Spánek u batole

Spánek u batole

Spánek je důležitou součástí života dětí každého věku. S vzrůstajícím věkem se potřeba spánku snižuje a tak batolata spí přibližně 10 až 13 hodin denně. U batolat dochází rozdělení doby spánku na noční spánek a spánek odpolední. Pro pravidelný spánek u batolat je nutné dodržovat veškeré rituály, na které je batole zvyklé.

Nácvik chození na nočník a na toaletu

Nácvik chození na nočník a na toaletu

Nácvik chození na nočník, či toaletu je velikou změnou pro dítě a proto by nemělo být do tohoto procesu příliš nuceno. Dle fyziologického hlediska je dítě na nácvik chození na nočník připraveno přibližně ve věku 18.měsíců. Jedná se o činnost, pro kterou by si rodiče měli vyhradit čas a měli by být trpěliví. Nejvhodnější je zvolit nácvik chození na nočník, či toaletu formou zábavy.

Vývoj řeci u batole

Vývoj řeci u batole

Vývoj řeči u batolete začíná již od 12.měsíce kdy dítě ovládá několik slov. K zásadní změně dochází okolo 18. měsíce života, kdy si batolata osvojují nová slova rychleji a jsou schopna je kombinovat do vět.

Batole

Batole

Batole je dítě od 1 do 3 let a v tomto období dochází k rozvoji celé řady dovedností, jako je chození, mluvení, či rozeznávání blízkých osob. Zároveň je však v tomto období dítě již schopno vzdorovat. V batolecím období dochází k výraznému rozvoji osobnosti.

Odstavování kojence

Odstavování kojence

Odstavování kojence, tedy přechod od kojení k podávání pevné stravy, je přirozený děj ve vývoji každého dítěte. Nelze určit s přesností v jakém věkovém období k odstavování kojence přikročit, avšak je třeba sledovat známky klesajícího zájmu o prs matky. Odstavování kojence spočívá v postupném vynechávání kojení a jeho náhradě, například umělým mlékem z lahve.

Jak připravovat jídlo pro kojence

Jak připravovat jídlo pro kojence

Existuje celá řada rad jak připravovat jídlo pro kojence. Zásadní je čerstvost surovin, abychom předešli případnému onemocnění. Je nezbytné také kontrolovat teplotu pokrmů, aby nedošlo k opaření, či popálení dítěte. Některé potraviny nejsou pro kojence vhodné a proto bychom se měli vyvarovat jejich podávání. Takovou surovinou je například med. Obzvláště důležité je i uchovávání potravin na čistém a suchém místě.

Krmení kojence

Krmení kojence

Krmení kojence je každodenní součástí života jak dítěte, tak rodičů. V prvních 12 měsících života je hlavním zdrojem potravy mateřské, či umělé mléko. Poté přecházíme na kašovitou a pevnou stravu. Základním předpokladem pro krmení kojence je jeho schopnost sedu a udržení hlavičky ve vzpřímené poloze.

Jak učit kojence řeč?

Jak učit kojence řeč?

Aby bylo možné naučit děti mluvit, musí umět odlišit zvuky od mluvené řeči. To však kojenci zvládají, aniž by se museli snažit. Nejlepší způsob jak naučit kojence řeči je komunikace. Je nutné s kojencem mluvit, vnímat jeho neverbální projevy a snažit se je poté co nejpřesněji pojmenovat a stále mu tato slova opakovat.