Mozek

Nemoci

Poranění hlavy

Poranění hlavy

Mezi poranění hlavy patří zlomeniny lebečních kostí a poškození mozkové tkáně silným nárazem do hlavy. Vždy má zásadní význam skutečnost, zda při úrazu došlo k poranění krevních cév či nikoliv. Nastane-li totiž krvácení, obklopí vylitá krev mozkovou tkáň a zabere značný prostor. Protože je mozek uzavřen v kostěném obalu, může jej tlak vyvolaný vylitou krví poškodit.

Fobie

Fobie

Fobie je velmi intenzivní a neopodstatněný strach z předmětu či situace, jako např. otevřená prostranství, zvířata, temnota nebo setkání s jinými lidmi. Na rozdíl od jiných psychických poruch jsou fobie mezi lidmi překvapivě rozšířené. Odhaduje se, že nějakým druhem fobie trpí asi 8 % všech dospělých. Jaké jsou příznaky fobií a jak se léčí najdete v tomto článku.

Dyslexie

Dyslexie

Dyslexie je vada, při které je narušeno vnímání slov a písmen. Zrak a sluch však u dyslektiků nijak poškozené nejsou. Dyslexie zahrnuje potíže při čtení, poruchu schopnosti porozumět dlouhým slovům, potíže při psaní či potíže při počítání. Jakmile se dyslexie rozpozná, je třeba začít u dětí i dospělých s nápravnými programy, z nichž některé lze individuálně přizpůsobit.

Duševní nemoci

Duševní nemoci

Duševní nemoci jsou poruchy myšlení, cítění nebo chování. Mezi známé duševní nemoci patří fobie, úzkost, hysterie, hypochondrie, poruchy příjmu potravy, deprese, mánie, schizofrenie či demence. Přes intenzivní výzkum se nepodařilo odhalit nějakou univerzální příčinu kterékoliv z těchto duševních chorob.

Downův syndrom

Downův syndrom

Downův syndrom je soubor abnormalit, které postihují plod během nitroděložního života a které jsou důsledkem vrozené chromozómové vady. Již v prvních dnech života se Downův syndrom projevuje nápadnými rysy obličeje. Oči mají mandlový tvar, jsou poněkud menší a šikmé. Kořen nosu je také malý a propůjčuje nosu zakřivený tvar. Nejzřetelnějším rysem této poruchy je také mentální retardace.

Amnézie

Amnézie

Amnézie je porucha nebo ztráta paměti, která může být výsledkem závažného onemocnění jako například Alzheimerova choroba, dále silným úderem do hlavy způsobující otřes mozku, vysokých horeček či alkoholismu. Při amnézii jsou doporučovány rehabilitace ve formě testů a učení strategie za pomoci ergoterapeuta a psychologa.

Příznaky

Poruchy učení

Poruchy učení

Poruchy učení jsou široká skupina diagnóz, jejichž společným jmenovatelem je stigmatizace dětí, které těmito poruchami trpí, a jejich problematickým začleňováním do kolektivu. Mezi nejčastější poruchy učení patří dyslexie, dysgrafie a dyskalkulie, často jsou tyto poruchy spojené i hyperaktivitou...

Závratě

Závratě

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...

Nespavost

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je nemoc, která patří do skupiny poruch spánku. Nespavost je velice vyčerpávající onemocnění, které může být zapříčiněno nejrůznějšími vnějšími, ale i vnitřními vlivy. Za nespavost často může stres, psychické a emoční vypětí nebo bolestivé onemocnění. Nespavost může mít špatný dopad na práci, školu nebo vztahy, a proto je vhodné navštívit lékaře.

Agresivita

Agresivita

Agresivita je psychiatrické onemocnění, pro které je charakteristické nutkání pro násilné nebo nepřátelské chování. Agresivitu si může pacient vybíjet na sobě, na lidech okolo sebe, zvířatech nebo majetku. Agresivita se často objevuje u alkoholově a drogově závislých. Protože je agresivita nemoc, která může působit problémy ve společnosti, je třeba jí včas diagnostikovat a léčit.

Poruchy řeči

Poruchy řeči

Poruchy řeči jsou závažná onemocnění, která postihují hlavní komunikační mechanismus člověka. Mezi základní poruchy řeči patří afázie, dysartrie, brebtavost a huhňavost. Všechny tyto poruchy do značné míry stigmatizují jejich nositele a měly by být léčeny...

Demence

Demence

Demence je degenerativní onemocnění mozku, které se projevuje postupným snižováním intelektu a rozpadem všech stránek osobnosti. Demence se v současnosti objevuje v populaci stále častěji zejména v rámci Alzheimerovy, Parkinsonovy či Huntigtonovy choroby. Je důležité si uvědomit, že demence není automatickou součástí stáří a že všichni lidé s demencí by měli být řádně léčeni.

Léčba

Elektroencefalogram

Elektroencefalogram

Elektroencefalogram, známý zkratkou EEG, je speciální přístroj, jehož pomocí se měří elektrická aktivita mozku. Vyšetření je zcela neškodné a nebolestivé, trvá tři čtvrtě hodiny až hodinu. Nejčastěji vede lékaře k požadavku na EEG vyšetření podezření na epilepsii. EEG může také přinést užitek při určování závažnosti poranění hlavy a pomáhá zjistit místa poškozená po mozkové mrtvici nebo abscesu mozku.