystoupá na 38°C. U malých dětí se teplota měří v konečníku, či v podpaží. Zejména děti jsou při horečce ohroženi dehydratací.

Zdravotní prohlídky v dospívání

Zdravotní prohlídky v dospívání

Zdravotní prohlídky v dospívání jsou specifické tím, že se lékař zaměřuje jak na fyzický, tak psychický stav pacienta. Dospívání je pro každého jedince citlivé období, kdy se adolescenti snaží zbavit závislosti na rodičích. Zdravotní prohlídky v dospívání jsou vedeny rozhovorem zaměřujícím se jak na zdravotní stav, tak na případné problémy ve škole, či doma. Rovněž je třeba optat se na sexuální aktivitu, či požívání drog.