Proktitida u dětí

Proktitida u dětí

Proktitida u dětí je zánětlivé onemocnění konečníku a řitní krajiny. Příčinou proktitidy mohou být některé nemoci, ale také ozařování, potravinová alergie, léky nebo chronická zácpa. U proktitidy se může vyskytnout krvácení nebo hnisavý výtok z konečníku, bolest v konečníku a okolí či trvalé nucení na stolici. Na příčině proktitidy pak závisí léčba. Ta může zahrnovat čípky nebo klystýr s kortikosteroidy, antibiotika nebo koupele v horké vodě.

Poruchy zraku u dětí

Poruchy zraku u dětí

Poruchy zraku u dětí mohou být různé, jako například šilhání, krátkozrakost, zelený zákal nebo šedý zákal. Nejčastějšími poruchami zraku u dětí jsou strabismus, tedy šilhání, a amblyopie, neboli tupozrakost. Jestliže se amblyopie do 7 let věku nevyléčí, hrozí dítěti trvalá ztráta zraku. Při každé pravidelné dětské lékařské prohlídce by se měl dítěti vyšetřit také zrak a případně odeslat na vyšetření k oftalmologovi. Jaké jsou poruchy zraku u dětí a jak se léčí najdete zde.

Poruchy vývoje chrupu

Poruchy vývoje chrupu

Poruchy vývoje chrupu zahrnují špatný skus, stěsnání zubů, defekty zubních tkání a předčasný nebo naopak opožděný vývoj zubů. Nejčastějším projevem špatného skusu je předkus, který může být také způsoben cucáním palce. Špatný skus, stejně jako zlozvyk, se odstraňuje pomocí speciálních rovnátek. Poruchy zubních tkání mohou být způsobeny zraněním nebo vážnou nemocí před narozením nebo po narození. O dalších poruchách vývoje chrupu se dočtete v tomto článku.

Poruchy učení

Poruchy učení

Poruchy učení zahrnují poruchy postihující schopnost dítěte číst, psát, mluvit, poslouchat, rozumět nebo počítat. Schopnost učení se u různých dětí vyvíjí různě, avšak pokud se u dítěte objeví některý z varovných příznaků, jako že pětileté dítě nemluví ve větách, stěží tříletému dítěti rozumíte polovinu z toho co říká, nebo se v pěti letech dítě nedokáže naučit názvy písmen či si zavázat tkaničku, jde pravděpodobně o poruchu učení.

Poruchy spánku u dětí

Poruchy spánku u dětí

Poruchy spánku u dětí mohou představovat například noční můry, noční děsy, náměsíčnost, mluvení ze spaní, spánkové apnoe a nespavost. Patří sem také nadměrný spánek, kdy dítě spí dlouho ráno či usíná přes den. Noční děsy jsou méně časté a vyskytují se v době, když dítě přechází z hlubokého spánku do lehkého nebo je částečně probuzené. Dítě se v polospánku posadí a vykazuje fyzické známky hrůzy, pláče a je zmatené. S každou poruchou spánku je nutné se poradit s dětským lékařem, který dle vyšetření navrhne řešení.

Poruchy řeči u dětí

Poruchy řeči u dětí

Poruchy řeči u dětí tvoří koktavost, hlasové problémy a problémy s artikulací. Při těchto poruchách je nutné dítě povzbuzovat, pečlivě a trpělivě naslouchat a nesnižovat mu sebevědomí, jinak obvykle dochází ke zhoršování poruchy. Poruchy řeči je možné napravit nebo alespoň upravit řečovou terapií, kterou provádí odborný logoped.

Porucha pozornosti

Porucha pozornosti

Porucha pozornosti je stav, kdy se dítě snadno rozptýlí, má potíže s pozorností a jedná impulzivně. Porucha pozornosti má dva typy, syndrom poruchy soustředění a porucha pozornosti s hyperaktivitou. Dosud není jisté co tyto poruchy způsobuje, uvažuje se však o genetických poruchách, poškození mozku či anomáliích nervového systému. Léčba poruch pozornosti je možná pomocí léků, metodami modifikace chování a individuálními nebo rodinnými terapiemi.

Poruchy močovinového cyklu

Poruchy močovinového cyklu

Poruchy močovinového cyklu zahrnují dědičná onemocnění způsobující nadměrné hromadění čpavku v krvi dítěte. To je způsobeno z nedostatku jednoho z enzymů potřebných k tvorbě močoviny. Poruchy močovinového cyklu se projevují zvracením, nechutí k jídlu, únavou a rozmrzelostí. Následují epileptické záchvaty a mentální retardace dítěte. Čpavek je extrémně jedovatá látka, která může poškodit mozek a bez léčby dítě umírá.