Rohovka a sítnice

Trápí vás potíže s rohovkou nebo sítnicí? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží s rohovkousítnicí. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je retinopatie či keratokonus nebo slepota. A příznaky onemocnění oka, kam patří bolest oka, mžitky před očima nebo šilhání.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Retinopatie

Retinopatie

Retinopatie je onemocnění, při kterém dochází k poškození cév zásobující sítnici a následnému nedostatečnému zásobení kyslíkem a živinami. Retinopatie bývá nejčastěji zapříčiněna cukrovkou – diabetem, ale výjimkou není vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina krevních tuků. Retinopatie může vést až ke slepotě a proto je při jakýchkoliv projevech důležité navštívit očního lékaře.

Oko

Oko

Oko je smyslový orgán, který je uložen v očnici, která je tvořena lebkou. Oko se skládá z mnoha jemných struktur, které fungují jako celek. Světelné paprsky, které dopadají na rohovku, musí oko zpracovat tak, aby dopadly přímo na sítnici, kde se zpracovávají a jsou přeměňovány v nervový signál, který je následně posílán do mozku.

Vybíráme z kategorie

KeratokonusSlepotaSítniceRohovka
Keratokonus

Keratokonus

Keratokonus je onemocnění rohovky, které vzniká z nejasných příčin. Keratokonus může vést k výrazným změněna rohovce a způsobit slepotu. Léčba keratokonu závisí na stupni rozvoje onemocnění. Lehčí formy keratokonu se dají řešit kontaktními čočkami, ale u těžších forem už je nutný chirurgický postup.

Slepota

Slepota

Slepota je stav, kdy je závažně poškozen zrak. Slepota může vzniknout z různých příčin, kde mezi nejčastější patří šedý a zelený zákal, ale i neléčená cukrovka. Slepota může být úplná, kdy postižený nevidí téměř nic, ale také praktická, kdy osoba vnímá alespoň některé vjemy. Při jakýchkoliv pochybnostech nebo známkách slepoty je potřeba ihned vyhledat očního lékaře.

Sítnice

Sítnice

Sítnice tvoří tu část oka, která obsahuje vlastní smyslové buňky – tyčinky a čípky. Sítnice může podléhat mnoha chorobným procesům, které mohou vést k vážnému poškození zraku. Proto je třeba onemocnění sítnice nepodceňovat a konzultovat problémy s očním lékařem.

Rohovka

Rohovka

Rohovka patří mezi nejvýznamnější části oka. Stejně jako každá jiná část těla, i rohovka může být postižena různými chorobnými stavy. Onemocnění rohovky může být dědičné, infekční nebo vrozené. Léčba onemocnění rohovky je různá podle onemocnění, ale není výjimkou chirurgická léčba jako například transplantace rohovky od mrtvého dárce.

Příznaky

Otoky víček

Otoky víček

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou vyskytnout. Mohou se objevit například při infekčních zánětech víček, onemocnění štítné žlázy či pásovém oparu. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, a proto by otoky víček neměly být podceňovány. Není na místě návštěvu odborníka odkládat.

Mžitky před očima

Mžitky před očima

Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Slepota

Slepota

Slepota je kompletní ztráta zraku. Mnohem častěji se však vyskytuje tzv. praktická slepota, kdy je zachována zbytková činnost oka. Nejčastější příčinou slepoty jsou onemocnění jako zelený a šedý zákal, cukrovka, úrazy nebo virové infekce. V rozvojových zemích pak může u dětí slepota vznikat i z nedostatku vitamínů. Při každé změně v našem zraku bychom měli navštívit lékaře a nechat se vyšetřit a tím předejít případným komplikacím.

Šilhání

Šilhání

Šilhání je stav nesouběžného postavení očních os. U dětí je šilhání rizikové, protože může vést k chronickému poškození zraku. Šilhání, které se nově objeví u dospělých, je zase vždy důvodem k vyšetření, zejména neurologickému, protože může být symptomem vážných onemocnění...

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku je velmi závažný příznak nemocí, které mohou zrak poškodit i trvale. Závažnými příčinami náhlé ztráty zraku jsou porucha cévního zásobení oka, odchlípení sítnice, krvácení do sklivce, ale také cévní mozková příhoda. Z toho plyne, že náhlá ztráta zraku by nás vždy měla vést k neprodlené návštěvě lékaře...

Vřed

Vřed

Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...

Léčba

Operace očí

Operace očí

Operace očí mohou být prováděny z mnoha důvodu. Nejčastěji prováděné operace očí jsou zaměřeny na korekci refrakčních vad. Tyto operace očí upravují rohovku a čočku tak, aby měly pravidelné zakřivení a správnou optickou mohutnost. Operace očí mohou být prováděny různými metodami a největší rozmach oboru nastal v 80. letech 20. století s nástupem laseru.