Otrava jídlem u dětí

Otrava jídlem u dětí

Otrava jídlem u dětí vzniká po konzumaci kontaminovaného jídla nebo nápoje. Otravy jídlem bývají způsobené bakteriemi, jejichž hlavním zdrojem je syrové nebo nedovařené maso, drůbež, ryby, mléko, sýry či vejce. Otrava jídlem může být způsobená také viry, které kontaminují mořské plody ve vodě obsahující lidské exkrementy. Hlavními příznaky otravy jídlem jsou průjem, žaludeční křeče, nevolnost a zvracení trvající až 3 dny. Nebezpečná je dehydratace, kterou mohou průjem a zvracení způsobit. Proto je potřeba dbát na zvýšený přísun tekutin a co nejdříve navštívit lékaře.

Otevřená tepenná dučej

Otevřená tepenná dučej

Otevřená tepenná dučej je srdeční vada, při které krevní céva spojující plicní tepnu a aortu zůstává po narození otevřená. Následkem toho část krve z levé strany srdce odchází do plic a ne do ostatních částí těla. Otevřená tepenná dučej se často projevuje mírnými nebo žádnými příznaky. U těžších forem kojenec rychle dýchá, je dušný, má šelest na srdci a neprospívá. Otevřená tepenná dučej se léčí buď pomocí léku indometacinu, který otvor uzavírá nebo se musí vada chirurgicky odstranit.

Osteosarkom u dětí

Osteosarkom u dětí

Osteosarkom u dětí je nádorové onemocnění kosti, které může postihnout kteroukoliv kost v těle, avšak nejčastěji zasahuje kosti dolních a horních končetin. Osteosarkom u dětí se projevuje bolestmi postižené kosti, která bývá doprovázena otokem a hmatatelnou bulkou pod kůží. Léčba tohoto onemocnění spočívá v chemoterapii a následné operaci.

Osteomyelitida u dětí

Osteomyelitida u dětí

Osteomyelitida u dětí je infekční onemocnění kostí a kostní dřeně způsobená nejčastěji bakterií, která se do kosti dostává poraněním nebo popáleninou či infekcí kůže. Příznaky osteomyelitidy zahrnují otok a citlivost okolí postižené kosti, zarudnutí a bolestivost kůže. Dítě odmítá pohybovat postiženou končetinou nebo při pohybu křičí bolestí. Léčba osteomyelitidy spočívá v hospitalizaci s podáváním vysokých dávek antibiotik. V některých případech je nutná operace.

Osgoodova-Schlatterova nemoc

Osgoodova-Schlatterova nemoc

Osgoodova-Schlatterova nemoc je zánětlivé onemocnění postihující holenní kost těsně pod kolenem. Příčinou Osgoodovy-Schlatterovy nemoci je opakovaný tah nebo tlak vyvíjený na stehenní sval a šlachu upínající se právě na holenní kost pod kolenem. Toto onemocnění se projevuje bolestí, otokem a citlivostí kosti pod kolenem a to se zhoršuje při tělesné aktivitě. Jak se Osgoodova-Schlatterova nemoc diagnostikuje a léčí najdete níže.

Orchitida u dětí

Orchitida u dětí

Orchitida u dětí je zánětlivé onemocnění jednoho nebo obou varlat. Varlata při Orchitidě bývají zvětšená a bolestivá, trubice přenášející spermie z varlat může být citlivá a oteklá a chlapci mohou mít i horečku přesahující 39°C. Příčinou Orchitidy mohou být příušnice, tuberkulóza nebo syfilis, při čemž příušnice mohou způsobit, že se v postiženém varleti přestanou tvořit spermie.

Opožděný vývoj

Opožděný vývoj

Opožděný vývoj představuje u dítěte v 5 letech věku nedosažení fyzického, intelektuálního a společenského vývoje, který je pro jeho věk normální. Od narození do 5 let věku se děti mění a vyvíjejí své schopnosti v oblasti pohybu, řeči, intelektu a společenském chování. Rychlost vývoje těchto schopností je u každého dítěte různá, avšak rozdíly leží v rámci vymezených hranic. Vykazuje-li dítě známky opožděného vývoje, může být příčinou ztráta sluchu, poruchy zraku, omezená inteligence, nedostatek správné stimulace nebo nemoc ovlivňující jeho vývoj. Čím dříve rodiče a lékaři rozpoznají problém a začnou ho léčit, tím lépe se bude dítě vyvíjet.

Opary u dětí

Opary u dětí

Opary u dětí je běžné onemocnění způsobené virem herpes simplex typu 1. Opary jsou malé, bolestivé, tekutinou naplněné puchýřky, které se tvoří na jazyku, dásních, krku, na rtech a některých částech obličeje. Při počáteční infekci se opary objeví v ústech a krku, dítě je celkově zchvácené, bolí ho hlava, obtížně polyká, má horečku a odmítá potravu. Žlázy na krku mohou být citlivé a zduřelé. Po tomto záchvatu se virus oparu usadí v těle a protilátky dítěte jej udržují pod kontrolou. Pokud se však obranyschopnost dítěte naruší například stresem, nadměrným slunečním zářením či nemocí, vytvoří se mu opět opar, a tak to bude probíhat po celý život.