Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Jizvy a strie
Trápí vás potíže s jizvami a striemi? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží jizev a strií. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou pooperační jizvy či keloidní jizvy a jizvy po popáleninách nebo strie v těhotenství. Často vyhledávaným tématem je prevence strií a léčba strií.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Keloidní jizvy
Keloidní jizva neboli keloid, je atypický druh jizvy lišící se svým vzhledem i strukturou. Keloidní jizvy jsou tvořeny nadměrným množstvím kolagenních vláken, která vytvářejí hrbolovitou a nevzhlednou jizvu. Keloidní jizvy málokdy způsobují zdravotní komplikace, jsou tedy především estetickým problémem. Jako léčebné řešení keloidních jizev se používají kortikosteroidy nebo méně častá kryoterapie.
Pooperační jizvy
Pooperační jizvy vznikají téměř po každém chirurgickém zákroku a je třeba dbát na jejich správné zacelení. Správnému vyhojení rány a zacelení pooperační jizvy může bránit vznik infekce vlivem užití nesterilních nástrojů, popřípadě nesterilního krytí rány. Zanesení infekce poté vyžaduje znovuotevření rány a její vyčištění, a ruší tím proces správného zacelení pooperační jizvy.
Jízvy po popáleninách
Jizvy po popáleninách bývají většinou dosti nevzhledné a mohou zasahovat až rozlehlé části tělesného povrchu. Můžeme je rozčlenit do několika typů. Důležité je prvotní ošetření popálenin, ale nesmíme opomíjet i následnou péči a též péči o jizvy po popáleninách. Pomocí různých metod můžeme ovlivnit jak vývoj jizvy, tak až její odstranění. To však dosti záleží na typu jizvy po popáleninách a mnoha dalších faktorech.
Strie a těhotenství
Strie vznikají u žen v období těhotenství jednak růstem plodu a nabírám tuku, dále také výraznou hormonální nerovnováhou. Oba tyto faktory způsobují vznik strií, především v oblasti břicha boků a prsů. Těmto rizikovým partiím je proto potřeba věnovat speciální preventivní opatření, a to hlavně v podobě promazávání, jelikož samotná léčba strií je o mnoho komplikovanější.
Prevence strií
Prevence strií je narozdíl od jejich léčby poměrně snadno zvladatelná. V prevenci strií je nejdůležitější promazávání problémových partií, a tím zajištění prokrvení kůže, dále pak dostatečný příjem tekutin zajišťující její elasticitu. Velkou roli má u žen také hlídání váhy a snaha o zdravý a životní styl. U mužů se nevyplácí uměle stimulovat příbytek svalové hmoty, na který není kůže připravena.
Strie
Strie jsou jedním z nejčastějších kosmetických defektů vyskytujících se převážně u žen. Jedná se o drobné jizvy, které se objevují v problémových partiích našeho těla, mezi které patří např. stehna, břicho nebo hýždě. Významnou příčinou vzniku strií je například obezita, či těhotenství. Strie nemají ve většině případů žádný zdravotní vliv, přesto jsou však kosmetickou nepříjemností, kterou se snaží většina žen odstranit.
Jizvy
Jizvy vznikají po poranění kůže. V případě, že jsou poraněny hlubší vrstvy kůže, se v ráně nejdříve objeví strup, který po čase zmizí a na jeho místě zůstane jizva. Podle vzhledu jizev je můžeme rozdělit do tří skupin. Jizvy hypertrofické, atrofické a keloidní. Dnes již v medicíně existují postupy, jak zmírnit projevy jizev, v lepším případě se jich úplně zbavit.
Nemoci kůže
Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.
Lidská kůže
Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.
Léčba
Strie - léčba
Léčba strií není jednoduchá a zahrnuje řadu léčebných postupů. Mezi nejznámější a též i nejjednodušší patří promazávání problémových partií pomocí speciálních krémů, které zvyšují pružnost kůže. Neustále se používají nové metody jako je laser, biolampa, mikrodermabraze a řada dalších. Jejich působení je však do značné míry individuální, proto bychom neměli věšet hlavu po prvním neúspěchu.
Hojení jizev
Hojení jizev je proces, který lze rozfázovat do několika stupňů. Prvním stupněm hojení jizev je zánětlivá reakce. Následuje granulační fáze, kdy se tvoří nová tkáň a posledním stupněm u hojení jizev je remodelační fáze. Po úspěšném hojení jizev nemusí být pacient spokojen se vzhledem jizvy, naštěstí jsou metody, které zmírňují rozsah a vzhled zjizvené kůže.