Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Sportovní prohlídka slouží k posouzení zdravotní způsobilosti jedince ke sportu a napomáhá odhalení skrytých onemocnění, které by mohly vést k poškození zdraví vlivem sportovní aktivity. sportovní prohlídky se využívají také k optimalizaci tréningu, či ke zjištění sportovní zdatnosti jedince.
Předškolní prohlídka posuzuje přípravenost dítěte na školní docházku a dítě ji podstupuje ve věku 4. až 5. let. Lékař se při předškolní prohlídce zaměřuje na vyšetření zraku, sluchu, na citový vývoj dítěte, jeho chování a zkontrolují se i prodělaná očkování.
Základem správné péče o zdraví nejen dětí jsou pravidelné kontroly u dětského lékaře. Takto lze zajistit správný vývoj i předcházení rozvoji některých dětských onemocnění. dětský lékař rovněž sleduje očkovací kalendář a může doporučit řadu nepovinných očkování. Pravidelných kontrol u dětského lékaře by se měl účastnit alespoň jeden z rodičů.
Ke sledování zdravotního stavu dětí se užívá řady testů, kterým lze odhalit řadu odchylek. Mezi nejčastější patří měření krevního tlaku, tuberkulinová zkouška k vyloučení tuberkulózy, či vyšetření na skoliózu. K rutinním vyšetřením dítěte patří i rozbor krve a moči.
Očkování neboli imunizace je proces vpravování látky do organismu s cílem navodit obranyschopnost proti danému onemocnění. Povinně se v České republice děti očkují například proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Většina očkování probíhá formou injekce, obvykle do vnější horní části stehna nebo paže. Jedinou výjimkou je očkování proti obrně, při kterém se vakcína v tekuté formě podává kapátkem do úst. Jaké jsou druhy očkování a proč je výhodný očkovací kalendář najdete zde.
Screeningové testy novorozenců představuje celostátní vyhledávání onemocnění v jejich časném stádiu, před rozvojem jejich projevů. Screeningové testy novorozenců se provádějí z kapky krve dítěte a jsou zaměřeny na vrozená a dědičná onemocnění, která vedou k nenávratnému poškození zdraví novorozence.
Výběr dětského lékaře by měl začít několik měsíců před narozením dítěte. Doporučuje se sjednat si schůzku s několika z dětských lékařů a poté porovnat jejich přístup, vstřícnost, vzhled a atmosféru ordinace i čekárny. Vhodné je také doporučení od známých či přátel. Při volbě dětského lékaře je žádoucí sdělit lékaři Vaše očekávání a posoudit, zda je daný lékař může splnit.
Dříve, či později se každý z rodičů setká s nepříjemnými záchvaty vzteku u svých dětí. Obvykle k tomu dochází v rozmezí 1. a 2. roku života, kdy batolata začínají vzdorovat. Záchvaty vzteku u dětí jsou zcela normální součástí jejich vývoje a jsou obrazem rozvoje jejich osobnosti.