Hirschsprungova nemoc

Hirschsprungova nemoc

Hirschsprungova nemoc je vrozená vada, při které dítěti scházejí nervové buňky ovládající vyprazdňování střev. Tato vada bývá dědičná a způsobuje zablokování odchodu stolice. Právě proto je hlavním příznakem Hirschsprungovy nemoci zácpa, zvětšení břicha a u kojenců horečka díky infekci střeva. Vždy je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře, který provede potřebná vyšetření pro určení příčiny nepříjemného a někdy i nebezpečného stavu. Děti s Hirschsprungovou nemocí musí podstoupit operaci, při které se jim odstraní nefunkční část střeva.

Hepatitida u dětí

Hepatitida u dětí

Hepatitida u dětí je zánětlivé onemocnění jater způsobené řadou virů. Tato choroba má sedm hlavních typů - typ A,B,C,D,E,F a G, kdy nejčastější u dětí je typ A. Hepatitida typu A se přenáší jídlem nebo tekutinami a šíří se také vodou kontaminovanou splašky. Typ B a C se šíří přímým kontaktem s krví, ejakulátem nebo jinými tělními tekutinami infikovaných osob, obvykle při pohlavním styku nebo použitím injekční jehly. Hepatitida u dětí se projevuje obvykle horečkou, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením, únavou, ztmavnutím moči a naopak zesvětlením stolice. Jak se hepatitida u dětí diagnostikuje a léčí najdete v tomto článku.

Hemolyticko-uremický syndrom

Hemolyticko-uremický syndrom

Hemolyticko-uremický syndrom je závažné a život ohrožující onemocnění ledvin, které vede k jejich selhání a poškození dalších orgánů. Postihuje především děti do 10 let věku. Hemolyticko-uremický syndrom se vyznačuje žaludeční nevolností, zvracením a krvavým průjmem. Někdy se může vyskytnout i zvýšená teplota, zesláblost či podrážděnost. Na hemolyticko-uremický syndrom neexistuje žádná konkrétní léčba, dítě je však nutné hospitalizovat a léčit alespoň příznaky.

Hemangiom u dětí

Hemangiom u dětí

Hemangiom je shluk cév pod kůží viditelné na povrchu jako mateřské znaménko, které má dítě kdekoliv na obličeji nebo těle. Hemangiom může být dvojího typu, jeden typ je jasně červený a leží těsně pod povrchem kůže, druhý typ je větší, namodralý a leží hlouběji pod kůží a oba jsou bezbolestné. V případech, kdy se hemangiom objeví na očních víčkách, ústech či konečníku, může narušit normální vidění, krmení a další tělesné funkce. V těchto případech bude pravděpodobně nutná léčba ústy nebo injekčně podávanými kortikosteroidy nebo operace laserem s cílem zmenšit velikost hemangiomu. V ostatních případech léčba hemangiomu nebývá vždy nutná.

Guillainův-Barrého syndrom

Guillainův-Barrého syndrom

Guillainův-Barrého syndrom je forma poškození nervů, která je příčinou ochablosti svalů, ztráty citlivosti a normálních reflexů. V mnoha případech Guillainův-Barrého syndrom vzniká jako následek virové infekce, příčinou však může být i očkování. Dítě začne pociťovat slabost v nohou s brněním a necitlivostí, která se šíří do ostatních částí těla a může přejít v ochrnutí. Slabost svalů hrudníku může vyvolat dýchací potíže. S Guillainův-Barrého syndromem musí být dítě hospitalizováno, hrozí totiž selhání dýchacích cest.

Genitální opar

Genitální opar

Genitální opar je sexuálně přenosná infekce vyvolaná virem herpes simplex. Genitální opar postihuje pohlavní orgány a jejich okolí bolestivými puchýři a otevřenými boláky především u sexuálně aktivní mládeže. Nakazit se však může i novorozenec od infikované matky během porodu. Genitální opar pak novorozence ohrožuje na životě, jelikož slabý imunitní systém se není schopen této infekci bránit.

Genitální bradavice

Genitální bradavice

Genitální bradavice je sexuálně přenosné onemocnění vyvolané lidským papilomavirem. Tato choroba postihuje především mladé lidi mezi 15 a 30 lety, ale může se přenést z matky na dítě během porodu. Většina osob nakažených virem vyvolávající genitální bradavice nemají žádné příznaky, některým se mohou vytvořit na vnějších a vnitřních pohlavních orgánech měkké, růžově zbarvené vystupující výrůstky nebo maličké květáky. U dětí nakažených při porodu se mohou objevit nejen bradavice, ale i vážná krční infekce.

Genetické poruchy

Genetické poruchy

Genetické poruchy jsou poruchy genetického materiálu DNA, které jsou příčinou atypických fyzických a mentálních vlastností a přenášejí se z rodiče na dítě. U dítěte, které zdědí abnormální gen od rodičů, se projeví genetická porucha, která může být různého typu. Riziko přenosu genetické poruchy, či vrozené vady nebo fyzických a psychických znaků, pomůže zjistit a identifikovat genetická poradna.