Gaucherova nemoc

Gaucherova nemoc

Gaucherova nemoc je vzácná vrozená porucha metabolismu způsobující pokles mentálních a fyzických funkcí dítěte. Gaucherova nemoc je způsobena nedostatkem bílkoviny potřebné k rozkládání některých tělesných tuků, které se pak v těle hromadí. Tuto bílkovinu je nutné nahradit bílkovinou umělou nebo získanou z krve lidské placenty či ze zdravé kostní dřeně. Jaké jsou příznaky Gaucherovy nemoci u dětí a jak se diagnostikuje najdete v tomto článku.

Gastroezofageální reflux u dětí

Gastroezofageální reflux u dětí

Gastroezofageální reflux, jinak známý také jako pálení žáhy, je onemocnění, při kterém se vrací kyselý obsah žaludku zpět do jícnu a úst. Gastroezofageální reflux je způsoben nesprávnou funkcí svalu na dolním konci jícnu, který má bránit návratu obsahu žaludku zpět. Díky tomu dochází k vyvolání bolesti a pálení v hrudníku a za hrudní kostí směřující do krku. Léčba tohoto onemocnění obvykle spočívá ve změně stravy a způsobu života dítěte a předepsáním účinných léků, snižujících obsah kyselin v žaludku a urychlující odchod potravy ze žaludku do střev.

Gastroenteritida u dětí

Gastroenteritida u dětí

Gastroenteritida u dětí je zánětlivé onemocnění žaludku a střev vyvolané virem, bakterií nebo parazity. Gastroenteritida se projevuje hlavně žaludeční nevolností, zvracením a průjmem. Právě díky zvracení a průjmům hrozí u dítěte dehydratace, čemuž je nutné předejít přísunem většího množství tekutin obsahujících cukr a sůl, jako jsou například neperlivé limonády nebo vývar.

Galaktosémie u dětí

Galaktosémie u dětí

Galaktosémie u dětí je vrozená porucha metabolismu, při které kojencům chybí enzym umožňující vstřebávat mléčný cukr neboli galaktózu. Pokud se tato porucha neléčí, nevstřebaná galaktóza se hromadí v dětském tělíčku a poškozuje játra, mozek, oči a ledviny. První známkou galaktosémie je žloutenka, zvětšení jater a zvracení. Dítě s galaktosémií bude muset po celý život držet dietu neobsahující mléko či jiné potraviny s obsahem galaktózy nebo laktózy.

Fetální alkoholový syndrom

Fetální alkoholový syndrom

Fetální alkoholový syndrom je označení pro několik vrozených vad dětí, jejichž matky v těhotenství pily alkohol. Ten totiž proniká přes placentu do krevního oběhu plodu a způsobuje mentální a tělesné postižení dítěte. Dítě s fetálním alkoholovým syndromem má malou hlavu, úzké a široce posazené oči či rozštěpy rtu. Tento syndrom se nedá zjistit žádným konkrétním lékařským testem, diagnostikuje se na základě fyzických rysů a požívání alkoholu v anamnéze matky.

Fenylketonurie

Fenylketonurie

Fenylketonurie je vrozená porucha metabolismu, díky které není dítě schopné zpracovat látku fenylalanin, běžně se vyskytující v mléce, vejcích, sýru nebo mase. Nezpracovaný fenylalanin se hromadí v krvi a jeho vedlejší produkty mohou způsobit mentální retardaci dítěte. V současné době se povinně provádí vyšetření novorozenců na fenylketonurii, takže včasný záchyt této dědičné choroby je zajištěn.

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie je vrozené srdeční onemocnění tvořené čtyřmi srdečními vadami. Tyto vady brání průtoku krve do plic a tím jejímu okysličování, což způsobuje nedostatek kyslíku v tělesných tkáních. Fallotova tetralogie způsobuje, že se vlivem neokysličené krve začne postupně barvit kůže dítěte do modra. Děti jsou dušné, rychle dýchají, nepřibývají na váze a pomalu rostou. Tuto srdeční vadu lékař diagnostikuje krátce po porodu, provádí se rentgen hrudníku, ultrazvuk srdce a EKG. Dítě pak musí podstoupit korektivní operaci k odstranění vrozené vady ještě před nástupem do školy.

Ewingův sarkom

Ewingův sarkom

Ewingův sarkom je nádorové onemocnění kostí postihující nejčastěji děti od 10 - 20 let. Ewingův sarkom se vyskytuje hlavně v pánvi, pažní, stehenní a holenní kosti, páteřních obratlích nebo lopatkách. Tato rakovina kostí se může šířit i do dalších částí těla, například do plic nebo dalších kostí v těle. Léčbu Ewingova sarkomu je nutné zahájit včas, jelikož může dítěti prodloužit život o 5 až více let.