Podlitiny u dětí

Podlitiny u dětí

Podlitiny u dětí, známé také jako modřiny, jsou zbarvené skvrny pod kůží způsobené zraněním krevních cév. Podlitiny jsou u dětí běžné, často totiž při hře nebo sportu do něčeho narazí. Pokud se však podlitiny u dítěte objeví spontánně a bez zjevného důvodu nebo když se po drobném zranění zvětšují, může to ukazovat na infekci nebo skrytou nemoc, např. poruchy krvácivosti. Podlitiny během hojení mění barvu, začnou se ztrácet asi po 7 dnech a mohou být citlivé až bolestivé na dotyk. Pokud se dítěti vytvoří podlitina, doporučuje se na ni přikládat každých 30 minut sáček s ledem. Zmírní to bolest a zabrání vytvoření velké modřiny.

Pneumotorax u dětí

Pneumotorax u dětí

Jako pneumotorax u dětí se označuje přítomnost abnormálního množství vzduchu v hrudní dutině způsobená protržením plíce nebo poraněním stěny hrudníku. Vzduch tlačí na plíce a vyvolá jejich částečný nebo úplný kolaps. Pneumotorax se projevuje ostrou bolestí v hrudi, která se šíří do ramen a břicha, dítě je dušné a má štěkavý kašel. Je-li pneumotorax malý a dítě je jinak zdravé, není obvykle nutná žádná léčba, stav se totiž upraví sám během několika dnů. Pokud je však pneumotorax velký a dítě trpí plicní nemocí, je nutná hospitalizace a odsátí vzduchu.

Plané neštovice

Plané neštovice

Plané neštovice jsou běžně se vyskytující nakažlivá dětská nemoc způsobená virem, proti které se od roku 1995 očkuje. Plané neštovice se šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou, snadno ve školách a mateřských školkách, nebo vyvolávající virus dítě vdechne. Nemoc začíná zvýšenou teplotou a kožní vyrážkou v podobě malých červených skvrn, které se během několika hodin mění v puchýřky. Léčba planých neštovic spočívá v lázni z ovesných vloček či tekutém pudru, který uleví od svědění. Důležité je také omývání vlažnou vodou, aby se do puchýřků nedostala infekce. V těžších případech planých neštovic lékař předepisuje antivirotikum.

Pika

Pika

Pika je porucha přijímání potravy, při které dítě pojídá látky a věci, které pro lidské tělo není stravitelné, jako například hlínu, dřevo, plasty, zvířecí výkaly nebo vlasy. Pika se vyskytuje hlavně u dětí žijících v chudobě, u dětí bez citové podpory od rodiny či dětí s poruchami pozornosti nebo vnímání. Pika může být pro dítě životu nebezpečná, jelikož nestravitelné látky mohou obsahovat například olovo. To může vyvolat otravu olovem projevující se silnou bolestí žaludku, zvracením, průjmem nebo ochrnutím končetin. Jak se pika léčí a mnohem více najdete zde.

Periventrikulární leukomalacie

Periventrikulární leukomalacie

Periventrikulární leukomalacie je mozkové onemocnění, které postihuje hlavně nedonošené děti. Obvykle nemá žádné příznaky, postižené děti jsou však náchylné k epileptickým záchvatům a často trpí poruchami zraku, učení a pozornosti. Periventrikulární leukomalacii nelze léčit, léčí se pouze příznaky. Postižené děti musí být pod trvalou lékařskou kontrolou.

Pátá nemoc

Pátá nemoc

Pátá nemoc je běžně se vyskytující infekční onemocnění způsobené virem. Vyznačuje se jasně červenou vyrážkou na obou tvářích, která se rozšíří během několika dnů na paže a dolní končetiny, trup a hýždě. Pátá nemoc je lehké a neškodné onemocnění, které většina dětí překoná bez léčení. Případné svědění se zmírní koupelemi s výtažky z ovesných vloček.

Ovariální nádory a cysty

Ovariální nádory a cysty

Ovariální nádory vznikají abnormálním růstem nové tkáně ve vaječníku. Mohou být benigní, nešíří se do okolí, nebo maligní, rychle rostoucí a napadající okolní tkáně. Ovariální cysty jsou atypické výrůstky ve vaječnících vyplněné tekutinou, které obvykle mizí samy od sebe během měsíce. Ovariální nádory a cysty často nemají žádné příznaky a jejich výskyt lékař zjistí na preventivní gynekologické prohlídce.

Otrava olovem

Otrava olovem

Otrava olovem vzniká v případě, že bylo dítě vystaveno nadměrnému působení olova. Olovo se dostává do těla ústy nebo plícemi. Lidské tělo nedokáže rozlišit olovo od ostatních minerálů a proto se snadno vstřebává do krve. Při lehké otravě olovem nebývají žádné příznaky. Pokud se objeví, bývají to bolesti svalů, podrážděnost, ospalost, břišní potíže, bolesti hlavy či úbytek na váze. Otrava olovem se léčí pomocí chelátů, což jsou látky, které se vážou na olovo a odvádějí ho močí z těla.