Poruchy menstruace v dospívání

Poruchy menstruace v dospívání

Poruchy menstruace v dospívání mohou potkat každou dívku. K nejčastějším problémům patří křeče, bolestivá menstruace nebo chybějící či nepravidelná menstruace. Poruchy menstruace se mohou projevovat tupou, křečovitou bolestí v podbřišku, chyběním menstruace déle než 6 měsíců, či odchylkami v době mezi menstruacemi, v délce menstruace nebo v množství odcházející krve. Léčba poruch menstruace závisí na příčině, při křečích se užívají léky proti bolesti, při nepravidelnosti menstruace zase mohou pomoci antikoncepční pilulky, které zmírní krvácení nebo odstraní její nepravidelnost.

Poruchy krvácivosti u dětí

Poruchy krvácivosti u dětí

Poruchy krvácivosti u dětí jsou způsobeny nedostatkem či anomáliemi krevních destiček a faktorů srážlivosti, které jsou nutné pro srážlivost krve. Mezi poruchy krvácivosti patří hemofilie, von Willebrandova nemoc a trombocytopenie. Projevují se prodlouženým nebo nadměrným krvácením nebo krvácením z neobvyklých míst. Léčba poruch krvácivosti závisí na příčině a vyhýbání se lékům, které by stav mohly negativně ovlivnit. Někdy se podávají kortikosteroidy, imunoglobuliny, transfuze krevních destiček či dítě dostává faktory srážlivosti injekčně.

Poruchy imunity u dětí

Poruchy imunity u dětí

Poruchy imunity u dětí jsou buď získané nemoci nebo vrozené vady narušující imunitní systém. Poruchy imunity způsobí, že se dětská obranyschopnost nedokáže vypořádat s infekcemi, které mnohdy ohrožují život dítěte. Většina poruch imunity je vrozená a příznaky se projeví ihned po narození. S touto nemocí je dítě více náchylné k nejrůznějším infekcím, jako například zánět horních cest dýchacích, plané neštovice, mononukleóza či zápal plic. Všechny nemoci u takto postižených dětí musí být léčeny agresivně.

Poruchy hypofýzy u dětí

Poruchy hypofýzy u dětí

Poruchy hypofýzy u dětí postihují žlázu, která se nachází v bázi mozku a mají dva hlavní zástupce, hypopituarismus a hyperpituarismus. Hypopituarismus způsobuje opožděný růst, malý vzrůst, úbytek nebo přírůstek na váze či opožděný sexuální vývoj. Hyperpituarismus naopak způsobuje zrychlený růst, vysoký vzrůst a nadměrný přírůstek nebo úbytek na váze. Léčba poruch hypofýzy záleží na příčině jejich vzniku, například pokud je příčinou nádor na hypofýze, je nutná operace a ozařování.

Porucha hybnosti u dětí

Porucha hybnosti u dětí

Jako porucha hybnosti u dětí se označuje opakování bezděčného, neúčelného pohybu. Řadí se sem tiky, stereotypní pohyby nebo spazmy, čili náhlé, nedobrovolné svalové záškuby nebo stahy. Příčinou poruchy hybnosti může být stres, nedostatek stimulace, mentální retardace, autismus nebo jiné onemocnění. Léčba poruch hybnosti závisí na příčině, například pokud je vyvolávajícím faktorem stres, lékař doporučí dítě stresu zbavit, zvýšit stimulaci v prostředí, ve kterém žije či návštěvu psychologa, který dítě naučí zvládat stresové situace.

Střevní polypy u dětí

Střevní polypy u dětí

Střevní polypy jsou malé výrůstky tkáně na střevní sliznici, nejčastěji v tlustém střevě. Střevní polypy jsou většinou neškodné a časem se ztrácí, avšak mohou být i zhoubnými. Polypy mají několik druhů a nejčastějším jsou střevní polypy vyvolané Peutzovým-Jeghersovým syndromem. Ty postihují hlavně tenké střevo kojenců a malých dětí, u kterých se zároveň tvoří hnědé skvrny na rtech a v ústech. Nejčastější známkou střevních polypů je jasně červená krev ve stolici. To je také obvykle důvodem návštěvy lékaře, který dítě pečlivě prohlédne a pravděpodobně provede vyšetření tlustého střeva a konečníku endoskopem.

Polymyozitida u dětí

Polymyozitida u dětí

Polymyozitida u dětí je zánětlivé onemocnění svalů postihující děti v období dospívání. Polymyozitida způsobuje ochabnutí svalstva trupu, svaly jsou bolestivé a citlivé. Děti s potížemi chodí do chodů nebo zvedají ruce, nemají chuť k jídlu a mohou mít zvýšenou teplotu. Polymyozitida u dětí se léčí především kortikosteroidy, které se musí užívat celá léta či léky potlačující činnost imunitního systému ke zmírnění zánětu.

Podvýživa u dětí

Podvýživa u dětí

Podvýživa u dětí znamená nedostatečný přísun živin potřebných pro normální růst a vývoj. Dětská strava nemusí obsahovat dostatečné množství nezbytných živin nebo dítě může trpět nějakou poruchou trávení a vstřebávání živin, jako například malabsorpce, crohnova nemoc či nádor. Děti s podvýživou pomalu rostou a výrazně ubývají na váze, mají známky opožděného vývoje v rozumových, motorických, jazykových a společenských schopnostech a mívají nafouklé bříško. Pokud má dítě příznaky podvýživy, může být vyléčeno zdravou stravou sestavenou dietní sestrou. Někdy je také potřeba dítě hospitalizovat a doplnit mu potřebné živiny a tekutiny nitrožilně.