Rakovina u dětí

Rakovina u dětí

Rakovina u dětí je naštěstí vzácné onemocnění, které může postihnout krev a lymfatický systém dítěte jako leukémie nebo lymfom, ledviny jako Wilmsův tumor či například mozek jako neuroblastoma. Zhoubné rakovinné buňky napadají a ničí okolní tkáň a orgány a mohou se rozšířit do dalších částí těla krevním oběhem nebo lymfatickým systémem. Většinou je možné najít na horní nebo dolní končetině, na lymfatické žláze nebo v břiše, hmatatelnou a někdy i bolestivou bulku, dítě hubne, mívá teplotu a je celkově unavené. Některé druhy rakoviny se však až do pokročilého stadia vývoje neprojevují žádnými příznaky. Jak se rakovina u dětí diagnostikuje a léčí?

Rabdomyosarkom u dětí

Rabdomyosarkom u dětí

Rabdomyosarkom u dětí je nádorové onemocnění měkkých tkání, postihující především svaly, šlachy, nervy a tuk. Známky rabdomyosarkomu jsou různé podle toho, kde se nemoc objeví. Pokud se objeví v nose či krku, dítě krvácí z nosu, změní se mu hlas a má problémy s polykáním. Pokud se nádor objeví v okolí očí, způsobí vyboulení očí a problémy s jejich pohybem. Rabdomyosarkom se může objevit také jako otok nebo bulka na svalu. Léčba tohoto onemocnění většinou spočívá v chirurgickém odstranění nádoru, chemoterapii a ozařování.

Růžová pityriáza

Růžová pityriáza

Růžová pityriáza je běžně se vyskytující kožní vyrážka neznámé příčiny, postihující děti starší 10 let. Zpočátku se projevuje jako jedna velká, plochá, světle růžová skvrna a během jednoho týdne se stejné skvrny menších rozměrů objeví na více místech těla, nejčastěji na prsou, břiše, pažích či obličeji. Růžová pityriáza obvykle po 6 týdnech sama odezní, tudíž není nutná žádná léčba.

Pylorostenóza

Pylorostenóza

Pylorostenóza je onemocnění, při kterém zúžený svalový prstenec obklopující výstup ze žaludku blokuje průchod potravy do tenkého střeva. To pak má za následek prudké zvracení nakrmeného kojence do vzdálenosti desítek centimetrů. Pokud se nepodaří pylorostenózu rychle diagnostikovat a léčit, může dítěti způsobit vážnou dehydrataci a šok. Pylorostenózu je nutné řešit operací, při které se zúžení výstupu ze žaludku do tenkého střeva chirurgicky odstraní.

Psychóza u dětí

Psychóza u dětí

Psychóza u dětí je psychická porucha, která se vyznačuje halucinacemi, falešnými představami a nelogickým myšlením. Psychóza může vzniknout například následkem vysoké horečky, encefalitidy, užíváním nebo zneužíváním předepsaných léků nebo drog a alkoholu, vlivem zranění nebo mentální poruchy. Léčba psychózy spočívá v psychoterapii, podávání léků a v některých případech je nutné dítě hospitalizovat.

Psoriáza u dětí

Psoriáza u dětí

Psoriáza neboli lupénka je porucha kůže vyznačující se suchou šupinatou pokožkou. Obvykle začíná malými červenými pupínky na loktech, kolenou, bedrech nebo kštici. Poté se na povrchu začnou tvořit šupiny, jejichž vrchní vrstva se snadno loupe. Kůže praská, je bolestivá a někdy svědí. Psoriáza u dětí se diagnostikuje na základě mikroskopického vyšetření vzorku kůže. Léčba pak závisí na lokalizaci a stupni nemoci, avšak většinou se užívají kortikosteroidy, masti a koupele či ultrafialové záření.

Příušnice u dětí

Příušnice u dětí

Příušnice u dětí je nakažlivé virové onemocnění postihující slinné žlázy umístěné podél čelistí, avšak postiženy mohou být i orgány jako například mozek, varlata nebo slinivka. Virus příušnic se šíří přímým kontaktem slinami, kapénkovou nákazou nebo močí. Většina dětí bývá proti příušnicím spolu se zarděnkami a spalničkami očkována ve věku 15 až 21 měsíců. Jaké mají příušnice příznaky a jak se léčí najdete v tomto článku.

Prolaps mitrální chlopně

Prolaps mitrální chlopně

Prolaps mitrální chlopně je vada srdeční chlopně, díky které malé množství krve prosakuje zpět z levé komory do levé síně, což se projevuje srdečním šelestem. Prolaps mitrální chlopně je obvykle pouze lehká porucha, která nepůsobí žádné zdravotní problémy a je bez příznaků. Pokud se však nějaké příznaky objeví, mohou to být únava, bolesti v hrudníku či náhlé a krátké zrychlení srdečního rytmu. Prolaps mitrální chlopně obvykle nevyžaduje žádnou léčbu, ale je nutné, aby každé dva roky dítě absolvovalo kardiologické vyšetření.